W dniu 5 pażdziernika 2011 swiat technologii pożegnał wizjonera. Współzałożyciel firmy Apple, Steve Jobs, w wieku 56 lat przegrał swoją długą walkę z rzadką formą raka trzustki.
Były dyrektor naczelny amerykańskiej spółki komputerowej cierpiał na tę chorobę od 2004 roku, a w 2009 przeszedł przeszczep wątroby. Od stycznia był na zwolnieniu lekarskim, po czym w sierpniu zrezygnował ze stanowiska.
Jobs, który zostawił żonę Laurene i czwórkę dzieci, w latach 70. ubiegłego stulecia wraz ze swoim przyjacielem z dzieciństwa, Stevem Wozniakiem, założył firmę Apple i pozostawał u jej steru, kiedy to firma rozkwitała, by stać się wielomilionowym imperium, jakie znamy dzisiaj. Wspólnicy razem wprowadzili na rynek urządzenie, które uważa się za pierwszy na świecie komputer osobisty: Apple II.
Firma Apple zrewolucjonizowała nasze interakcje i sposób komunikowania się oraz zmieniła nie do poznania rynek urządzeń elektronicznych. Jej wartość rynkową szacuje się na około 263 mld EUR, co czyni z niej najdroższą spółkę technologiczną na świecie. W oświadczeniu wydanym po zgonie założyciela spółka wychwala jego "błyskotliwość, pasję i energię" oraz oddaje cześć niezliczonym innowacjom wprowadzonym przez niego, jak również wpływowi jaki wywarły one na życie tak wielu ludzi.
Komputery Apple zawsze cieszyły się dużą popularnością dzięki intuicyjnym funkcjom i elegancji, rewolucjonizując pracę zwłaszcza w branżach artystycznych, jak np. grafika czy edycja wideo.
Połowa lat 1990-tych to czas poszukiwań przez firmę Apple czegoś, co mogłoby zostawić daleko w tyle klasyczny format oprogramowania PC i skutecznie stawić czoła dominacji marki Microsoft na rynku. Choć ich firmy konkurują ze sobą, Jobs i szef Microsoftu, Bill Gates, byli przyjaciółmi.
"Świat nieczęsto widzi kogoś, kto wpłynął nań tak dogłębnie jak Steve - czego efekty będą odczuwalne przez wiele przyszłych pokoleń. Dla tych z nas, którzy mieli to szczęście pracować z nim, był to szaleńczo wielki zaszczyt. Będzie mi Steve'a ogromnie brakować" - mówi Gates.
Jobs stoi za udostępnieniem światu kolorowych komputerów iMac, iPodów i iPhonów, a jego śmierć nastąpiła dosłownie dzień po zaprezentowaniu przez Apple'a swojego najnowszego modelu iPhona; zostanie również zapamiętany jako osoba przywiązująca wielką wagę do szczegółów, zaangażowana w każdy etap procesu tworzenia produktu - od koncepcji po produkcję.
Nie zawsze było różowo. W 1985 głośno było o rozstaniu Jobsa z Apple, do którego doszło wskutek wewnętrznych sporów. Powrócił w 1997, aby podnieść podupadającą firmę i zapewnić jej przyszłość, wprowadzając na nową, wizjonerską drogę.
Apple to nie jedyne osiągnięcie Jobsa na polu nowych technologii. W 1986 r., w czasie ponad dziesięcioletniego rozstania z Apple, Jobs kupił spółkę Pixar, która w owym czasie była niewielkim studiem eksperymentalnym, zajmującym się animacją cyfrową, po czym pomógł przemienić ją w giganta rynku rozrywki, jakim jest obecnie.
© Unia Europejska 2005 - 2011
Źródło: CORDIS |