Instytucje wspierające naukę: Narodowe Centrum Nauki oraz Niemiecka Wspólnota Badawcza (DFG) podpisały w środę w Krakowie porozumienie o współpracy, którego celem jest organizacja wspólnego konkursu na projekty badawcze z nauk humanistycznych i społecznych.
W uroczystości na Zamku Królewskim na Wawelu udział wzięła, obok szefów obu instytucji, minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska. NCN reprezentował dyrektor prof. Andrzej Jajszczyk, a DFG - prezes prof. Peter Strohschneider.
"Dzisiejsza umowa ma dla nas ogromne znaczenie, bo z jednej strony integracja europejska przejawia się właśnie integracją w takich większych i mniejszych działaniach, również w nauce" - powiedziała dziennikarzom minister Kolarska-Bobińska.
Jak podkreśliła, wspólne polsko-niemieckie projekty badawcze w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych mają ogromne znaczenie ze względu na przeszłość obu państw, ich zbliżenie i współpracę w przyszłości. Według minister nauki już rozpoczęły się rozmowy na temat wciągania innych państw do tej współpracy, w tym m.in. Ukrainy.
"To jest ten moment, kiedy trzeba dużo bardziej energicznie myśleć nad programami stypendialnymi dla naukowców i studentów ukraińskich" - oceniła szefowa resortu nauki.
Dyrektor NCN Andrzej Jajszczyk poinformował, że wspólne przedsięwzięcie z DFG będzie pierwszym konkursem dwustronnym, w którym uczestniczy polska instytucja. Wybór partnera współpracy w naturalny sposób podyktowany jest rosnącą liczbą wniosków o finansowanie polsko-niemieckich badań naukowych składanych w ramach konkursu HARMONIA oraz zbliżonym profilem działań Niemieckiej Wspólnoty Badawczej.
"Będziemy ogłaszać wspólne konkursy dla grup mieszanych naukowców z obu państw w różnych dyscyplinach naukowych, na początku myślimy o większym nacisku na nauki humanistyczne i społeczne" - zapowiedział Jajszczyk.
Jak wyjaśnił, projekty przyjęte do dofinansowania będą otrzymywać środki z NCN na część badań dotyczącą Polski, oraz z DFG - na część niemiecką.
"Zakładamy oczywiście, że praca będzie wspólna, że to nie będą osobne projekty, ale rzeczywiście to ulepszy współpracę między polskimi i niemieckimi naukowcami, że obie strony mają sobie sporo do powiedzenia i mogą sporo rzeczy zrobić razem" - dodał szef NCN.
Obie strony liczą, że współpraca będzie się stopniowo rozwijała i porozumienie z czasem zostanie rozszerzone na kolejne dziedziny nauki.
Niemiecka Wspólnota Badawcza (Deutsche Forschungsgemeinschaft, DFG) jest organizacją grantową, finansującą badania podstawowe we wszystkich dyscyplinach naukowych. Jest to stowarzyszenie, w którego skład wchodzą niemieckie uniwersytety badawcze, instytucje badawcze i stowarzyszenia naukowe. DFG działa jako podmiot prawa prywatnego, a finansowane jest głównie ze środków krajów związkowych oraz rządu federalnego.
Narodowe Centrum Nauki jest agencją wykonawczą powołaną do wspierania działalności naukowej w zakresie badań podstawowych, czyli prac eksperymentalnych lub teoretycznych podejmowanych przede wszystkim w celu zdobycia nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów, bez nastawienia na praktyczne zastosowania ani użytkowanie.
PAP - Nauka w Polsce |