Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
205.016.554 wizyty
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7362 tekstów. Zajęłyby one 29015 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy Rosja użyje taktycznej broni nuklearnej?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 16 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Ilekroć jakiekolwiek pozanaukowe autorytety próbowały bądź ingerować w naukę, bądź narzucać jej wynikom interpretacje w imię jakichś ideologii, zawsze źle się to kończyło dla pozanaukowych autorytetów.
Nowinki i ciekawostki naukowe
Wydarzenia
Porozumienie o polsko-niemieckiej współpracy w badaniach naukowych (20-02-2014)

Instytucje wspierające naukę: Narodowe Centrum Nauki oraz Niemiecka Wspólnota Badawcza (DFG) podpisały w środę w Krakowie porozumienie o współpracy, którego celem jest organizacja wspólnego konkursu na projekty badawcze z nauk humanistycznych i społecznych.

W uroczystości na Zamku Królewskim na Wawelu udział wzięła, obok szefów obu instytucji, minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska. NCN reprezentował dyrektor prof. Andrzej Jajszczyk, a DFG - prezes prof. Peter Strohschneider.

"Dzisiejsza umowa ma dla nas ogromne znaczenie, bo z jednej strony integracja europejska przejawia się właśnie integracją w takich większych i mniejszych działaniach, również w nauce" - powiedziała dziennikarzom minister Kolarska-Bobińska.

Jak podkreśliła, wspólne polsko-niemieckie projekty badawcze w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych mają ogromne znaczenie ze względu na przeszłość obu państw, ich zbliżenie i współpracę w przyszłości. Według minister nauki już rozpoczęły się rozmowy na temat wciągania innych państw do tej współpracy, w tym m.in. Ukrainy.

"To jest ten moment, kiedy trzeba dużo bardziej energicznie myśleć nad programami stypendialnymi dla naukowców i studentów ukraińskich" - oceniła szefowa resortu nauki.

Dyrektor NCN Andrzej Jajszczyk poinformował, że wspólne przedsięwzięcie z DFG będzie pierwszym konkursem dwustronnym, w którym uczestniczy polska instytucja. Wybór partnera współpracy w naturalny sposób podyktowany jest rosnącą liczbą wniosków o finansowanie polsko-niemieckich badań naukowych składanych w ramach konkursu HARMONIA oraz zbliżonym profilem działań Niemieckiej Wspólnoty Badawczej.

"Będziemy ogłaszać wspólne konkursy dla grup mieszanych naukowców z obu państw w różnych dyscyplinach naukowych, na początku myślimy o większym nacisku na nauki humanistyczne i społeczne" - zapowiedział Jajszczyk.

Jak wyjaśnił, projekty przyjęte do dofinansowania będą otrzymywać środki z NCN na część badań dotyczącą Polski, oraz z DFG - na część niemiecką.

"Zakładamy oczywiście, że praca będzie wspólna, że to nie będą osobne projekty, ale rzeczywiście to ulepszy współpracę między polskimi i niemieckimi naukowcami, że obie strony mają sobie sporo do powiedzenia i mogą sporo rzeczy zrobić razem" - dodał szef NCN.

Obie strony liczą, że współpraca będzie się stopniowo rozwijała i porozumienie z czasem zostanie rozszerzone na kolejne dziedziny nauki.

Niemiecka Wspólnota Badawcza (Deutsche Forschungsgemeinschaft, DFG) jest organizacją grantową, finansującą badania podstawowe we wszystkich dyscyplinach naukowych. Jest to stowarzyszenie, w którego skład wchodzą niemieckie uniwersytety badawcze, instytucje badawcze i stowarzyszenia naukowe. DFG działa jako podmiot prawa prywatnego, a finansowane jest głównie ze środków krajów związkowych oraz rządu federalnego.

Narodowe Centrum Nauki jest agencją wykonawczą powołaną do wspierania działalności naukowej w zakresie badań podstawowych, czyli prac eksperymentalnych lub teoretycznych podejmowanych przede wszystkim w celu zdobycia nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów, bez nastawienia na praktyczne zastosowania ani użytkowanie.

PAP - Nauka w Polsce


Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26292 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365