Rozwój twórczego myślenia, pasji naukowych i odkrywczych oraz przedsiębiorczości - to niektóre z kursów, w jakich mogą wziąć udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Rzeszowa i okolic. Zajęcia rozpoczną się 22 marca.
Kursy odbywać się będą w ramach Rzeszowskiej Akademii Inspiracji (RAI), która działa przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Zajęcia będą bezpłatne. Może w nich wziąć udział do 150 uczniów.
"Głównym celem projektu jest pomoc dzieciom i młodzieży w rozwoju najistotniejszych kompetencji społecznych np. umiejętności pracy w grupie, kreatywnego i logicznego myślenia, twórczego podejścia do problemów" - wyjaśnił prorektor ds. nauczania rzeszowskiej uczelni, pomysłodawca RAI, dr Andrzej Rozmus.
freedigitalphotos.net
Jak podkreślił, wszystkie programy zostały opracowane z uwzględnieniem umiejętności, potrzeb i poziomu rozwoju dzieci i młodych ludzi w każdej grupie wiekowej. Po zakończeniu naboru uczestnicy zostaną podzieleni na sześć grup, z których każda liczyć będzie po 12 osób. W każdej z tych grup odbywać się będą zajęcia z różnych programów kształcenia. Będzie to: twórcze czy analityczne myślenie, rozwój pasji naukowych i odkrywczych, rozwój postaw obywatelskich czy rozwój potencjału osobistego.
Na każdy z tych programów przewidziano po 40 godzin zajęć dydaktycznych. Zajęcia potrwają co czerwca.
Warsztaty odbywać się będą w soboty, w salach dydaktycznych i laboratoriach specjalistycznych Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania. Prowadzić je będą osoby doświadczone w pracy z dziećmi i młodzieżą. Uczestnicy otrzymają bezpłatne materiały dydaktyczne. "Kładziemy nacisk na interakcję, aktywny udział uczestników w tworzeniu rzeczywistości kursów" - zaznaczyła dyrektorka RAI dr Anna Martens. Rekrutacja potrwa do 15 marca. Rzeczniczka uczelni Urszula Pasieczna podkreśliła, że jeżeli w tym naborze zabraknie miejsc, chętni zostaną wpisani na listę rezerwową do rekrutacji na wrzesień 2014; wtedy ma się rozpocząć kolejna edycja RAI.
Patronat nad Rzeszowską Akademią Inspiracji objął prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc, a opiekę merytoryczną sprawuje "Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji".
PAP - Nauka w Polsce |