Instytut Chemii Fizycznej PAN i firma DuPont Poland zachęcają studentów do udziału w zbliżającej się edycji konkursu Złoty Medal Chemii. Konkurs, adresowany do twórców najbardziej nowatorskich prac licencjackich i inżynierskich z chemii i jej pogranicza z fizyką lub biologią, zdobył już renomę "polskiego Nobla dla studentów".
Już niedługo licencjaci i młodzi inżynierowie z całego kraju będą mogli wziąć udział w kolejnej edycji prestiżowego konkursu Złoty Medal Chemii. Konkurs, organizowany przez Instytut Chemii Fizycznej PAN (IChF PAN) w Warszawie we współpracy ze międzynarodowym koncernem naukowym DuPont, wyłoni autora najlepszej pracy licencjackiej lub inżynierskiej z chemiii i jej pogranicza z biologią lub fizyką, napisanej i obronionej w roku akademickim 2013/14.
Konkurs Złoty Medal Chemii jest organizowany od czterech lat. Odbywa się pod patronatem prezesa Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, prof. dr. hab. Macieja Żylicza.
"Głównym celem Złotego Medalu Chemii jest zachęcenie najzdolniejszych studentów do zaangażowania się w działalność naukową lub związaną z wdrażaniem osiągnięć naukowych do przemysłu", mówi prof. dr hab. Robert Hołyst, dyrektor IChF PAN.
W ubiegłorocznej edycji konkursu do rywalizacji stanęło ponad 60 studentów i studentek. Zwycięzcą okazał się Michał Papaj z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, który otrzymał Złoty Medal Chemii za pracę dotyczącą wytwarzania kropek kwantowych z pojedynczymi atomami kobaltu. Nanostruktury tego typu, wykonane z półprzewodników półmagnetycznych, są perspektywicznymi materiałami dla spintroniki i informatyki kwantowej.
Szczegóły konkursu Złoty Medal Chemii 2014, jego harmonogram i informacja o nowej stronie internetowej, zostaną ogłoszone na początku czerwca w odrębnym komunikacie prasowym.
Instytut Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk został powołany w 1955 roku jako jeden z pierwszych instytutów chemicznych PAN. Profil naukowy Instytutu jest silnie powiązany z najnowszymi światowymi kierunkami rozwoju chemii fizycznej i fizyki chemicznej. Badania naukowe są prowadzone w dziewięciu zakładach naukowych. Działający w ramach Instytutu Zakład Doświadczalny CHEMIPAN wdraża, produkuje i komercjalizuje specjalistyczne związki chemiczne do zastosowań m.in. w rolnictwie i farmacji. Instytut publikuje około 200 oryginalnych prac badawczych rocznie.
DuPont (NYSE: DD) od 1802 roku wprowadza na globalny rynek rozwiązania naukowe i inżynierię na światowym poziomie w postaci innowacyjnych produktów, materiałów i usług. DuPont wierzy, że poprzez współpracę z klientami, rządami, środowiskiem naukowym, organizacjami pozarządowymi i liderami opinii, może pomóc znaleźć rozwiązania takich globalnych wyzwań jak: zapewnienie wystarczającej ilości zdrowej żywności dla ludzi na całym świecie, zmniejszenie zależności od paliw kopalnych, a także ochrona życia i środowiska.
Źródło: Instytut Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk |