Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
205.015.712 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7362 tekstów. Zajęłyby one 29015 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy Rosja użyje taktycznej broni nuklearnej?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 15 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Radykalna nowość nauki współczesnej polega właśnie na odrzuceniu wiary, która leży u sedna wszelkich popularnych religii, że siły poruszające gwiazdami i atomami zależą od preferencji ludzkiego serca".
Nowinki i ciekawostki naukowe
Wydarzenia
Medale dla polskich wynalazców w Paryżu (14-05-2014)

Polakom udało się wywalczyć ponad 30 różnych medali na Międzynarodowych Targach Wynalazczości "Concours Lépine" w Paryżu. Nagrodzono m.in. urządzenie do eliminacji drobnoustrojów w klimatyzacji samochodowej i metodę symulacji rozprzestrzeniania się epidemii.

Uczestnicy targów między 30 kwietnia a 11 maja obejrzeć mogli 550 rozwiązań innowacyjnych pokazywanych przez wystawców z 13 krajów. Jak w przesłanym PAP komunikacie poinformowała firma EUROBUSINESS - HALLER, która jest wyłącznym przedstawicielem targów Concours Lépine na Polskę, wystawcy z naszego kraju zaprezentowali 33 wynalazki. Do Polaków trafiło 10 medali złotych (na 50 wszystkich przyznanych), 11 medali srebrnych (na 65 przyznanych), 11 medali brązowych (na 80 przyznanych), medal organizatora konkursu - Stowarzyszenia Francuskich Wynalazców i Producentów AIFF (na 40 przyznanych) oraz medal Ministerstwa Edukacji, Szkolnictwa Wyższego i Badań Naukowych Francji. Polakom przyznano też dwie nagrody specjalne SEDINOX z Rosji.

Wśród rozwiązań nagrodzonych złotym medalem jury znalazł się Bio-Implant - polska technologia inżynierii tkankowej dla pacjentów onkologicznych, opracowana przez Wydział Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej. Rozwiązanie to otrzymało też medal Ministerstwa Edukacji, Szkolnictwa Wyższego i Badań Naukowych Francji.

Złoty medal wywalczył też INPROT - Inteligentny monitoring dla wykrywania zagrożeń z zastosowaniem ochrony danych opartej na technikach cyfrowych znaków wodnych z Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa.

Tak samo nagrodzono technologię produkcji biopaliw etanolowych II generacji z celulozy i lignocelulozy opracowaną w Uniwersytecie Rolniczym z Krakowa oraz Uniwersytecie Przyrodniczym z Wrocławia.

Złoto trafiło także do autorów fotokatalitycznego urządzenia do dezodoryzacji i eliminacji drobnoustrojów w systemach klimatyzacji samochodowych z Przedsiębiorstwa Handlowo-Usługowego DYTRYCH.

Następny złoty medal przyznano za metodę wytwarzania kompozytowych wysokoporowatych włókien z dibutyrylochityny. Opracowali ją naukowcy z Instytutu Biopolimerów i Włókien Chemicznych oraz z Wydziału Technologii Materialowych i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej.

Badacze Instytutu Biopolimerów i Włókien Chemicznych opracowali także inne rozwiązanie nagrodzone złotym medalem - głośnik kopułkowy do odtwarzania wysokich i średnich tonów z membraną z modyfikowanej celulozy bakteryjnej.

Złotem nagrodzono również system oceny odlewów, obróbki i selekcyjnego montażu opracowany w Instytucie Technologii Mechanicznej Politechniki Poznańskiej.

Instytut Mechaniki Precyzyjnej nagrodzono z kolei złotem za AutoWir-S1 - automatyczne stanowisko do badań nieniszczących metodą prądów wirowych.

Z kolei Wojskowa Akademia Techniczna z Warszawy wywalczyła złoty medal za wynalazek opracowany w wydziale Cybernetyki: CARE - CREATIVE APPLICATION TO REMEDY EPIDEMICS umożliwia symulację rozprzestrzeniania się epidemii chorób zakaźnych, co pozwala prognozować dynamikę i zasięg choroby zakaźnej, jak również wskazywać efektywne procedury przeciwdziałania epidemii.

Zespół Szkół nr 6 i Centrum Kształcenia Praktycznego w Jastrzębiu Zdroju wywalczyły złoto za "latarkę" dla niewidomych, która sprawia, że za pomocą odpowiednich sygnałów dźwiękowych użytkownik informowany jest o przeszkodzie.

Targi Concours Lépine organizowane są od 1901 roku. Do tego czasu zaprezentowano i wypromowano tam takie wynalazki jak: silnik dwusuwowy, turbinę cieplną, sztuczne serce, sztuczne płuco ("żelazne płuca"), aparat do transfuzji krwi, szkła kontaktowe, pompkę do odsysania toksyn po ukąszeniach, odkurzacz elektryczny, żelazko na parę, piecyk elektryczny, zmywarkę do naczyń, pralkę, pilota na podczerwień, długopis czy maszynę do pisania.

PAP - Nauka w Polsce


Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26292 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365