Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.491.790 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 705 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Człowiek mądry więcej pożytku wyciągnie z posiadania wrogów, niż głupiec z posiadania przyjaciół."
Nowinki i ciekawostki naukowe
Wydarzenia
Warszawski "Kopernik" świętuje urodziny Tesli (13-07-2014)

Co łączy radio, świetlówkę, silnik elektryczny i baterię słoneczną? Nazwisko ich wynalazcy, genialnego naukowca Nikoli Tesli. Do świętowania jego 158. urodzin zachęca warszawskie Centrum Nauki Kopernik, które z tej okazji przygotowało wiele atrakcji.

Nikola Tesla, urodzony w serbskiej rodzinie 10 lipca 1856 r., opracował ponad 120 wynalazków. Jak przypomniał w czwartek na spotkaniu z dziennikarzami Jarosław Barański z Teatru Wysokich Napięć CNK, to Tesli zawdzięczamy prąd zmienny w gniazdkach, silniki elektryczne czy nawet radio. Nie wszyscy dzisiaj jednak pamiętają o urodzonym 10 lipca 1856 r. naukowcu. "Ten skądinąd doskonały konstruktor był bardzo słabym marketingowcem" - przyznał Barański. "Kopernik" nie pozwoli jednak o wynalazcy zapomnieć i w najbliższy weekend organizuje dni z Teslą.

Jak zapowiedział Radosław Miernik z CNK, w Teatrze Wysokich Napięć "Kopernika" - jak co dzień - będą się odbywać warsztaty i pokazy naukowe o tajemnicach prądu elektrycznego. Poza tym co godzinę zwiedzający będą mogli posłuchać utworu "Sto lat!" w niezwykłym wykonaniu transformatora Tesli. To urządzenie, które jest w stanie generować niewielkie pioruny - wyładowania elektryczne, których dźwięk można dowolnie modulować.

Zwiedzający będą też mogli skonstruować prosty układ wykorzystując wynalazki Tesli - np. ogniwo słoneczne. "Kopernik" otworzy też dla wszystkich zwiedzających swoje laboratoria. Będzie w nich można poznać tajniki elektrochemii i dowiedzieć się, jak zbudować fotobioreaktor, a także sprawdzić, jak za pomocą słabego prądu elektrycznego można poruszyć ciałem drugiej osoby. Poza tym za pomocą lasera będzie można przesyłać dźwięk, a w pracowni robotycznej będzie można zaprojektować własnego robota na pilota. Jak przypomnieli przedstawiciele CNK, to właśnie Tesla jako pierwszy opatentował pilota radiowego i dzięki niemu sterował maszynami: kroczącą, latającą i pływającą.

Młodzi konstruktorzy będą też mogli wykonywać bezpieczne doświadczenia z prądem i przygotowywać proste układy elektroniczne.

W sobotę na scenie w Parku Odkrywców przed CNK przewidziano dwa koncerty grupy All Sounds Allowed, której członkowie wykorzystują narzędzia, takie jak młot pneumatyczny czy piła tarczowa.

Jarosław Barański przypomniał, że Tesla wymyślił bardzo wiele niezwykłych rozwiązań. "O niektórych nawet nie mamy pojęcia, bo jedną z jego negatywnych cech było to, że nie zapisywał swoich pomysłów, ale pamiętał je. W momencie jego śmierci szereg jego pomysłów odeszło w niebyt" - powiedział. Dodał, że "późniejszy konkurent Tesli - Thomas Edison potrafił zadbać o finanse, a Tesla tego nie umiał, więc cały czas cierpiał na brak gotówki".

Nikola Tesla studiował w Grazu i Pradze, pracował w Budapeszcie, Strasburgu i Paryżu, a potem zatrudnił go w Nowym Jorku inny wybitny wynalazca, a później konkurent - Thomas Edison. Tesla opatentował ponad 300 rozwiązań dotyczących ponad 120 wynalazków. Naukowiec zmarł w Nowym Jorku w 1943 r.

PAP - Nauka w Polsce. Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl


Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26285 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365