Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.450.469 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 701 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Życie jest to opowieść idioty, pełna wrzasku i wściekłości, nic nie znacząca.
Nowinki i ciekawostki naukowe
Ekologia
Niemieckie wilki zdecydowanie preferują dziczyznę (21-03-2012)

Mimo ponownego pojawienia się wilków w Niemczech, lokalni rolnicy nie muszą się martwić, że zaatakują one i zjedzą ich żywy inwentarz. Wyniki badań pokazują, że w menu wilków znajduje się mniej niż 1% zwierząt gospodarskich. Badania, których wyniki zaprezentowano w czasopiśmie Mammalian Biology, podkreślają, że wilki nie zaryzykują konfrontacji z psami stróżującymi ani z niebezpiecznymi przedmiotami, żeby zdobyć pożywienie.

Zoologowie z Instytutu Badawczego Senckenberg w Görlitz w Niemczech analizowali nawyki żywieniowe wilków przez pierwszych osiem lat po ich ponownym pojawieniu się. Zespół badał zarówno co wilki obecnie jedzą, jak i sposób, w jaki ich nawyki żywieniowe zmieniały się z biegiem lat. Uzyskane wyniki wskazują na wysoką zdolność adaptacyjną wilków w celu zaspokojenia swoich potrzeb żywieniowych.

Wilki zostały wytrzebione w Niemczech na wiele lat. Teraz jednak pomału powracają.

"Nawyki żywieniowe wilków były największym punktem sporu w momencie ich powrotu do Niemiec, co skłoniło nas do szczegółowego przeanalizowania tych nawyków u wilków, które przybyły ponad 10 lat temu na Łużyce" - mówi Hermann Ansorge, kierownik Wydziału Zoologii Muzeum Historii Naturalnej Senckenberg w Görlitz. "Przyjrzeliśmy się menu wilków i temu, jak się ono zmieniało od ich pojawienia się we Wschodnich Niemczech."

Zespół zebrał i przeanalizował ponad 3.000 próbek odchodów wilków, aby znaleźć nie strawione pozostałości żeru, w tym kości, sierść, kopyta i zęby. Dane pokazują, że dzikie zwierzęta kopytne stanowią ponad 96% żeru wilków, z czego większość to sarny (55,3%), następnie jelenie europejskie (20,8%) i dziki (17,7%). Niemal 3% żeru stanowią zające.

Mniej niż 1% analizowanego żeru to inwentarz żywy, twierdzi Ansorge, dodając: "Tak długo jak owce i inne zwierzęta gospodarskie są dobrze chronione i utrzymuje się wystarczająca liczebność dzikich zwierząt, wilki nie zaryzykują konfrontacji z ogrodzeniami elektrycznymi i psami stróżującymi. Chcieliśmy dowiedzieć się, w jaki sposób, dlaczego i jak szybko skład diety wilków w Saksonii uległ zmianie."

Wilki przywędrowały do Niemiec z Polski, gdzie żywiły się głównie jeleniami europejskimi. W pierwszym roku badań naukowcy odkryli znacząco wyższy odsetek żerowania na jeleniach europejskich niż na sarnach.

"Zastanawialiśmy się, dlaczego wilki zmieniły swoje nawyki, czy też może początkowe warunki uległy zmianie" - mówi dr Ansorge. W porównaniu z polskimi lasami, te łużyckie są mniejsze i poprzecinane drogami i polami. To oznacza, że jest więcej przestrzeni życiowej dla saren i dzików, podczas gdy jelenie zwykle wycofują się do przestronniejszych obszarów leśnych. Zdaniem naukowców sarny są łatwym i obfitym żerem z perspektywy wilków.

To warunki środowiskowe wywołały zmiany w schematach żywieniowych wilków - sugerują naukowcy. Wilki szybko się przystosowały, potrzebując mniej niż dwóch pokoleń do przyzwyczajenia się do nowych warunków swojego nowego siedliska. Obecnie 9 sfor wilków z około 34 młodymi zamieszkuje na Łużycach. "Prawdopodobieństwo konfliktu między człowiekiem a wilkiem jest bardzo niskie" - stwierdza dr Ansorge. "Naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie powrotowi wilków."

© Unia Europejska, 1994-2012

Źródło: CORDIS

Referencje dokumentu: Wagner, C., et al., 'Wolf (Canis lupus) feeding habits during the first eight years of its occurrence in Germany', Mammal. Biol., 2012. doi:10.1016/j.mambio.2011.12.004


Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26284 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365