Ekologia Nowe wytyczne w zakresie zarządzania zapotrzebowaniem na wodę (22-02-2014)
Zarówno jakość, jak i ilość wody stają się coraz trudniejszym wyzwaniem w wielu częściach Europy. Zmiana klimatu, szybki wzrost ludności i urbanizacja, malejące zasoby słodkiej wody i starzejąca się infrastruktura odbijają się niekorzystnie na zaopatrzeniu w wodę.
Podczas gdy liczebność naszej populacji dynamicznie się zwiększa, zasoby wody utrzymują się na stałym poziomie i są coraz bardziej zanieczyszczane. Podaż rozmija się z popytem i trend ten ma się utrzymać, bowiem szacuje się, że do roku 2025 globalne zapotrzebowanie na wodę przekroczy jej dostępność o 56%. Już teraz 18% mieszkańców Europy żyje w krajach borykających się z deficytem wody (gdzie zapotrzebowanie przekracza dostępność o ponad 20%). Zasadniczo problem w tym, że wszyscy zużywamy coraz więcej wody, a szokującym jest fakt, że jedna trzecia jest tak naprawdę spuszczana w toaletach.
Nie ma wątpliwości, że pilnie potrzebne są lepsze sposoby ochrony wody, metody zarządzania zapotrzebowaniem na nią i technologie ograniczające jej marnotrawienie. Podejmując próbę odpowiedzi na te potrzeby, w ramach dofinansowanego ze środków unijnych projektu TRUST (TRansitions to the Urban Water Services of Tomorrow) opracowano niedawno przewodnik dla interesariuszy z sektora wody zajmujących się tymi zagadnieniami. "Wytyczne w zakresie ewaluacji i wyboru zrównoważonych technologii zarządzania zapotrzebowaniem na wodę" (Guidance on evaluation and selection of sustainable water demand management technologies) zawierają wskazówki nt. ewaluacji i wyboru typu technologii zarządzania zapotrzebowaniem na wodę (WDM) w celu obniżenia jej zużycia.
Dr Aisha Bello-Dambatta i profesor Zoran Kapelan z Uniwersytetu w Exeter, Zjednoczone Królestwo, naczelni autorzy raportu, zauważyli: "Zasadniczym powodem opracowania wytycznych było umożliwienie lepszego zarządzania ogólnym zapotrzebowaniem na wodę od źródła poboru do punktu czerpalnego, tj. na wodę wyodrębnioną z naturalnego środowiska, uzdatnioną, przechowywaną, przesyłaną i wreszcie rozprowadzaną do odbiorców (...). Nasze wytyczne dostarczają wiele szczegółów technicznych i zawierają przewodnik po szerokiej gamie technologii oszczędzania wody zarówno w gospodarstwach domowych, jak i w przedsiębiorstwach, a także obejmują szerokie spektrum opcji WDM".
Autorzy dodają: "Konkretny odbiorca docelowy naszych wytycznych to podmioty świadczące usługi wodne, decydenci, władze lokalne i gospodarstwa domowe. Różni interesariusze mają różne cele i priorytety, których nie można rozważać w oderwaniu od siebie, a zatem w zasadzie wszyscy interesariusze z sektora wody mogą skorzystać z naszych wytycznych".
Wytyczne, przygotowane przy dodatkowym wsparciu kolegów z Uniwersytetu w Exeter, Fachhochschule Nordwestschweiz w Szwajcarii i Krajowego Uniwersytetu Technicznego w Atenach, Grecja, mają wzmocnić pozycję interesariuszy z sektora wody, działających na rzecz wydajnego i zrównoważonego korzystania z wody, aby ostatecznie zbilansować podaż i popyt oraz zapewnić bezpieczeństwo przyszłego zaopatrzenia w wodę. Projekt TRUST, w którym bierze udział 30 partnerów z siedmiu krajów, poświęcony jest także analizie szeregu innych innowacji i narzędzi w celu stworzenia bardziej zrównoważonej przyszłości zasobu, jakim jest woda.