Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.450.331 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 701 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
[K]ażdy, kto robi coś rozsądnego - ponosi odpowiedzialność. Większość ludzi usiłuje w ogóle nic nie robić...
Nowinki i ciekawostki naukowe
Astronomia
Nowe zdjęcia NGC 247 - galaktyki w gwiazdozbiorze Wieloryba (04-03-2011)

Zdjęcia wykonane w Obserwatorium La Silla Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) w Chile oferują zapierające dech widoki NGC 247, galaktyki w gwiazdozbiorze Wieloryba. To niezwykłe zerknięcie przez galaktyczne ogrodzenie w kierunku jednej z najbliższych galaktyk spiralnych na niebie południowym. Jak odległa jest galaktyka NGC 247? Nie aż tak bardzo, jak mogłoby się wydawać.

Nowe kolorowe zdjęcie zostało wykonane za pomocą instrumentu WFI (ang. Wide Field Imager) zamontowanego na 2,2-metrowym teleskopie MPG/ESO, który został bezterminowo wypożyczony ESO w Chile przez Max Planck Gesellschaft (MPG) w Niemczech. Obraz powstał ze zbioru monochromatycznych naświetleń wykonywanych przez wiele lat w połączeniu z naświetleniami przez filtr izolujący poświatę gazu wodorowego.

Otrzymane zdjęcie wyraźnie przedstawia szereg gwiazd wchodzących w skład galaktyki oraz jej spiralne ramiona, pokryte żarzącymi się różowymi chmurami wodoru, wskazującymi na aktywne powstawanie gwiazd. Widać również inne, bardziej oddalone galaktyki - niektóre z nich przebijają się przez dysk pyłowy NGC 247.

NGC 247 jest jedną z grupy galaktyk powiązanych z galaktyką Rzeźbiarza, NGC 253. Razem tworzą Grupę Rzeźbiarza. "To najbliższa grupa galaktyk w stosunku do naszej Grupy Lokalnej, która obejmuje Drogę Mleczną - donosi ESO - niemniej dokładne określenie wielkości takich gwiezdnych odległości jest z natury swej trudne".

Niedawno odkryto, że odległa o nieco ponad 11 milionów lat świetlnych galaktyka NGC 247, znajduje się o ponad 1 milion lat świetlnych bliżej Drogi Mlecznej niż dotychczas sądzono. Oglądana z Ziemi jest również bardzo przechylona. Ta obserwacja może częściowo wyjaśniać, gdzie wcześniejsze szacunki odległości były nieprawidłowe.

Galaktyka NGC 247, © ESO

"Aby zmierzyć odległość z Ziemi do pobliskiej galaktyki astronomowie muszą polegać na typie gwiazdy zmiennej o nazwie cefeida, która służy za znacznik odległości" - wyjaśnia ESO. "Cefeidy są bardzo jasnymi gwiazdami, których jasność ulega wahaniom w regularnych odstępach. Czas, jaki gwiazda potrzebuje, aby rozjaśnić się i przygasnąć może zostać ujęty w prostą matematyczną zależność, która przekłada się na jej rzeczywistą jasność. Kiedy porównamy go ze zmierzoną jasnością otrzymamy odległość. Jednak ta metoda nie jest niezawodna, ponieważ zdaniem astronomów stosunek okres-jaskrawość zależy od składu cefeidy".

Ponadto istnieją jeszcze inne czynniki. Światło cefeidów może na przykład zostać przyćmione przez pył, co sprawia że gwiazdy wydadzą się bledsze, a przez to bardziej odległe niż w rzeczywistości. Dotyczy to w szczególności galaktyki NGC 247, bowiem linia widzenia cefeidów przechodzi przez jej dysk pyłowy.

Międzynarodowy zespół astronomów z instytucji w Chile, Francji, Niemczech, Polsce, USA i Włoszech analizuje czynniki, które mają wpływ na znaczniki odległości. Współpracując w ramach projektu Araucaria, stawiają sobie za cel wyraźne zidentyfikowanie najprecyzyjniejszych, gwiazdowych metod pomiaru odległości i udoskonalenie kalibracji lokalnej skali odległości pozagalaktycznych. Jak relacjonuje ESO naukowcy poinformowali już, że wcześniejsze szacunki dotyczące oddalenia galaktyki NGC 247 były nieścisłe o około milion lat świetlnych.

© Unia Europejska 2005-2011

Źródło: CORDIS

Dalsze informacje: Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO)


Dodaj komentarz do wiadomości..  Zobacz komentarze (3)..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26284 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365