Polska ma potencjał nie tylko surowcowy czy rolniczy, ale i elektroniczny.
"Ctrl+Sky - system wykrywający drony produkowany przez polską spółkę Advanced Protection Systems (APS) został zakupiony przez Saudi Telecom, największego operatora telekomunikacyjnego w Arabii Saudyjskiej. Ich technologia służy już Avinorowi, operatorowi kilkudziesięciu lotnisk w Norwegii. Odbiorcami rozwiązań gdyńskiej spółki są też służby z kilku państw świata, m.in. Czech, oraz wojska NATO oraz jednego z krajów na Bliskim Wschodzie. Polski startup to już jeden z największych graczy na światowym rynku wykrywania dronów. System Ctrl+Sky wykrywa je jednocześnie za pomocą sensora radarowego, akustycznego, wizyjnego i radiowego. - Stworzyliśmy unikalne pod kątem sprzętu i oprogramowania rozwiązanie, skutecznością mogące konkurować z dużo droższymi systemami antydronowymi klasy wojskowej. Żadne z dotychczasowych rozwiązań na rynku nie zapewnia 100 proc. skuteczności i kontroli monitorowanego terenu. Jednakże, poprzez wykorzystanie wielosensorowego podejścia do wykrywania i identyfikacji dronów, nasz system przewyższa skutecznością inne systemy, oparte na pojedynczych sensorach - dodaje Radosław Piesiewicz, drugi z twórców APS." (Rzeczpospolita)
"Polska firma z Zielonej Góry robi projekty praktycznie wszystkich najnowocześniejszych tunerów satelitarnych. ADB to numer jeden na świecie, po nich jest bardzo długa przerwa i takie firmy jak Motorolla" (Tomasz Miroszkin).
Według najnowszego raportu banku PKO Coraz więcej 'Made in Poland' za granicą, Polska jest czwartym na świecie eksporterem w kategorii związanej z grami. Eksport polskich konsoli i urządzeń do gier wideo, w latach 2013-2018 zanotował wzrost o 3810,5% z 0,3 mld EUR do 1,2 mld EUR. Towary eksportowane z Polski stanowiły w 2018 r. 6,5% światowego eksportu, co daje Polsce 4. miejsce wśród dostawców konsoli i urządzeń do gier wideo. Największym odbiorcą jest Wielka Brytania, która w 2018 r. posiadała 33,1% udział w polskim eksporcie branży.
Według danych Eurostatu, na które powołuje się Polski Instytut Ekonomiczny w analizie, w 2018 r. polski eksport jachtów stanowił 60 proc. ogólnej wartości eksportu jachtów w UE, a w okresie 2014-2018 podwoił się (ze 184,8 mln euro do 395,8 mln euro). "Daleko za nami uplasowały się Finlandia (60 mln euro, 9,1 proc. eksportu UE) i Włochy (36,7 mln euro, 5,6 proc.)" - czytamy. Polskie stocznie jachtowe, jak podkreśla PIE, należą do najnowocześniejszych w Europie. Według Polskiej Izby Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych (POLBOAT) co roku krajowe stocznie wytwarzają około 22 tys. jednostek. Jak podkreślono w analizie, Polska jest pionierem nowych rozwiązań w przemyśle jachtowym - dyktujemy trendy, które inni powielają (np. opuszczane burty). "Obok doświadczenia i niejednokrotnie unikalnych kwalifikacji polskich szkutników, ważnym atutem naszych stoczni jachtowych są możliwości w zakresie technologii, designu, a także jakości wykończenia" - wskazano.
|