Gen odpowiedzialny za produkcję plemników (nazywany Boule) jest dokładnie taki sam u różnych zwierząt, począwszy od insektów do ssaków. "Jest to wyraźna informacja, że nasza zdolność produkowania plemników jest bardzo stara i prawdopodobnie datuje się na początek rozwoju świata zwierzęcego, czyli 600 milionów lat temu - powiedział Eugene Xu, który jest profesorem położnictwa i ginekologii w Klinice Medycznej Feinberga w Chicago.
Xu odkrył ten gen u człowieka w 2001 roku. W trakcie dalszych badań Eugene Xu i jego zespół odkryli, że ten gen jest obecny w różnych liniach ewolucyjnych u ssaków, ryb, robaków, insektów i morskich bezkręgowców. Poszukując materiału do badań Xu miał rozległą listę zakupów. Potrzebował m. in. plemników ludzkich, jeżowca, koguta, muszki owocowej, ryby. (Ryba okazała się najbardziej kłopotliwa. Ponieważ wypatroszona ryba nabyta w sklepie pozbawiona jest tego, co u panów szczególnie ważne, osobiście wyłowił ze stawu pstrąga, który posiadał wszystko co trzeba.)
Odkrycie owego wspólnego dla zwierząt genu może mieć wielostronne znaczeni praktyczne, m. in. może prowadzić do wynalezienia środka antykoncepcyjnego dla mężczyzn, jak również może prowadzić do wynalezienia nowych technik zwalczania różnego rodzaju pasożytów.
Źródło: Science Daily http://www.sciencedaily.com/releases/2010/07/100715172000.htm Andrzej Koraszewski |