Wyniki najnowszych badań wykazały, że czynniki dziedziczne związane z daną populacją mogą wpływać na to, w jaki sposób kwasy tłuszczowe omega-6 są przetwarzane i wykorzystywane w organizmie. Badania nad tym zagadnieniem zostały częściowo sfinansowane przez amerykański Narodowy Instytut Medycyny Komplementarnej i Alternatywnej (NCCAM).
Kwasy tłuszczowe omega-6, znane również jako wielonienasycone kwasy tłuszczowe (ang. polyunsaturated fatty acids, PUFAs) rodziny n-6 są niezbędne dla zachowania prawidłowej funkcji komórek ciała ludzkiego; odgrywają również szczególną rolę w procesach odporności i powstawaniu stanów zapalnych. Kwasy tłuszczowe omega-6 znajdują się w pożywieniu - m.in. w margarynach i olejach roślinnych, i różnią się od kwasów omega-3, które znajdują się głównie w tłuszczu rybim.
Naukowcy z Wake Forest University, Johns Hopkins University i University of Chicago przeprowadzili badania nad DNA z próbek krwi, którą pobrano od Afroamerykanów i Amerykanów o europejskich korzeniach, aby ustalić, czy czynniki dziedziczne związane z pochodzeniem populacji mogą wpływać na to, jak kwasy tłuszczowe omega-6 są metabolizowane w organizmie.
Badaczom udało się wykazać, że odcinek DNA, znany jako klaster desaturazy kwasów tłuszczowych (FADS), jest odpowiedzialny za wydajne przetwarzanie średniołańcuchowych kwasów omega-6, które znajdują się w żywności, do postaci długołańcuchowych kwasów tłuszczowych omega-6, takich jak kwas arachidonowy, który z kolei podnosi gotowość organizmu do reakcji zapalnej.
Naukowcy ustalili, że w przypadku Afroamerykanów może występować wyższy poziom kwasu arachidonowego we krwi, co z kolei należy wiązać z wariacją genetyczną we wspomnianym klastrze FADS; występuje ona istotnie częściej u Amerykanów pochodzenia afrykańskiego niż europejskiego.
Omawiane badania nawiązują do wyników poprzednich prac badawczych, które wykazały, że pewne wariacje genetyczne mogą prowadzić do wzrostu poziomu kwasu arachidonowego we krwi, a także do wyższej podatności na zapalenia i choroby zapalne.
Naukowcy wnioskują na tej podstawie, że owe różnice genetyczne między populacjami, działając w połączeniu z dietą bogatą w średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe omega-6, mogą przyczyniać się do rozwoju niektórych chorób przewlekłych powszechnych wśród Afroamerykanów.
W celu lepszego zrozumienia roli czynników genetycznych w metabolizmie kwasów omega-6 konieczne są dalsze badania. Natomiast wyniki tych badań zwracają uwagę m.in. na konieczność dostosowania zaleceń dietetycznych do określonej populacji.
[tłum./oprac. C. O. Reless]
Źródło: NCCAM
Referencje dokumentu: Mathias RA, Sergeant S, Ruczinski I, et al. The impact of FADS genetic variants on omega-6 polyunsaturated fatty acid metabolism in African Americans. BMC Genetics. 2011;12(1):50. |