Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
205.013.778 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7362 tekstów. Zajęłyby one 29015 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy Rosja użyje taktycznej broni nuklearnej?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 15 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Bezmyślny dzień, to stracony dzień."
Nowinki i ciekawostki naukowe
Genetyka
Dlaczego tak się różnią? (18-02-2012)

Choć niektórzy naukowcy utrzymują, że różnice między płciami w przypadku ludzi są w zasadzie minimalne, czasami może się jednak wydawać, że mężczyźni i kobiety pochodzą z dwóch różnych planet. Hormony mają wprawdzie swój wkład w występowanie różnic między płciami, ale wyniki najnowszych badań naukowych pomagają wyjaśnić, co w tej sprawie tak naprawdę mają do powiedzenie geny.

Hormony pełnią w organizmach żywych doniosłą rolę molekuł sygnałowych. Naukowcy od dawna wiedzieli, że hormony płciowe, takie jak estrogen i testosteron, odpowiadają za pewne różnice w zachowaniu mężczyzn i kobiet. Na przykład estrogen odpowiada za instynkt macierzyński u samic, a testosteron napędza między innymi agresję i terytorializm samców. Jednak ciągle dość mało wiadomo na temat tego, w jaki sposób hormony płciowe działają na poziomie molekularnym.

W zespole naukowców kierowanym przez dr Nirao Shaha z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco wysunięto hipotezę, że hormony płciowe ostatecznie wpływają na ekspresję genów w mózgu. Naukowcy wykorzystali więc metodę mikromacierzy DNA do analizy ekspresji genów w całym mózgu u myszy. Szczególną uwagę zwrócili na podwzgórze, region biorący ważny udział w regulacji hormonalnej.

W wydaniu Cell z 3 lutego 2012 zespół ogłosił odkrycie 16 genów, których ekspresja przebiega odmiennie u mysich samców i samic. Bliższe przyjrzenie się sprawie ujawniło, że powyższe różnice w ekspresji genów, występujące między płciami, nie ograniczały się tylko do podwzgórza, ale stwierdzono je również w ciele migdałowatym, regionie należącym do układu limbicznego i zaangażowanym w przetwarzanie emocjonalne.

Aby ustalić, jaki może być wpływ tych genów na zachowanie, naukowcy doprowadzili do unieczynnienia jednego z czterech wybranych genów: Brs3, Cckar, Irs4 i Sytl4. Okazało się, że myszy, u których wyłączono po jednym z tych genów, charakteryzowały się specyficznymi różnicami pod względem pewnych aspektów zachowań związanych z płcią.

Na przykład u samic, u których unieczynniono gen Irs4, wystąpiły zaburzenia instynktu macierzyńskiego. Samice bez genu Cckar mniej chętnie ulegały próbom krycia przez samce. Z kolei samce bez genu Brs3 szybciej się parzyły i były bardziej agresywne, podczas gdy samce bez genu Sytl4 były wprawdzie mniej chętne do obwąchiwania samic, ale przejawiały nasilenie innych aspektów zachowań godowych. Co ciekawe, występująca oddzielnie mutacja każdego z tych genów nie wpływała ma normalne reakcje płciowe, uwarunkowane działaniem pozostałych genów.

"To tak, jakby dokonać sprowadzenia elementów złożonych zachowań społecznych do poziomu komponentów genetycznych - mówi dr Shah. - Każdy z tych genów wydaje się regulować kilka aspektów zachowań, bez wpływu na inne aspekty zachowania samic i samców".

Oprócz zwrócenia uwagi na rolę tych genów w zachowaniach związanych z płcią, omawiane odkrycia mogą także pomóc uzyskać wgląd w przyczyny niektórych chorób psychicznych i chorób neurologicznych, w których stwierdza się istotne różnice między płciami. Na przykład, zaburzenia ze spektrum autyzmu są istotnie częstsze u chłopców niż u dziewczynek.

"Niektóre ze zidentyfikowanych przez nas genów rzeczywiście pozostają w jakiś sposób zamieszane w patogenezę różnych chorób, które u ludzi częściej występują u danej płci - zauważa dr Shah. - Na podstawie tylko tych badań nie jest wprawdzie możliwe uzyskanie odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące tych chorób, ale w przyszłości mogą się one przyczynić do opracowania bardziej poinformowanych metod leczenia."

Uzyskane wyniki sugerują ponadto, że również inne złożone zachowania mogą być w podobny sposób determinowane działaniem genów. Oczywiście, geny nie są jedynymi czynnikami, które wpływają na ludzkie zachowanie, ale badania wskazują, że geny mogą mimo wszystko odgrywać pewną rolę w regulacji złożonych ludzkich zachowań.

Badania zostały sfinansowane między innymi przez amerykańskie Narodowe Instytuty Zdrowia, w tym Narodowy Instytut Schorzeń Neurologicznych i Udaru oraz Narodowy Instytut Zdrowia Psychicznego.

[tłum./oprac. C. O. Reless]

Referencje dokumentu: NIH RESEARCH MATTERS - Genes Affect Sex Differences in Behavior; dr Nirao Shah i jego zespół w serwisie Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco

Tegoroczne obchody Tygodnia Mózgu w Krakowie (12 - 18 marca 2012) odbędą się pod hasłem Płeć mózgu. W celu uzyskania dalszych szczegółów na temat programu imprezy, należy kliknąć baner poniżej.

Tydzień Mózgu w Krakowie


Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26292 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365