Jak wykazują wyniki dziesięcioletnich badań podłużnych opublikowanych w czerwcu 2010 r. na łamach The Journal of Pediatrics, nie odnotowano istotnych związków między ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi) oraz stosowanym w tym zaburzeniu leczeniem farmakologicznym a występowaniem niższego wzrostu u dzieci. Wcześniej pojawiały się doniesienia, że niektóre leki z grupy psychostymulantów aplikowane w celu redukcji symptomów ADHD mogą skutkować niższym wzrostem i mniejszą wagą ciała u pacjentów w wieku rozwojowym, gdyż jednym z ubocznych efektów ich przyjmowania jest zmniejszone łaknienie.
Zespół badawczy przeprowadził wieloletnie obserwacje na ponad stuosobowej grupie kryterialnej (dzieci z rozpoznanym ADHD) oraz grupie kontrolnej (dzieci zdrowe) o zbliżonej liczebności. Analizy statystyczne nie wykazały związków między ADHD i stosowanym leczeniem farmakologicznym a wzrostem u dzieci i młodych dorosłych. Osoby z grupy kryterialnej i kontrolnej nie różniły się istotnie ani wzrostem, ani wagą ciała. Nie zaobserwowano również istotnych związków między czasem przyjmowania leków i wyżej wymienionymi zmiennymi.
Natomiast w grupie dzieci z ADHD zaobserwowano, że dzieci ze skłonnością do depresji cechują się wyższą wagą ciała w przypadku dziewcząt i niższym wzrostem w przypadku chłopców.
Publikacja naukowa: A Naturalistic 10-Year Prospective Study of Height and Weight in Children with Attention-Deficit Hyperactivity Disorder Grown Up: Sex and Treatment Effects Caden O. Reless |