Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
205.013.161 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7362 tekstów. Zajęłyby one 29015 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy Rosja użyje taktycznej broni nuklearnej?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 15 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Nie umiemy się odnaleźć, nie umiemy współdziałać. Dlaczego ci, co chcą ukraść samochód dogadują się w minutę, a ci co chcą założyć trawnik, nie mogą dogadać się przez lata?"
Nowinki i ciekawostki naukowe
Medycyna
Komórki rakowe versus komórki zdrowe: walka na śmierć i życie (31-07-2010)

We wczesnych stadiach nowotworu komórki rakowe przechodzą szybkie i niekontrolowane podziały komórkowe i atakują otaczające tkanki. Nie do końca rozumiemy, jak nowotwóry dokonują tej inwazji. Niedawne badanie wykazało, że komórki rakowe muszek owocowych skłaniają sąsiadujące komórki do samozniszczenia, i wypełniają wolne miejsca. Proces ten nazywa się wspólzawodnictwem komórek. Yoichiro Tamori i jego współpracownicy dostarcza dowodu na to, że taka wojna rozgrywa się również w nowotworach ssaków, i odkrywa, co daje przewagę komórkom rakowym.

Nowotwory powstają, kiedy komórki przechodzą proces transformacji, podczas którego zaczynają mnożyć się w sposób niekontrolowany. Prowadzi to do nadmiernego rozrostu tkanki nowotworowej. Wymknięcie się podziałów komórkowych spod ścisłej kontroli zwykle wynika z mutacji genetycznych, które powstają przez przypadek, lub w wyniku działania czynnika rakotwórczego, i mogą być dziedziczne. Takie mutacje mogą wyłączyć geny, które powstrzymują podziały komórkowe; mogą też uaktywnić geny prowadzące do niekontrolowanych podziałów komórkowych i nowotworu. W obu przypadkach, rozregulowanie prowadzi do transformacji komórek, rozrostu tkanki i nowotworu.

Kiedy komórki rakowe namnażają się w niekontrolowany sposób w muszkach owocowych, zaczynają współzawodniczyć ze zdrowymi i próbują skolonizować tkankę. Wynik walki decyduje, czy rak rozwinie się, czy zostanie wyeliminowany. Niektóre zmutowane komórki z powodzeniem konkurują z normalnymi komórkami, i zmuszają je do apoptozy (samozniszczenia; apoptoza w normalnych warunkach jest zarezerwowana dla uszkodzonych komórek). Tamori i jego zespół postanowili zbadać, jak zdrowe komórki walczą z pobliskimi komórkami rakowymi, oraz czy współzawodnictwo komórek zdarza się również w nowotworach ssaków.

Mutacje w genach powstrzymujących rozwój nowotworu zwanych Lgl (lethal giant larvae) prowadzą do niekontrolowanego rozrostu tkanek i nowotworu, oraz do współzawodnictwa komórek u muszek owocowych. Ponieważ mutacje w ssaczych Lgl również powodują proliferację, Tamori i jego zespół podejrzewali, że Lgl może odgrywać jakąś rolę w ssaczych nowotworach. Prawdziwe współzawodnictwo komórek, gdzie jedna komórka umiera z powodu sąsiedztwa innej, nie zostało zaobserwowane u ssaków.

Autorzy badali Lgl u muszek i ssaków, aby lepiej zrozumieć jego rolę we współzawodnictwie komórek. Poprzednie badanie dotyczące właściwości budowy białka Lgl sugerują, że Lgl raczej działa w tandemie z innymi białkami. Aby zidentyfikować potencjalnego partnera, autorzy wykorzystali technikę immunoprecypitacji, aby zastawić pułapkę na Lgl i jakiekolwiek związane z nim białka. Znaleźli tylko jednego związanego partnera, którego nazwali Mahjong.

Aby ustalić, czy usunięcie białka Mahjong może spowodować w muszkach owocowych współzawodnictwo komórek podobne do wywoływanego przez Lgl, badacze wyhodowali larwy muszek, w których jedne komórki rozwijającego się raka skrzydeł nie zawierały genu Mahjong, a inne zawierały. Początkowo połowa komórek w tych mozaikowych rakach nie miała genu Mahjong; w miarę rozwoju guza, zmutowane komórki znikały. Śmierć komórki zdarzała się tylko w przypadku mutantów sąsiadujących ze zdrowymi komórkami, a nie w przypadku komórek otoczonych przez inne komórki z genem Mahjong. Zatem, podobnie jak w przypadku Lgl, komórki, którym brakuje Mahjonga, muszą ponieść porażkę w rywalizacji z sąsiadami.

Kiedy naukowcy sprawdzili, jaką rolę odgrywa Mahjong we współzawodnictwie komórek, postanowili sprawdzić, czy uda im się wywołać współzawodnictwo komórek u ssaków. W celu naśladowania efektu spontanicznej mutacji w genie Mahjong w nowotworach ssaków, pozyskali komórki nerek, w których geny białka Mahjong można wyłączyć przez dodanie antybiotyku tetracykliny. Przed dodaniem tetracykliny, komórki wymieszano z normalnymi komórkami i pozwolono im rozrastać się i formować nowotór nabłonka. Co ciekawe, po dodaniu tetracykliny do nowotworu, komórki, które traciły białko Mahjong, zaczęły umierać, tak jak u muszek. Ich śmierć była samozniszczeniem; nie zdarzała się bowiem w obecności substancji blokującej drogę apoptozy. W komórkach nerek, tak jak u muszek, samobójstwo komórki zaobserwowano tylko u komórek ze zmutowanym genem Mahjong, otoczonych przez normalne komórki.

Zaobserwowanie współzawodnictwa komórek w ssaczych nowotworach to emocjonujący krok naprzód w zrozumieniu interakcji między komórkami rakowymi i ich otoczeniem. Te odkrycia identyfikują Mahjong i Lgl jako ważne białka, od których zależy, czy komórka przeżyje współzawodnictwo. Być może wkrótce onkolodzy będą potrafili leczyć nowotwory, przechylając szalę zwycięstwa we współzawodnictwie na stronę zdrowych komórek.

[Tłumaczenie: Zuzanna Niemier]

Źródło: Mair W (2010) How Normal Cells Can Win the Battle for Survival Against Cancer Cells. PLoS Biol 8(7): e1000423. doi:10.1371/journal.pbio.1000423


Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26292 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365