Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
205.012.988 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7362 tekstów. Zajęłyby one 29015 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy Rosja użyje taktycznej broni nuklearnej?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 15 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Wiedza nie ma właściciela.
Nowinki i ciekawostki naukowe
Paleontologia
We wczesnej kredzie zauropody miały się świetnie (24-02-2011)

Wyniki brytyjsko-amerykańskich badań wskazują, że skamieniałe kości odnalezione w kamieniołomie w amerykańskim stanie Utah okazują się należeć do nieznanego gatunku zauropoda. Opis nowo odkrytego rodzaju ukazał się w czasopiśmie Acta Palaeontologica Polonica. Charakterystyczna cecha nowego dinozaura? Naprawdę zapadająca w pamięć para (tylnych) kończyn.

Naukowcy z Wlk. Brytanii i USA podjęli się klasyfikacji tego nowego przybysza z odległej przeszłości. W czasie analizy kości, które przypuszczalnie należały do osobnika dorosłego i młodocianego, naukowców zaintrygował niezwykły kształt kości biodrowej. W przypadku nowego gatunku jest ona znacznie większa od kości podobnych dinozaurów i zapewnia znacznie większy obszar dla przyczepów mięśni. Dzięki takim kościom biodrowym zwierzę dysponowało prawdopodobnie największymi mięśniami nóg w rodzinie zauropodów, grupie czworonogów o długich szyjach i ogonach, która obejmuje m.in. największe stworzenia, jakie kiedykolwiek chodziły po Ziemi.

Brontomerus mcintoshi, dla przyjaciół "grzmotoudy", został tak nazwany ze względu na swoje spektakularne kończyny i na cześć znanego paleontologa-hobbysty Johna "Jacka" McIntosha, emerytowanego profesora fizyki Uniwersytetu Wesleyan w Connecticut (USA). "Brontomerus mcintoshi to charyzmatyczny dinozaur i jednocześnie niezwykle ekscytujące dla nas odkrycie" - mówi naczelny autor Mike Taylor z University College w Londynie (Wlk. Brytania).

Co prawda już same potężne tylne kończyny zwierzęcia mogą skupić na sobie całą uwagę, lecz posiada ono jeszcze inne równie imponujące cechy. Większy z dwóch okazów mógł ważyć 6 ton i mierzyć 14 metrów od czubka łba do ogona. Mniejszy okaz z wagą szacowaną na 200 kilogramów i długością 4,5 m też nie mógłby stać się domowym pupilkiem.

Brontomerus żył 110 milionów lat temu w okresie wczesnej kredy i mógł wykorzystywać swój największy atut jako broń przeciw współczesnym mu drapieżnikom, takim jak Deinonych i Utahraptor. "Kiedy rozpoznaliśmy dziwaczny kształt biodra, to zaczęliśmy się zastanawiać, jaką może on pełnić rolę i doszliśmy do wniosku, że najbardziej prawdopodobną jest kopanie" - mówi dr Taylor. "Kopnięcie było prawdopodobnie wykorzystywane w walce samców o samicę, ale zważywszy na fakt, że sam mechanizm już istniał dziwnym byłoby, gdyby nie był on również wykorzystywany w obronie przed drapieżnikami".

"Łopatka Brontomerusa ma niespotykane guzy, które prawdopodobnie wyznaczają granice przyczepów mięśni, co sugeruje, że miał również potężne mięśnie kończyn przednich" - dodaje Matt Wedel z Western University of Health Sciences w Kalifornii (USA), jeden ze współautorów. "Możliwe, że Brontomerus mcintoshi był bardziej atletyczny niż większość pozostałych zauropodów. Ustalono z całą pewnością, że zauropodom daleko było do podobnych hipopotamom zwierząt taplających się w błocie, gdyż preferowały bardziej suche i wyżej położone tereny. Zatem Brontomerus zamieszkiwał być może wyboisty, pagórkowaty teren, a potężnie umięśnione kończyny służyły mu za rodzaj napędu na cztery koła".

Dane na temat życia i czasów Brontomerusa pomagają również pogłębić wiedzę o zauropodach w ogóle. "Ponieważ zauropody były najliczniejszą grupą dinozaurów w okresie jurajskim i najrzadszą we wczesnej kredzie, od dawna utrzymywał się pogląd, że zauropody dobrze sobie radziły w okresie jurajskim a w okresie kredy zostały zastąpione przez dziobaki i dinozaury rogate" - zauważa dr Wedel.

"W ciągu ostatnich 20 lat znajdujemy jednak więcej zauropodów z wczesnej kredy, a zatem obraz się zmienia" - dodaje. "Obecnie wydaje się, że zauropody mogły być dokładnie tak samo zróżnicowane jak w okresie jurajskim, tylko mniej liczne, a zatem trudniejsze do odkrycia".

© Unia Europejska 2005-2011

Źródło: CORDIS

Referencje dokumentu: Taylor, M.P., et al. (2011): A new sauropod dinosaur from the Lower Cretaceous Cedar Mountain Formation, Utah, USA. Acta Palaeontologica Polonica 56 (1), publikacja z dnia 23 lutego. DOI:10.4202/app.2010.0073.

University College w Londynie (UCL)


Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26292 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365