Czy niektóre warzywa, owoce i zioła mogą przyczynić się do leczenia choroby Alzheimera? Odpowiedź na to pytanie przynieść mają badania prowadzone pod kierunkiem prof. dr. hab. Zdzisława Targońskiego w Katedrze Biotechnologii, Żywienia Człowieka i Towaroznawstwa Żywności Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Badania te realizowane są w ramach programu Unii Europejskiej "Innowacyjna Gospodarka", i finansowane są przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
W czym rzecz? Otóż, choroba Alzheimera jest szybko postępującą chorobą wyniszczającą centralny układ nerwowy osób zwykle po 65 roku życia, lecz występują incydentalne przypadki zachorowań o wiele młodszych osób (po 40 roku życia, zwykle z powodu predyspozycji genetycznych oraz poważniejszych uszkodzeń mechanicznych mózgu).
fot. Keith Weller/USDA
Ponieważ choroba Alzheimera uszkadza nerwy cholinergiczne układu kojarzeniowego w płatach czołowych mózgu, chory przestaje prawidłowo orientować się w przestrzeni, traci dotychczasowy zasób słów, zapomina sposób wykonania czynności dnia codziennego itp. W tym momencie rozpoczyna się terapia polegająca na podawaniu pacjentowi inhibitorów acetylocholinoesterazy (esterazy właściwej, obecnej w neuronach, szczelinie synaptycznej neuronów kojarzeniowych mózgu i mięśni szkieletowych i erytrocytach krwi obwodowej) i butyrylocholinoesterazy (tzw. esterazy rzekomej, rozmieszczonej w komórkach glejowych mózgu i w surowicy krwi).
W Katedrze Biotechnologii, Żywienia Człowieka i Towaroznawstwa Żywności prowadzone są prace badawcze nad hamowaniem aktywności acetylocholinoesterazy i butyrylocholinoesterazy przez wybrane rośliny jadalne. Badania przesiewowe mają na celu wytypowanie potencjalnych źródeł (warzyw, owoców, ziół) zawierających inhibitory acetylocholinoesterazy i butyrylocholinoesterazy, a następnie identyfikację tych związków z wykorzystaniem metod instrumentalnych (chromatografia cieczowa i gazowa z detekcją UV-VIS, polarymetryczną, refraktometryczną, MS, NMR).
Ponadto, prowadzone są badania nad zmianami w ekspresji genów MAPT i APP w aspekcie przeciwdziałania rozwojowi choroby Alzheimera lub ograniczania jej następstw. Wykonywane są także analizy wybranych parametrów stresu oksydacyjnego i neurodeneracji w badaniach in vivo z użyciem zwierząt doświadczalnych. Wyniki tych badań poznamy wkrótce.
© UP w Lublinie
Źródło: Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
|