Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.772.652 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 718 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Gdyby Bóg istotnie liczył się dla swych kapłanów wielokroć więcej od wartości doczesnych, nie zabiegaliby o nie aż tak łapczywie.
Nowinki i ciekawostki naukowe
Astronomia
Pierwsze zdjęcia z największego na świecie teleskopu światła widzialnego (12-06-2011)

Nowy Teleskop do Przeglądów (VST) Bardzo Dużego Teleskopu (VLT) z Obserwatorium Paranal w północnej części pustyni Atakama w Chile udostępnił światu dwa nowe (fotografia 1, fotografia 2), olśniewające i gwiaździste zdjęcia przedstawiające Messiera 17 (M17) - siedlisko powstawania gwiazd zlokalizowane około 5.500 lat świetlnych od konstelacji Strzelca oraz Omega Centauri - największą i najjaśniejszą ze wszystkich znanych gromad kulistych.

VST, najnowsze oprzyrządowanie czterech jednostek teleskopu VLT Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) na szczycie wzgórza Paranal, jest największym na świecie teleskopem szerokokątnym. Pole widzenia jest tak szerokie, że umożliwia obserwację całej mgławicy M17, w tym jej bledszych, zewnętrznych części.

Teleskop wielkości 2,6 m, wyposażony w olbrzymią kamerę OmegaCAM o matrycy 268 megapikseli, został zaprojektowany do szybkiego mapowania nieba przy zachowaniu bardzo wysokiej jakości zdjęć. Co więcej jest teleskopem światła widzialnego, który stanowi doskonałe uzupełnienie podczerwonego teleskopu do przeglądów VISTA.

"Ogromnie się cieszę z tych imponujących, pierwszych zdjęć wykonanych za pomocą VST i OmegaCAM" - czytamy w oświadczeniu Dyrektora Generalnego ESO Tima de Zeeuwa. "Unikalna kombinacja VST i podczerwonego teleskopu do przeglądów VISTA umożliwi zidentyfikowanie wielu interesujących obiektów, aby prowadzić bardziej szczegółowe obserwacje za pomocą silnych teleskopów [VLT]."

Jedno zdjęcie wykonane za pomocą teleskopu VISTA ma 67 megapikseli, a zdjęcia z kamery OmegaCAM zainstalowanej na VST mają rozdzielczość 268 megapikseli. Obydwa teleskopy do przeglądów będą generować co noc znacznie więcej danych niż łącznie wszystkie pozostałe instrumenty zamontowane na VLT. Razem teleskopy VST i VISTA dostarczą rocznie ponad 100 terabajtów danych.

"Połączenie szerokiego pola widzenia, doskonałej jakości zdjęć i niezwykle sprawnego planu działania VST przełoży się na olbrzymie bogactwo informacji, które wniesie wkład w rozwój wielu dziedzin astrofizyki" - zauważa Konrad Kuijken, kierownik konsorcjum OmegaCAM. W ciągu kolejnych pięciu lat VST posłuży do trzech przeglądów nieba południowego, przynosząc zdjęcia posuwające naprzód badania nad ciemną materią - niewidzialną substancją przylegającą do galaktyk, nad ciemną energią - będącą prawdopodobnie motorem rozszerzania się wszechświata oraz nad ewolucją galaktyk.

"Projekt VST przezwyciężył wiele trudności, a teraz spełnia, dzięki doskonałej jakości zdjęciom, oczekiwania społeczności astronomów i odpłaca za starania wielu osób z INAF (Włoski Państwowy Instytut Astrofizyki) zaangażowanych w jego budowę" - czytamy w komunikacie prasowym ESO wypowiedź Tommaso Maccacaro, kierownika INAF. "Cieszę się z funkcjonowania VST" - mówi.

Projekt VST to wspólne przedsięwzięcie ESO i INAF z Neapolu, Włochy. Konkretnie INAF zaprojektował i zbudował teleskop, a ESO było odpowiedzialne za ogrodzenie terenu i roboty budowlane.

© Unia Europejska 2005-2011

Źródło: CORDIS, ESO


Dodaj komentarz do wiadomości..  Zobacz komentarze (2)..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26287 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365