Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
205.016.797 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7362 tekstów. Zajęłyby one 29015 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy Rosja użyje taktycznej broni nuklearnej?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 16 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Jeśli będziecie żądać tylko posłuszeństwa, to zgromadzicie wokół siebie samych durniów."
Nowinki i ciekawostki naukowe
Medycyna
Wyższa umieralność związana z siedzącym trybem życia (11-08-2011)

Wprowadzenie:

Naukowcy z amerykańskich Narodowych Instytutów Zdrowia ustalili, że dłuższy czas spędzony na siedząco, na przykład przed telewizorem, związany jest z wyższą umieralnością. Występowanie zależności odnotowano nawet w grupie osób najbardziej aktywnych fizycznie i stosujących tzw. zdrową dietę.

Zapis wywiadu

Joe Balintfy (NIH Radio): Naukowcy przeanalizowali dane 240 tysięcy osób dorosłych w wieku 50-71 lat, które nie chorowały na raka, choroby układu sercowo-naczyniowego i oddechowego.

Dr Charles Matthews: Ustaliliśmy, że im więcej czasu osoby badane spędzały na oglądaniu telewizji, tym większe było u nich ryzyko przedwczesnego zgonu.

Joe Balintfy: Dr Charles Matthews jest badaczem z National Institutes of Health.

Dr Charles Matthews: Oglądanie telewizji przez ponad 3-4 godziny dziennie wiązało się ze wzrostem ryzyka zgonu, przynajmniej na podstawie naszych danych.

Joe Balintfy: Dr Matthews wyjaśnia, że dane pochodzą z długofalowych badań podłużnych, realizowanych w ramach NIH AARP Diet and Health Study.

Dr Charles Matthews: Ocenialiśmy czas poświęcony na oglądanie telewizji przez osoby badane, co stanowiło punkt odniesienia w tych badaniach, a następnie śledziliśmy ich losy przez około osiem i pół roku, w celu uzyskania informacji o umieralności i przyczynach zgonów.

Joe Balintfy: Dr Matthews wspomina, że od dawna wiedziano o związku ćwiczeń fizycznych z mniejszym ryzykiem zgonu. Szczególnie dobroczynna jest aktywność fizyczna o umiarkowanej i wysokiej intensywności, co zgodnie z zaleceniami oznacza co najmniej dwie i pół godziny ćwiczeń fizycznych tygodniowo. Dodaje, że właśnie tę zależność potwierdziły omawiane badania. Nie obyło się jednak bez pewnych niespodzianek.

Dr Charles Matthews: W naszych badaniach najbardziej uderzające okazało się to, że zarówno czas przeznaczony na oglądanie telewizji, jak poziom aktywności fizycznej okazały się ważnymi predyktorami przedwczesnej umieralności. W zasadzie, osoby, które intensywnie ćwiczyły, ale jednocześnie spędzały dużo czasu przed telewizorem nadal pozostawały w grupie podwyższonego ryzyka zgonu, mimo ćwiczeń.

Joe Balintfy: Dr Matthews zwraca uwagę, że w większości badań na temat związku oglądania telewizji ze stanem zdrowia koncentruje się na treści samego przekazu medialnego. Zdaniem dr Matthewsa wyniki najnowszych badań każą przypuszczać, że to raczej fotele, w których zasiadamy przed telewizorami, należy winić za kiepski stan zdrowia telewidzów.

Dr Charles Matthews: Znajdujemy się w takim momencie współczesności, w którym większość Amerykanów pędzi siedzący tryb życia; siedzą przez większość dnia, to znaczy przez osiem do dziesięciu godzin na dobę, a nawet więcej. Wydaje mi się, że to właśnie siedzenie przez tak długi czas może mieć opłakane konsekwencje dla zdrowia, nawet jeżeli przez parę godzin w tygodniu uprawia się ćwiczenia fizyczne.

Joe Balintfy: Dr Matthews doradza, jeśli jest to możliwe, ograniczanie ilości czasu spędzanego na siedząco, choćby poprzez zabranie się za wykonywanie zwykłych prac domowych.

Dr Charles Matthews: Przypuszczamy, że tak wiele siedzenia po prostu odciąga ludzi od innych zajęć, jakie ludzie zazwyczaj wykonywali w dniu codziennym, a związany z tym spadek aktywności może być istotnym czynnikiem związanym z ryzykiem zgonu, co zauważyliśmy w naszych badaniach. Dlatego, oprócz wykonywania zalecanych ćwiczeń fizycznych, zmniejszenie ilości czasu spędzanego na siedząco okazuje się ważnym wyznacznikiem zdrowego stylu żucia i z pewnością może przyczynić się do osiągnięcia długowieczności.

Joe Balintfy: Dr Matthews zaprezentował doniesienia z badań na niedawnej konferencji American College of Sports Medicine. Na koniec wspomina o jeszcze jednej kwestii:

Dr Charles Matthews: Poszukiwaliśmy różnych czynników, które mogłyby wyjaśniać zaobserwowane zależności; braliśmy także pod uwagę rodzaj diety, ponieważ sądzi się, że ma ona wpływ na zdrowie, a jej jakość może ulegać zmianom pod wpływem oglądania telewizji. Jednak nasze badania tego nie potwierdziły. Wyższe ryzyko zgonu pozostawało związane z dłuższym czasem poświęconym na oglądanie telewizji i w przypadku osób zdrowo odżywiających się, i w przypadku diety o niskiej jakości. Tak więc nie sądzimy, by czynniki związane z dietą odgrywały większą rolę w wynikach naszych badań.

[tłum./oprac. C. O. Reless]

Źródło: Time spent sitting, watching TV, associated with mortality

Dalsze informacje na temat NIH-AARP Diet and Health Study


Dodaj komentarz do wiadomości..  Zobacz komentarze (1)..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26292 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365