| 1. Ruszają prace nad nową generacją kosmetyków, wykorzystującą wyniki badań podstawowych przeprowadzonych w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN nad centrami energetycznymi komórek - mitochondriami. Na zdjęciu: Mitochondria (na czerwono) w keratynocytach (komórkach naskórkowych pochodzenia ektodermalnego) ludzkiej skóry. Kolorem niebieskim oznaczono jądra komórkowe. (Źródło: Instytut Nenckiego) |
Oddziałując na mitochondria, centra energetyczne komórek, można skutecznie opóźnić procesy starzenia. Wyniki wieloletnich badań z zakresu bioenergetyki mitochondriów zostaną wykorzystane do produkcji kosmetyków nowej generacji. Pojawią się one w sprzedaży prawdopodobnie już za kilka lat, dzięki wspólnemu przedsięwzięciu Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego Polskiej Akademii Nauk w Warszawie i firmy Laboratorium Kosmetyczne Dr Irena Eris.
Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie łączy siły z Laboratorium Kosmetycznym Dr Irena Eris Sp. z o.o. Celem przedsięwzięcia realizowanego we wspólnym konsorcjum badawczo-przemysłowym są innowacyjne kosmetyki, w opracowaniu których zostaną wykorzystane najnowsze badania z zakresu bioenergetyki i biochemii mitochondriów. Uczestniczące w projekcie grupy badawcze Instytutu, kierowane przez profesorów Jerzego Duszyńskiego i Adama Szewczyka, należą do wiodących na świecie w dziedzinie bioenergetyki i biochemii mitochondriów.
"Liczymy, że wykorzystując wiedzę zgromadzoną przez zespoły naukowe naszego instytutu i łącząc ją z doświadczeniem Laboratorium Kosmetycznego Dr Irena Eris, będziemy w stanie w ciągu kilku lat opracować nowatorskie, a co najważniejsze, rzeczywiście skuteczne kosmetyki, o działaniu doskonale udokumentowanym naukowo", mówi prof. dr hab. Adam Szewczyk, dyrektor Instytutu Nenckiego.
Mitochondria są centrami energetycznymi komórek, kluczowymi dla ich życia i śmierci. Te niewielkie organelle, długości kilku mikrometrów, występują we wnętrzach komórek eukariotycznych (czyli z jądrem komórkowym). Ich liczba w każdej komórce waha się od kilkuset do kilku tysięcy. Mitochondria odpowiadają za ważne funkcje życiowe, m.in. wytwarzają adenozynotrifosforan (ATP), związek chemiczny będący głównym nośnikiem energii chemicznej w komórkach. Jak fundamentalne znaczenie ma ten związek może świadczyć fakt, że każdego dnia człowiek przekształca ATP w masie porównywalnej z masą całego ciała.
Przy badaniach nad nowymi kosmetykami ważny jest fakt, że mitochondria odgrywają kluczową rolę także w apoptozie, czyli programowanej śmierci komórki. I właśnie zahamowanie apoptozy, za pomocą substancji specyficznie oddziałujących na mitochondria, może w istotnym stopniu przyczynić się do przedłużonej młodości komórki, a więc i tkanki, w której się ona znajduje - na przykład skóry.
Celem badawczym projektu realizowanego przez konsorcjum naukowo-przemysłowe Instytutu Nenckiego i Laboratorium Kosmetycznego Dr Irena Eris jest identyfikacja i ocena substancji, których oddziaływanie z mitochondriami wpłynie korzystnie na komórki skóry - spowolni uszkodzenia spowodowane stresem oksydacyjnym. Komercyjny cel projektu to wprowadzenie na rynek innowacyjnych kosmetyków dermoochronnych. Taki kosmetyk będzie mógł w znacznym stopniu opóźnić proces starzenia się skóry i zminimalizować niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych.
Na realizację wspólnego projektu konsorcjum właśnie otrzymało dofinansowanie w ramach Programu Badań Stosowanych INNOTECH organizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Na 1140 złożonych wniosków konkursowych projekt otrzymał największą liczbę punktów i zdobył pierwsze miejsce w obszarze "Nauki biologiczne, rolnicze, leśne i weterynaryjne", a trzecie w klasyfikacji obejmującej wszystkie dziedziny.
Laboratorium Kosmetyczne Dr Irena Eris należy do wiodących firm kosmetycznych w Europie Centralnej. Jest jedynym producentem kosmetyków w Polsce - a także jednym z niewielu na świecie - posiadającym własne Centrum Naukowo-Badawcze, w którym są prowadzone badania in vitro, in vivo i ex vivo. Badania umożliwiają zastosowanie w kosmetykach innowacyjnych składników aktywnych w optymalnych stężeniach i synergicznie działających kompleksach.
"Centrum współpracuje z licznymi placówkami naukowymi w Polsce i na świecie. Wyniki prac są prezentowane na międzynarodowych konferencjach i publikowane w czasopismach naukowych, w tym w periodykach naukowych z listy filadelfijskiej. W swoim dorobku Centrum ma liczne, własne zgłoszenia patentowe", mówi dr Irena Eris, założycielka Laboratorium Kosmetycznego, w którym pełni fukcję Dyrektora Pionu Badań i Rozwoju.
Nowa generacja kosmetyków, bazująca na wnioskach płynących z badań podstawowych nad mitochondriami, trafi do sprzedaży prawdopodobnie już za kilka lat.
Źródło: Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie |