Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
205.018.018 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7362 tekstów. Zajęłyby one 29015 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy Rosja użyje taktycznej broni nuklearnej?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 16 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Jest u nas [w Walii?] takie powiedzenie: 'Jeśli muszę pójść do dżungli, to najlepiej, gdy będę miał za towarzysza Polaka'. Jesteście wierni, trzymacie się do końca razem. Starsze pokolenie Anglików zaświadczy też, jakimi świetnymi jesteście żołnierzami."
Nowinki i ciekawostki naukowe
Technika
Przekształcanie odpadów rolnych i akwakulturowych w energię odnawialną (09-12-2013)

W ramach nowego, innowacyjnego projektu badawczego, zaplanowanego na trzy lata, sektory akwakultury, rolnictwa i biogazu połączą swe siły na rzecz energii odnawialnej. Inicjatywa pokazuje, jak można równolegle poprawiać zrównoważenie, ograniczać ilość odpadów i podnosić wydajność operacyjną.

Dofinansowany ze środków unijnych projekt BIFFIO odegra istotną rolę na drodze do osiągnięcia unijnego celu pokrywania 20% zapotrzebowania Europy na energię przez systemy energii odnawialnej do roku 2020.

Sektory rolnictwa i akwakultury znajdują się pod ogromną presją, aby poprawiać zrównoważenie i zmniejszać swoje oddziaływanie na środowisko. Obydwa sektory wytwarzają potężne ilości odpadów, które często nie podlegają utylizacji i pozostają niewykorzystane. Projekt BIFFIO ma zaradzić temu problemowi poprzez opracowanie systemu, sprawnego pod względem ekonomicznym i zasobowym, do obsługi zmieszanych odpadów rolnych i przekształcania ich na użyteczną energię.

Koncepcja projektu zasadza się na mieszaniu w reaktorze do produkcji biogazu odpadów łatwo dostępnych na farmach rybnych oraz obornika z przemysłu rolnego, aby w ten sposób zaspokoić zapotrzebowanie na energię odnawialną w przemyśle akwakulturowym oraz na nawozy w branży rolnej.



Źródło ilustracji: marinedebrisblog.wordpress.com

W toku projektu, którego realizacja rozpoczęła się w listopadzie 2013 r., przeprowadzona zostanie przede wszystkim analiza, jak najlepiej można wykorzystać odpady do produkcji energii odnawialnej i jakie składniki odżywcze można odzyskać do innych zastosowań. Kolejnym celem będzie skurczenie najnowszych technologii wykorzystywanych do wielkoskalowego przetwarzania odpadów do skali gospodarstwa, aby wydajną i ekonomiczną energię biogazu można było produkować lokalnie lub w pobliżu gospodarstwa.

W ciągu kolejnych trzech lat zespół projektowy zajmie się także wyzwaniami, jakie stają obecnie przed sektorem i poszukiwać będzie nowych sposobów na spełnianie wymagań regulacyjnych. Opracowany zostanie przewodnik po najlepszych praktykach w zagospodarowywaniu zmieszanych odpadów rolno-akwakulturowych do produkcji energii i dalszego wykorzystania przefermentowanych odpadów.

Wreszcie projekt ma wywrzeć pozytywny wpływ na lokalne warunki społeczno-gospodarcze. Zostanie to osiągnięte poprzez podniesienie standardów higieniczo-środowiskowych w hodowli ryb w cyklu zamkniętym oraz obniżenie emisji gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń z sektora rolnego.

W projekt zaangażowała się międzynarodowa grupa MŚP i partnerów reprezentujących użytkowników końcowych z sektorów rolnictwa, akwakultury i bioenergetyki oraz trzech partnerów BRT. Są nimi Teknologisk Institutt (NO), Uniwersytet w Liverpoolu (UK) i konsultant ds. wody Ingenieur (DE). Prace nad projektem, który otrzyma 1,7 mln EUR dofinansowania ze środków unijnych, zakończą się w październiku 2016 r.

Źródło: CORDIS, UE


Dodaj komentarz do wiadomości..  Zobacz komentarze (1)..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26292 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365