Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.458.816 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 701 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Czy zbyt nowoczesne byłoby spostrzeżenie, że nie ma w Dekalogu ani słowa na temat ochrony dzieci przez okrucieństwem i przemocą, nic o gwałcie, nic o niewolnictwie i nawet zająknięcia o ludobójstwie? (..) niektóre z tych wymienionych przewin w innych miejscach są wręcz rekomendowane.
Nowinki i ciekawostki naukowe
Wydarzenia
Szczeciński naukowiec uhonorowany w Chinach (02-02-2014)

Geolog morza, niemiecki wykładowca z Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Szczecińskiego prof. Jan Harff został uhonorowany prestiżową nagrodą przyznawaną cudzoziemcom w Chinach.

"Ta nagroda to największy zaszczyt, jaki kiedykolwiek otrzymałem. To ukoronowanie moich 20 lat współpracy z chińskimi naukowcami. Przez ten czas udało się stworzyć, dzięki zespołowi, z którym prowadzę badania i projekty naukowe, swoisty trójkąt współpracy międzynarodowej, w skład którego weszły Polska, Niemcy i Chiny" - powiedział dziennikarzom w czwartek w Szczecinie, po powrocie do Polski naukowiec.

Nagroda "International Scientific and Technological Cooperation Award of the People's Republic of China" to najwyższe wyróżnienie przyznawane w Chinach zagranicznym naukowcom, inżynierom, menedżerom lub organizacjom, którzy w istotnym stopniu przyczynili się do dwustronnej lub wielostronnej współpracy naukowej i technologicznej w Chinach. W tym roku wyróżnionych zostało ośmiu naukowców spoza Chin, w tym czterech Europejczyków.

Nagrody wręczono 10 stycznia w Pekinie podczas uroczystości z udziałem prezydenta tego państwa Xi Jinpinga. Po raz pierwszy w historii nagrodę otrzymał naukowiec reprezentujący dziedzinę "geologia morza".

"Kiedy odbierałem wyróżnienie, przede wszystkim myślałem właśnie o moich kolegach - naukowcach, dzięki którym znalazłem się w tym miejscu oraz o tym, że niezmiernie ważny jest także udział młodych naukowców w tych międzynarodowych zespołach badawczych, zarówno z Polski, jak i Chin. To co najważniejsze dla mnie jako geologa morza, to fakt zwrócenia się zainteresowania chińskiej nauki w stronę badań morskich" - mówił prof. Harff.

Dodał, że to otwiera nowe możliwości, szansę na realizację ciekawych międzynarodowych projektów. "W tej kategorii też postrzegam to wyróżnienie: ta nagroda to nie tylko spojrzenie w przeszłość, by docenić dotychczasowe osiągnięcia, ale i spojrzenie w przyszłość, na projekty, które dopiero przed nami" - powiedział naukowiec.

Rektor US prof. Edward Włodarczyk podkreślił, że w osobie profesora Harffa "Niemcy mają wspaniałego ambasadora swojej kultury i nauki w Polsce, ale my, jako Uniwersytet Szczeciński, jako Pomorze Zachodnie, mamy wspaniałego ambasadora naszych interesów, nie tylko w Niemczech, ale również i w innych zagranicznych ośrodkach naukowych, przede wszystkim zaś w Chinach".

Prof. Harff jest pracownikiem Zakładu Paleooceanologii Wydziału Nauk o Ziemi US. Prowadzi zajęcia dla studentów geografii i oceanografii.

Na Uniwersytecie Szczecińskim pracuje od 2008 roku. W badaniach zajmuje się geologią strefy przybrzeżnej mórz, problematyką zmian klimatycznych i ich oddziaływania na strefę przybrzeżną, dynamiką osadów dennych i jej modelowaniem, rekonstrukcją zmian morfologii strefy brzegowej na podstawie parametrów paleoekologicznych, jak również opracowywaniem modeli przeszłej i przyszłej zmienności strefy przybrzeżnej oraz rekonstrukcją historii oddziaływania społeczności ludzkich na strefę przybrzeżną mórz.

Jednym z jego osiągnięć jest podpisana w 2011 roku umowa o współpracy Uniwersytetu Szczecińskiego z Chińską Służbą Geologiczną i Chińską Służbą Geologii Morza, która polega m.in. na prowadzeniu wspólnych badań i kształceniu młodych naukowców oraz studentów, a także wymianie kadry naukowej. (PAP)


Dodaj komentarz do wiadomości..  Zobacz komentarze (1)..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26284 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365