Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.453.272 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 701 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Mówić dobrze może tylko ten, kto myśli rozumnie."
Nowinki i ciekawostki naukowe
Różności
Progres 3: Polsko-czesko-słowacka kooperacja uniwersytecka (01-03-2014)

Czternaście uczelni z Polski, Czech i Słowacji, skupionych w konsorcjum Progres 3, chce razem sięgać po unijne pieniądze na badania i innowacje. W poniedziałek w Opolu uczelnie powołały zespoły tematyczne, które mają razem wypracować konkretne projekty.

Wśród obszarów badawczych, nad którymi powołane w poniedziałek międzyuczelniane zespoły mogłyby wspólnie pracować, i na które uczelnie zrzeszone w konsorcjum chcą pozyskiwać unijne pieniądze, wymieniano szeroko rozumianą energetykę - zwłaszcza rozpatrywaną w kontekście efektywnego, bezpiecznego i ekologicznego wykorzystywania energii. Pojawiły się także takie propozycje tematów jak logistyka, zaawansowane materiały do przemysłu czy budownictwa, a nawet badania nad napędami hybrydowymi.

Kierownik Działu Współpracy Naukowej z Zagranicą Politechniki Śląskiej w Gliwicach Jerzy Mościński wskazywał np. na takie tematy jak technologie informacyjno-komunikacyjne; inżynieria biomedyczna, inżynieria materiałowa oraz właśnie energetyka. "Tematy te dotyczą zagadnień, które są w grupie najczęściej poruszanych przez pracowników naukowych naszej uczeni i takich, które owocują największą liczbą publikacji, wdrożeń i projektów badawczych oraz w których uzyskujemy największe sukcesy" - powiedział PAP.

Prorektor ds. współpracy i rozwoju Politechniki Opolskiej prof. Krzysztof Malik, pełniący też obecnie funkcję przewodniczącego konsorcjum Progres 3, wyjaśnił w rozmowie z PAP, że konsorcjum oraz powołane zespoły, które będą zajmować się konkretnymi projektami, mają zwiększyć szanse zrzeszonych w nich uczelni na uzyskanie grantów badawczych w latach 2014-2020.

Prof. Malik podał, że w poniedziałek powołano jedenaście zespołów tematycznych - biorąc pod uwagę zarówno obszary badawcze zgłaszane przez uczelnie, jak i poszczególne osie unijnego programu Horyzont 2020, z którego mają być finansowane projekty naukowe i badawcze. Zaznaczył jednak, że ostateczna liczba zespołów może być jeszcze wyższa, bo uczelnie chcą poszerzyć problematykę, która ma być rozpatrywana jako możliwa do tworzenia wspólnych projektów. Zaznaczył też, że aby mieć szansę na unijne pieniądze wszystkie zespoły muszą być międzynarodowe.

"Daliśmy sobie czas do połowy marca, by ewentualnie poszerzyć zakres tematów oraz dobrać zagranicznych partnerów. W kwietniu chcemy się już spotkać, by pracować w podzespołach. Każdy zespół ma wypracować jeden wspólny temat, o który oprze projekt naukowo-badawczy, a potem będzie aplikował o unijne pieniądze" - wyjaśnił prof. Malik.

Obecna na poniedziałkowym spotkaniu dyrektor Departamentu Koordynacji Programów Operacyjnych opolskiego urzędu marszałkowskiego Karina Bedrunka chwaliła ideę współpracy konsorcjum. "Tak właśnie trzeba się teraz uczyć działać, bo im więcej zrealizowanych w latach 2014-2020 projektów międzynarodowych, tym będzie lepiej odnaleźć się w kolejnej unijnej perspektywie, która takich wspólnych działań będzie wymagała" - mówiła Bedrunka.

Konsorcjum Progres 3 powołano w październiku 2011 r. w siedzibie Technicznego Uniwersytetu w Ostrawie. W jego skład wchodzą obecnie dwie uczelnie słowackie, trzy czeskie i 9 polskich - z Opola, Katowic, Gliwic, Bielska-Białej i Dąbrowy Górniczej.

Program Horyzont 2020 to największy w historii unijny program ramowy na rzecz badań naukowych i innowacji. W latach 2014-2020 w ramach tego programu dostępne będzie ok. 78 mld euro. Horyzont 2020 połączył programy znane z poprzedniej perspektywy finansowej: 7 Program Ramowy, Program CIP oraz Europejski Instytut Innowacji i Technologii.

PAP - Nauka w Polsce


Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26284 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365