Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
205.019.457 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7362 tekstów. Zajęłyby one 29015 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy Rosja użyje taktycznej broni nuklearnej?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 16 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Humanizm - to wiara we własne siły, to wiara w skuteczność opartego na nauce zbiorowego działania ludzkiego".
Nowinki i ciekawostki naukowe
Wydarzenia
Otwarto ogród na dachu "Kopernika" (01-09-2014)

Niezwykłe gatunki roślin, widok na Wisłę, dachy Starego Miasta i Stadion Narodowy, spacer ścieżkami przypominającymi nadrzeczny krajobraz, to część atrakcji czekających na osoby, które wybiorą się do otwartego w sobotę ogrodu na dachu Centrum Nauki Kopernik.

W ogrodzie na dachu Centrum Nauki Kopernik, mimo sąsiedztwa Wisły, warunki klimatycznie nie sprzyjają wzrostowi roślin typowi nadrzecznych. Dlatego, jak tłumaczył w sobotę podczas oficjalnego otwarcia ogrodu botanik dr Maciej Zych, "zobaczymy tutaj rośliny, które są charakterystyczne dla pustyń, półpustyń, wydm, dla miejsc, w których naprawdę jest trudno i warto na nie patrzeć". "Rośliny, które wytrzymują ogromne natężenie światła słonecznego, bardzo wysokie temperatury, co więcej ogromne skoki temperatur" - mówił botanik.


Fot. PAP/ Jacek Turczyk

Ogród na dachu znajduje się w obrębie obszaru specjalnej ochrony ptaków Natura 2000: Dolina Środkowej Wisły. To sztucznie wytworzone siedlisko, silnie nasłonecznione i nieosłonięte przed wiatrem. Wiele z zasadzonych roślin to gatunki genetycznie przystosowane do życia w niesprzyjających warunkach tzw. stresu wodnego, czyli niewystarczającej ilości wody. Dlatego niektóre, jak np. goździki, rozchodniki mają liście pokryte woskiem. Inne jak kosodrzewina, wykształciły rozbudowany system korzeniowy. Jeszcze inne - np. rozchodniki - w okresach dobrego zaopatrzenia w wodę gromadzą jej zapasy: są mięsiste i soczyste.

Dyrektor Centrum Nauki Kopernik w Warszawie Robert Firmhofer opóźnienie w otwarciu dachu tłumaczył względami bezpieczeństwa. "To opóźnienie wynikało z tego, że nasi zwiedzający najwyraźniej byli przyzwyczajeni do tego, że na dachu budynku można robić mniej więcej to samo, co w środku, czyli w sposób nieskrępowany eksplorować. Okazało się, że tutaj zagrożeniem dla eksploracji może być bezpieczeństwo zwiedzających, więc po kilku pierwszych próbach wpuszczenia grupy na dach, zobaczyliśmy, że dzieci wspinają się na kratery, sprawdzają, co będzie jeśli spadną z wysokości 12 metrów... W związku z tym, żeby nie dopuścić do zrealizowania tego scenariusza wspólnie z architektem przeprojektowaliśmy ogród możliwie niewielkim kosztem, i tak, żeby nie zmienić zupełnie jego charakteru" - mówił Robert Firmhofer.

"Z dachu Centrum Nauki Kopernik można podziwiać taką Warszawę, która - można powiedzieć - powstała jak feniks z popiołów i taką, w której widać różne elementy budynków z lat pięćdziesiątych i lat sześćdziesiątych i lat XXI wieku. Życzę żeby jeszcze dodatkowo ogrody wzmocniły atrakcyjność centrum, które i tak już jest atrakcyjne" - powiedziała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Wejście do ogrodu jest bezpłatne. Będzie on otwarty codziennie, z wyjątkiem poniedziałków, od maja do końca sierpnia w godz. 10-20, a we wrześniu i październiku od godz. 10 do 17. W czasie inaugurującego weekendu zwiedzający będą mogli dodatkowo udać się na spacer z botanikiem, wziąć udział w warsztatach "Miejska dżungla", obserwować słońce lub księżyc, a także zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Otwarte w 2010 roku Centrum Nauki Kopernik rocznie odwiedza około miliona zwiedzających. Obecnie placówka udostępnia zwiedzającym ponad 450 eksponatów w sześciu galeriach, oferuje pokazy w Teatrze Wysokich Napięć oraz w Teatrze Robotycznym. Poza tym prowadzone są zajęcia w laboratoriach edukacyjnych (chemicznym, fizycznym, biologicznym i pracowni robotycznej), warsztaty familijne, a także wieczory dla dorosłych. W planetarium Niebo Kopernika można z kolei zobaczyć pokazy na żywo, filmy oraz posłuchać muzyki pod gwiazdami.

PAP - Nauka w Polsce. Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl


Dodaj komentarz do wiadomości..  Zobacz komentarze (1)..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26292 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365