Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.454.721 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 701 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Zawsze intelekt polski obejmował bardzo rozległe horyzonty myślowe. A teraz przeżywamy jeden z najpotężniejszych przewrotów historycznych, a przeto także umysłowych. Trzeba zwracać się do tych, którzy mają odwagę myśleć o rzeczach, o których nikt jeszcze nie myślał, wdawać się w rozmowę z prawdą, przez nikogo jeszcze nie spotkaną i zarejestrowaną, sięgać ramieniem umysłu tam, dokąd nikt jeszcze nie..
Nowinki i ciekawostki naukowe
Technika
Telewizja swobodnego puntu widzenia (07-10-2014)

Widz zawodów sportowych będzie mógł stać się reżyserem ujęć jak z "Matriksa" - objeżdżać bokserski ring wirtualną kamerą i oglądać wydarzenie z różnych stron. Takie możliwości daje telewizja swobodnego punktu widzenia, nad którą pracują badacze z Poznania.

W klasycznej już scenie z filmu "Matrix" bohaterka wykonuje skok i zastyga w locie - kamera w tym czasie okrąża postać, a widz może obejrzeć tę scenę z różnych stron - tak, jakby oglądał rzeźbę. Badacze pracują nad tym, aby podobne efekty można było uzyskać podczas transmisji sportowych. Być może w przyszłości widz będzie mógł więc zatrzymać walkę zapaśników w momencie rzutu lub walkę bokserską w chwili uderzenia i obejrzeć ten moment zatrzymany w czasie tak, jak widziałaby to błyskawicznie sunąca dookoła sceny kamera.

Takie możliwości stają się coraz bliższe dzięki badaniom nad telewizją swobodnego puntu widzenia (FTV - Free Viepoint Television). Taka nowa telewizja mogłaby być atrakcyjna również w przypadku transmisji widowisk teatralnych (np. tanecznych) czy filmów instruktażowych (np. pokazowych operacji chirurgicznych).

"Telewizja swobodnego punktu widzenia da widzowi możliwość interakcji. Chociaż widz nie uzyska dzięki niej wpływu na przebieg oglądanego wydarzenia, to będzie mógł zmienić się w reżysera i zdecydować o ruchu kamery wokół sceny" - podsumowuje w rozmowie z PAP prof. Marek Domański z Wydziału Elektroniki i Telekomunikacji Politechniki Poznańskiej, który prowadzi badania nad FTV.

Na razie badacze z Politechniki Poznańskiej pracują nad tym, aby każdy z widzów w czasie rzeczywistym podczas transmisji mógł samodzielnie bawić się w operatora telewizyjnego i za pomocą odpowiednich komend komputerowych mógł poruszać wirtualną kamerą. Każdy będzie więc samodzielnie decydował, czy chce oglądać wydarzenie z lewej czy z prawej strony, czy może warto objechać wirtualną kamerą scenę i w jakim tempie to zrobić. Widz będzie mógł też zrobić zbliżenie.

W filmie "Matrix" efekt zatrzymanej w locie aktorki uzyskano, robiąc w tym samym momencie zdjęcia z b. licznych aparatów fotograficznych ustawionych wokół sceny. Tymczasem naukowcy z Politechniki Poznańskiej są zdania, że efekt płynnego objazdu kamery wokół sceny (obrót o 120 stopni) można uzyskać wyłącznie dzięki nagrywających wydarzenie zaledwie kilkunastu ustawionych w kręgu kamerom.

Opracowane przez naukowców oprogramowanie będzie mogło na podstawie uzyskanego z kamer obrazu wyliczyć, co widać będzie z dowolnego miejsca pomiędzy tymi urządzeniami. Dzięki temu widz będzie mógł uzyskiwać obraz z miejsca, w którym nie stoi żadna kamera, a przejścia między punktami, w których stoją kamery, będą płynne. Oprogramowanie wyliczy obraz, jaki powinien otrzymać dany użytkownik i prześle go na urządzenie widza - aby odebrać transmisję, nie potrzebny będzie wyspecjalizowany czy szybki sprzęt - wystarczy zainstalować na komputerze czy smartfonie odpowiednią aplikację.

W badaniach poznańskich naukowców testowano na razie rozwiązanie, kiedy kąt widzenia zmienić się może o maksymalnie 120 stopni (1/3 obrotu). Jeśli bowiem kamery otaczałyby scenę z każdej strony, musiałyby być widoczne w tle rozrywającej się akcji.

Na razie naukowcy napotykają w technologii FTV wiele problemów - m.in. związanych z różnymi zakłóceniami obrazu wynikającymi z niedokładnego wyznaczenia położenia poszczególnych obiektów. "Myślę jednak, że to kwestia 2-3 lat, by nasza technologia została dopracowana i mogła trafić na rynek" - zaznacza prof. Domański.

Badania nad telewizją swobodnego dostępu prowadzą nie tylko Polacy, ale również badacze z Japonii czy Korei Południowej. "Jakość naszego oprogramowania pretenduje jednak do tego, by być najlepsza" - uważa rozmówca PAP.

PAP - Nauka w Polsce, Ludwika Tomala. Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl


Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26284 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365