Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.454.372 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 701 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Idźcie do kościoła i zostawcie filozofów w spokoju. Nie żądajcie przynajmniej, by dostosowywali swe nauki do waszej myślowej tresury: to czynią nicponie, półmędrkowie, u których możecie zamawiać sobie doktryny według upodobania.
Nowinki i ciekawostki naukowe
Różności
Wrocławski pomysł ostrzeże przed powodzią (08-11-2014)

Aktualizowane co kwadrans prognozy stanu wód w rzekach i mailowe ostrzeżenia o niektórych zagrożeniach hydrologicznych, to elementy systemu HydroProg opracowanego na Uniwersytecie Wrocławskim. Z jego eksperymentalnej wersji mogą korzystać mieszkańcy Kotliny Kłodzkiej, ale naukowcy chcą, by obejmował też inne zlewnie m.in. górnej i środkowej Odry.

"System HydroProg jest systemem wczesnego ostrzegania o zagrożeniach hydrologicznych, głównie o wezbraniach czy powodziach" - powiedział PAP dr hab. Tomasz Niedzielski, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Wrocławskiego i kierownik Zakładu Geoinformatyki i Kartografii tej uczelni.


Zniszczenia na terenie wsi Kasinka Mała po przejściu nocnej nawałnicy, 6 bm. Po obfitych opadach deszczu w powiatach limanowskim i myślenickim zostało podtopionych kilkadziesiąt domów. Żywioł zniszczył także drogi i mosty. (mgo) PAP/Grzegorz Momot

Na razie system został eksperymentalnie wdrożony dla zlewni górnej Nysy Kłodzkiej. Wszyscy jej mieszkańcy mogą skorzystać z interaktywnego i aktualizowanego co 15 minut serwisu mapowego: http://www.klodzko.hydroprog.uni.wroc.pl/ Tam sprawdzą, jaki będzie stan wody w danym miejscu na rzece. W przyszłości zobaczą też, w którym miejscu rzeka może wyjść z koryta w trakcie wezbrania. "Nasz system może być skomercjalizowany i służyć w dowolnym miejscu na Ziemi. W ramach realizowanego obecnie projektu chcemy rozszerzyć go na zlewnię górnej i środkowej Odry" - tłumaczy rozmówca PAP.

System opiera się na tzw. prognozie kombinowanej, którą tworzy się jako wypadkową wielu modeli hydrologicznych. Takie modele powstają na podstawie danych uzyskiwanych z posterunków hydrometeorologicznych umieszczonych w terenie. "Modele dostarczają do systemu HydroProg prognozy stanu wody na danym wodowskazie. Jeden model pokaże niedoszacowanie, inny przeszacowanie. Celem naszego systemu jest połączenie tych różnych modeli i konstrukcja jednej prognozy. System w inteligentny sposób bierze od każdego z modeli najlepsze własności" - mówi dr hab. Tomasz Niedzielski, prof. UWr.

Kierowany przez niego Zakład Geoinformatyki i Kartografii UWr posiada kilka modeli hydrologicznych. "Powinno być ich jeszcze więcej. Dlatego zapraszamy innych naukowców i kolejne grupy badawcze, które pomogą liczyć nam prognozy z użyciem innych modeli" - wyjaśnia rozmówca PAP.

W taki sposób przygotowywane są prognozy i ostrzeżenia o zagrożeniach hydrologicznych. Wszystkie są automatycznie publikowane w czasie rzeczywistym w serwisie mapowym, który jest dostępny on-line dla wszystkich internautów, a zatem również dla mieszkańców Kotliny Kłodzkiej. Dzięki temu na bieżąco widzą oni, jakie są eksperymentalne prognozy hydrologiczne dla tego miejsca.

Tomasz Niedzielski podkreśla jednak, że z punktu widzenia obywatela najważniejsze jest to, w którym miejscu woda wyleje, jeśli nastąpi jej wezbranie. System HydroProg rozszerzono więc o moduł przestrzenny, który pozwoli określić zawczasu zasięg ewentualnych podtopień czy powodzi. "Do symulacji tych zasięgów potrzebujemy informacji przestrzennych o tym, w jaki sposób wezbrania przebiegały w rzeczywistości. Dlatego elementem systemu jest też bezzałogowy statek powietrzny, który weryfikuje trafność prognozowanych zasięgów zalania" - opisuje rozmówca PAP.

Prace nad zgłoszonym do opatentowania systemem HydroProg sfinansowało Narodowe Centrum Nauki.

PAP - Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska. Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl


Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26284 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365