Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.453.527 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 701 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Życiową misją człowieka jest także nieustannie i niezmordowanie, zastępować przekonania nieuzasadnione, przekonaniami uzasadnionymi."
Nowinki i ciekawostki naukowe
Różności
Prof. Jemielniak: jednym z motorów napędowych Wikipedii jest konflikt (27-06-2015)

Długoletnie badania aktywistów Wikipedii burzą mit internetowych społeczności, które opierają się wyłącznie na współpracy i bezinteresownym zaangażowaniu - wskazuje prof. Dariusz Jemielniak.

Naukowiec z Akademii Leona Koźmińskiego, wybrany niedawno do Board of Trustees Fundacji Wikimedia, podkreśla, że "konflikt oraz współzawodnictwo są motorem napędowym tego największego ruchu społecznego w historii".

Nieodłącznym elementem rozwoju Wikipedii są spory, w które podczas edycji haseł popadają aktywiści tego ruchu. Według profesora stanowią one jednak istotny czynnik animujący aktywność Wikipedystów. Sama encyklopedia jest w ocenie profesora fenomenem - od wielu lat witryna jest jedną z najczęściej odwiedzanych stron internetowych.


Dariusz Jemielniak na Wikimanii w Gdańsku w 2010, Wikimedia

Społeczność Wikipedii cechuje bardzo płaska hierarchia środowiska - administrator ma być wzorem dla innych, nie zaś wykorzystywać swoją pozycję, by egzekwować władzę. Jedną z podstawowych zasad Wikipedii jest więc powstrzymywanie się od osobistych ataków, stosowania mowy nienawiści itp. Jednak to w dużej mierze napięcia i nieporozumienia napędzają jej rozwój.

"Jednym z najgłośniejszym sporów na Wikipedii był konflikt o poprawną pisownię nazwy miasta Gdańsk w anglojęzycznej wersji encyklopedii. Spór między zwolennikami wersji 'Danzig', 'Gdańsk' i 'Gdansk' trwał 4 lata, jego uczestnicy korzystając z różnych typów źródeł i kryteriów, zaangażowali się w dyskusję liczącą 400 tys. słów. O jego rozstrzygnięciem zadecydowało głosowanie, które odbyło się w 2005 r." - opowiada Jemielniak.

Badacz podkreśla, że rozwiązanie sporu wymagało od jego uczestników analizy różnego typu źródeł, sam proces edycji przebiegał bardzo dynamicznie - w latach 2004-2005 zanotowano 1400 edycji w haśle i 127 przywróceń wersji.

"Wikipedia to wirtualna organizacja współpracy - łatwo można wnieść coś do jej funkcjonowania, ale nie wymaga to ogromnego zainteresowania. Dlatego właśnie edycje poszczególnych haseł są zwykle samotne i indywidualne, edytorzy nie mają poczucia działania grupą nad konkretnymi hasłami. Rozwijaniu Wikipedii nie towarzyszy jasny podział zadań i koordynacji. Cała +współpraca+ nie różni się od dokładania cegiełek przez przechodniów" - podsumowuje profesor.

"Społeczność Wikipedii rozwiązuje zwykle kwestie sporne na zasadzie konsensusu, głosowanie jest ostatecznością. Jednak sam konflikt animuje społeczność - można powiedzieć, że Wikipedia żywi się konfliktem, który obok innych czynników, podtrzymuje zaangażowania aktywnych Wikipedystów" - wyjaśnia Jemielniak.

Dariusz Jemielniak jest profesorem zarządzania, antropologiem organizacji, oraz aktywistą ruchu Wikipedia. Polska Wikipedia była tematem jego książki, która wyszła nakładem Stanford University Press. Profesor jest też członkiem Komitetu Socjologii PAN i Komitetu Nauk o Organizacji i Zarządzaniu PAN. Odbywał jedno- i dwusemestralne staże na Harvardzie, Berkeley, Cornell, MIT. Działalność profesora jest doceniana także w Polsce: jest m.in. tegorocznym finalistą plebiscytu " Polacy z werwą".

PAP - Nauka w Polsce. Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl


Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26284 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365