Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
205.018.402 wizyty
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7362 tekstów. Zajęłyby one 29015 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy Rosja użyje taktycznej broni nuklearnej?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 16 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Nie rozumiem tych, którzy nie interesują się religią. Jeśli religia reprezentuje prawdę, to jest to niewątpliwie najważniejsza prawda w życiu ludzkim. Jeśli jest w większości błędna, to jest to błąd o monumentalnie tragicznych proporcjach, i powinien być energicznie zwalczany."
Nowinki i ciekawostki naukowe
Ekologia
Od 1990 r. świat stracił 3 proc. lasów (16-09-2015)

Od 1990 r. na świecie znikło 3 proc. powierzchni lasów, z czego najwięcej - w tropikach. Jednocześnie widać, że tempo wylesiania w ostatnim dziesięcioleciu spowolniło - wynika z raportu przygotowanego przez ekspertów ONZ.

Obszar lasów na świecie od lat 90. skurczył się o 3 proc. (co odpowiada trzykrotności powierzchni terytorium Polski), mimo odnotowanej w ostatnim dziesięcioleciu poprawy w ochronie - zaznaczają pracujący dla ONZ autorzy raportu Global Forest Resources Assessment (GFRA) 2015.

Z dokumentu wynika, że choć tempo wylesiania spowolniło, to straty w ostatnich 25 latach i tak są poważne.

W okresie pomiędzy rokiem 1990 a 2015 powierzchnia lasów skurczyła się w skali globalnej z 4 128 mln ha do 3 999 mln ha. To oznacza, że z powierzchni Ziemi znikło 129 mln ha lasów.

W tym samym czasie powierzchnia lasów naturalnych zmniejszyła się o 6 proc., a lasów tropikalnych - aż o 10 proc.

Całkowita powierzchnia lasów na świecie wynosi obecnie 3 999 mln ha. Lasy zajmują 31 proc. powierzchni lądów.

Pomiędzy rokiem 2010 a 2015 r. średnie tempo utraty lasów na naszej planecie o połowę spowolniło. O ile w latach 90. wycięto 7,3 mln ha lasów, w ostatnim pięcioleciu ubyło ich 3,3 mln ha. Wycinkę lasów naturalnych równoważy (w sensie ilościowym) wzrost powierzchni lasów sadzonych przez człowieka - o 66 proc. (ze 168 mln ha do 278 mln ha).

"Tu nie ma dobrych statystyk" - podkreśla zaangażowany w opracowywanie raportu prof. Rod Keenan z University of Melbourne, cytowany na stronie swojej uczelni.

Za główną przyczynę wylesiania uważa się rozwój rolnictwa i zajmowanie ziemi przez działających na wielką i małą skalę producentów żywności. W ostatnich pięciu latach najwięcej strat w ten sposób poniosły Brazylia, Indonezja i Nigeria.

Są też sygnały pozytywne, jak spadek średniego tempa utraty lasów - zauważają autorzy raportu. "To dobra rzecz, choć nadal potrzebujemy takiego ukierunkowania polityki, dzięki której trend ten będzie się utrzymywał" - mówi prof. Keenan. Jego zdaniem potrzebne są przepisy pozwalające powstrzymać przekształcanie lasów, finanse na lepsze zarządzanie lasami i zachęty do zalesiania.

Według niego sytuacja poprawiła się nawet w Brazylii i Indonezji, które przodują pod względem wylesiania. Obecnie w Brazylii tempo utraty powierzchni lasów jest 40 proc. mniejsze, niż było w latach 90. W Indonezji tempo wylesiania utrzymuje się na poziomie dwóch trzecich tempa z lat 1990-2000.

Analizy wskazują na to, że lasy giną najszybciej w państwach najuboższych, m.in. w Indiach, Wietnamie i Ghanie - zauważa prof. Keenan. Jak dodał, w krajach o niskich dochodach mieszkańców, a jednocześnie o dużym stopniu zalesienia, lasy idą pod piłę na potrzeby bezpośrednio związane z utrzymaniem ludzi i całych rodzin.

"Niektóre kraje mają politykę i przepisy prawne pozwalające chronić lasy, ale nie mają możliwości i zasobów, żeby to prawo wdrożyć" - mówi ekspert. (PAP, Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl)


Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26292 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365