Bez jednego z genów kluczowych w funkcjonowaniu komórek, nie powstałyby złożone organizmy wielokomórkowe - informują naukowcy na łamach Journal of Biological Chemistry.
Jeden z genów, który umożliwił ewolucję organizmów złożonych ponad miliard lat temu, został zidentyfikowany przez naukowców z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie.
Gen znajduje się we wszystkich organizmach wyższych, w tym w roślinach i zwierzętach. Koduje on dużą grupę enzymów zwaną kinazami białkowymi. Umożliwiają one komórkom powiększanie się oraz przekazywanie informacji z jednej części do innej.
Kinexus Bioinformatics Corporation
"Gdyby duplikacje i idące za nimi mutacje tego genu nie nastąpiły w trakcie ewolucji, życie zupełnie inaczej by dzisiaj wyglądało" - wyjaśnia prof. Steven Pelech. Jak dodaje, najbardziej zaawansowane formy życia na Ziemi byłyby ciągle w postaci bakteryjnego szlamu.
Rośliny, zwierzęta czy grzyby istnieją, ponieważ posiadają eukariotyczne komórki (zawierające jądro komórkowe), które są większe niż komórki bakterii. W ich wnętrzu znajdują się setki organelli, wykonujących przeróżne funkcje.
Kinazy białkowe w komórkach odgrywają porównywalną rolę do układu nerwowego w mózgu. Uczestniczą one w przekazywaniu informacji. Dzięki temu komórka może być większa i bardziej złożona oraz współdziałać w całym zespole komórek.
Badania w tym zakresie mogą okazać się bardzo użyteczne. Ponad 400 ludzkich chorób, w tym rak czy cukrzyca, związane są w jakiś sposób z zaburzeniami w przekazywaniu sygnałów komórkowych. Choroba zaczyna się zwykle, gdy komórka jest "dezinformowana" za pomocą błędnych sygnałów. (PAP, Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl) |