Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.453.592 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 701 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"
Lucas L. Grabeel - Homo Sanctus. Opowieść homokapłana
Friedrich Nietzsche - Antychryst

Złota myśl Racjonalisty:
Rozszerzenie zakresu swobodnych decyzji osób niewierzących w odniesieniu do ich własnego życia nie jest żadnym uszczupleniem zakresu swobodnych decyzji wyznawców takiej czy innej religii w odniesieniu do ich życia.

Wpisz swój komentarz do wiadomości
Łukasz Sobala - niejasne
"Naukowcy odkryli, że może to mieć bezpośredni wpływ na nasz garnitur genetyczny oraz na geny w nim zawarte."
chyba na epigenom, metylacja nie ma wpływu na geny, a na ich ekspresję...
Autor: Łukasz Sobala  Dodano: 23-01-2011
Reklama
coreless - I tu należy się wyjaśnienie
Część nowin naukowych w tym dziale jest zaczerpnięta ze strony CORDIS (jest to strona należąca do Komisji Europejskiej) w takiej formie, w jakiej są tam publikowane (z wyjątkiem drobnych poprawek redakcyjnych, wprowadzanych naprawdę w wyjątkowych sytuacjach). Dlatego pod taką nowinką umieszczana jest m.in. informacja dot. copyright i link do materiału na stronie CORDIS. Uczciwie trzeba stwierdzić, że w materiałach CORDIS zdarzają się pewne niedociągnięcia, najczęściej jedynie językowe, ale również merytoryczne, co czasami jest prawdopodobnie związane z tym, że trudno pogodzić wymogi dotyczące merytorycznej jakości notatki prasowej z jej popularyzatorskimi celami. Jednak korzyścią płynącą z umieszczania ich na Racjonaliście.pl jest choćby to, że tu można je komentować i dyskutować na ich temat, a na stronie CORDIS nie ma takiej możliwości. Zachęcam więc do uważnego i krytycznego czytania nowinek zaczerpniętych z tego źródła, a w razie wątpliwości, do odwoływania się również do tzw. "referencji dokumentu", które prawie zawsze są wskazywane.
Skądinąd wiem, że status naukowy epigenetyki i epigenomiki wzbudza u niektórych pewne wątpliwości. Faktem jest jednak, że wiele czołowych instytucji naukowo-badawczych prowadzi szeroko zakrojone badania w tym paradygmacie. Do zrozumienia nowinki wskazana jest oczywiście podstawowa wiedza o epigenetyce i epigenomice, w tym o wspomnianej metylacji.
Autor: coreless  Dodano: 23-01-2011
Adam Wojtkiewicz
No to polecam badanie na grupie lekarzy, pracujacych w szpitalach bez przerwy 31 godzin ( praca , dyzur do rana ) i .....już rano w pracy... Oszczędzasz na czasie i kosztach dojazdu. Norma to 8 takich dyzurów w miesiącu.
Dla tych co zaraz dopiszą co to lekarzez pielgniarkami itp. polecam postać przed jakimkolwiek SOR.em lub oddzialem zabiegowym.
Autor: Adam Wojtkiewicz  Dodano: 23-01-2011
kulka_na_mole - Zmiana prawa
W latach 90-tych XX dokonano zasadniczych zmian w przepisach dotyczących pracy w tzw. "warunkach szczególnych". Przed zmianami praktycznie każdy, kto pracował w systemie 3-zmianowym miał prawo do wcześniejszego o 5 lat przejścia na emeryturę. Zmiana przepisów spowodowała, że np. w elektrowni tylko mniejsza część ludzi pracujących na zmiany miała prawo do wcześniejszej emerytury. Efektem takich zmian prawnych było kompletnie absurdalne dzielenie ludzi na "lepszych" i "gorszych", choć wszyscy pracowali w tych samych godzinach według tego samego grafiku zmianowego. Absurd pogłębiało to, że pracujący w gorszych warunkach stracili przywilej wcześniejszej emerytury, zaś pracujący w mniej uciążliwych warunkach przywilej ów zachowali. Dochodziło też do takich idiotyzmów, że po 14 latach i 11 miesiącach pracy zmianowej traciło się przywilej wcześniejszej emerytury, a po 15 latach już nie.
Autor: kulka_na_mole  Dodano: 24-01-2011
L.B.Bielski - Mam ważne pytanie...
Czy opisane metaboliczno-genetyczno-psychiczne skutki pracy na 3 zmiany kwalifikują danego pracownika do grupy osób pracujących w warunkach szczególnej szkodliwości dla zdrowia? Dodam, że w tym czasie pracownik pracował w oleju i wdychał mgłę olejową?
Autor: L.B.Bielski  Dodano: 16-02-2011
Wróć do wiadomości..

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365