Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
205.014.586 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7362 tekstów. Zajęłyby one 29015 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy Rosja użyje taktycznej broni nuklearnej?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 15 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Głos racjonalisty jest zdrowym odruchem społecznym, jest aktem samoobrony społeczeństwa przed niebezpieczeństwem opanowania go przez niekontrolowane czynniki"

Wpisz swój komentarz do wiadomości
Łukasz Sobala - niejasne
"Naukowcy odkryli, że może to mieć bezpośredni wpływ na nasz garnitur genetyczny oraz na geny w nim zawarte."
chyba na epigenom, metylacja nie ma wpływu na geny, a na ich ekspresję...
Autor: Łukasz Sobala  Dodano: 23-01-2011
Reklama
coreless - I tu należy się wyjaśnienie
Część nowin naukowych w tym dziale jest zaczerpnięta ze strony CORDIS (jest to strona należąca do Komisji Europejskiej) w takiej formie, w jakiej są tam publikowane (z wyjątkiem drobnych poprawek redakcyjnych, wprowadzanych naprawdę w wyjątkowych sytuacjach). Dlatego pod taką nowinką umieszczana jest m.in. informacja dot. copyright i link do materiału na stronie CORDIS. Uczciwie trzeba stwierdzić, że w materiałach CORDIS zdarzają się pewne niedociągnięcia, najczęściej jedynie językowe, ale również merytoryczne, co czasami jest prawdopodobnie związane z tym, że trudno pogodzić wymogi dotyczące merytorycznej jakości notatki prasowej z jej popularyzatorskimi celami. Jednak korzyścią płynącą z umieszczania ich na Racjonaliście.pl jest choćby to, że tu można je komentować i dyskutować na ich temat, a na stronie CORDIS nie ma takiej możliwości. Zachęcam więc do uważnego i krytycznego czytania nowinek zaczerpniętych z tego źródła, a w razie wątpliwości, do odwoływania się również do tzw. "referencji dokumentu", które prawie zawsze są wskazywane.
Skądinąd wiem, że status naukowy epigenetyki i epigenomiki wzbudza u niektórych pewne wątpliwości. Faktem jest jednak, że wiele czołowych instytucji naukowo-badawczych prowadzi szeroko zakrojone badania w tym paradygmacie. Do zrozumienia nowinki wskazana jest oczywiście podstawowa wiedza o epigenetyce i epigenomice, w tym o wspomnianej metylacji.
Autor: coreless  Dodano: 23-01-2011
Adam Wojtkiewicz
No to polecam badanie na grupie lekarzy, pracujacych w szpitalach bez przerwy 31 godzin ( praca , dyzur do rana ) i .....już rano w pracy... Oszczędzasz na czasie i kosztach dojazdu. Norma to 8 takich dyzurów w miesiącu.
Dla tych co zaraz dopiszą co to lekarzez pielgniarkami itp. polecam postać przed jakimkolwiek SOR.em lub oddzialem zabiegowym.
Autor: Adam Wojtkiewicz  Dodano: 23-01-2011
kulka_na_mole - Zmiana prawa
W latach 90-tych XX dokonano zasadniczych zmian w przepisach dotyczących pracy w tzw. "warunkach szczególnych". Przed zmianami praktycznie każdy, kto pracował w systemie 3-zmianowym miał prawo do wcześniejszego o 5 lat przejścia na emeryturę. Zmiana przepisów spowodowała, że np. w elektrowni tylko mniejsza część ludzi pracujących na zmiany miała prawo do wcześniejszej emerytury. Efektem takich zmian prawnych było kompletnie absurdalne dzielenie ludzi na "lepszych" i "gorszych", choć wszyscy pracowali w tych samych godzinach według tego samego grafiku zmianowego. Absurd pogłębiało to, że pracujący w gorszych warunkach stracili przywilej wcześniejszej emerytury, zaś pracujący w mniej uciążliwych warunkach przywilej ów zachowali. Dochodziło też do takich idiotyzmów, że po 14 latach i 11 miesiącach pracy zmianowej traciło się przywilej wcześniejszej emerytury, a po 15 latach już nie.
Autor: kulka_na_mole  Dodano: 24-01-2011
L.B.Bielski - Mam ważne pytanie...
Czy opisane metaboliczno-genetyczno-psychiczne skutki pracy na 3 zmiany kwalifikują danego pracownika do grupy osób pracujących w warunkach szczególnej szkodliwości dla zdrowia? Dodam, że w tym czasie pracownik pracował w oleju i wdychał mgłę olejową?
Autor: L.B.Bielski  Dodano: 16-02-2011
Wróć do wiadomości..

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365