Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.447.003 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 701 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Ilekroć się twierdzi, że nauka lub religia może badać tylko pewną określoną dziedzinę albo stawiać sobie tylko pytania pewnego szczególnego rodzaju i tak dalej, tylekroć mamy prawo podejrzewać, że dokonuje się nadmiernych uproszczeń i arbitralnych ograniczeń.

Wpisz swój komentarz do wiadomości
ratus - komentarz komentarza   2 na 2
>...cały wiek XX najpopularniejszą terapią wobec alkoholizmu pozostawała psychoterapia religijna w grupach Anonimowych Alkoholików oraz obietnica wyleczenia z alkoholizmu poprzez gorące nawrócenie (pośród słynnych 12 kroków opracowanych przez AA połowa poświęcona jest Bogu i modlitwie). ...<<

Nieporozumienie (jeśli nie kompletna bzdura)! Program AA przywołuje wprawdzie pojęcie "siły wyższej - cokolwiek przez to rozumiemy" i nie zabrania indywidualnych praktyk religijnych, ale w żadnym wypadku nie są one podstawą terapii.
Faktem jest jednak, że jesli zebrania (mityngi) AA odbywają sie w pomieszczeniach kościelnych, (co jest częstym przypadkiem), ich charakter zmienia się na mistyczno-religijny, ze skutkiem opłakanym dla zainteresowanych.
Pomoc farmakologiczna, jakkolwiek bardzo pożądana, nie jest zamiennikiem terapii psychologicznej!
Autor: ratus  Dodano: 26-03-2012
Reklama
Jacek Konieczny - Prawie, że pięknie   1 na 1
Artykuł dobry. Interesujący, konkretny i wyważony. Ale 'komentarz' do niego, o 'psychoterapii religijnej AA' można sobie było darować, naprawdę. Szczególnie, że dopisał go ktoś, kto o alkoholizmie i AA chyba niewiele wie.
Autor: Jacek Konieczny  Dodano: 26-03-2012
Ławreszuk - Ameryka   1 na 1
Podejrzewam, że ten komentarz o religijnym aspekcie leczenia z alkoholizmu tyczy się zasadniczo Ameryki i to zapewne z ultra religijnych regionów.
Autor: Ławreszuk  Dodano: 27-03-2012
Mariusz Agnosiewicz - odp.
A dlaczego w Ameryce? 3 zasada grup AA głosi: "Postanowiliśmy powierzyć naszą wolę i nasze życie opiece Boga, jakkolwiek Go pojmujemy" pl.wikipedia.org/wiki/Program_12_krok%C3%B3w
Autor: Mariusz Agnosiewicz  Dodano: 27-03-2012
ratus - @Agnosiewicz
Słynna lista "12 kroków" cytowana przez wiki rzeczywiście istnieje, ale jej interpretacja dalece odbiega od tej, jaka obowiązywała w chwili jej powstawania. Pominąwszy wyjątki, o jakich wspomniałem w moim pierwszym wpisie, na sesjach AA starannie przestrzega się zasad anonimowości, w tym stosunku do religii. Najważniejsza zasada AA ZAKAZUJE pouczania kogokolwiek, CO ma robić i JAK ma robić, a o nakłanianiu do praktyk religijnych w ogóle NIE POWINNO być mowy! Podkreślam "nie powinno", bo istotnie, KK niejednokrotnie wtrąca swoje macki w AA, i pod pozorem "niesienia pomocy"
próbuje "zagubione duszyczki" przygarnąć do swojego stada.
Autor: ratus  Dodano: 27-03-2012
Mariusz Agnosiewicz - odp.
Ja wcale nie twierdzę, że tam się do czegoś przymusza ani też, że chodzi o konkretną religię (wszak z tego co pamiętam AA ma rodowód protestancki). Faktem jednak jest, że fundament dominującej terapii antyalkoholowej - 12 kroków - w 50% zawiera treści odwołujące się do Boga i modlitwy. Jeśli ktoś chce uważać, że mimo tego jest to świecka terapia, to wyobrażam sobie, że argumentacja musi być tutaj nad wyraz oryginalna :)
Autor: Mariusz Agnosiewicz  Dodano: 27-03-2012
Ławreszuk
W wiki napisano, że program powstał w jakichś grupach odnowy chrześcijańskiej, stąd zapewne jego brzmienie. Myślę, że praktycy tego programu, jak chociażby ratus, potwierdzą, że jest ten program modyfikowany w zależności od potrzeby duchowej oddającego się terapii.
Znamienne jest jednak to, że religia bardzo chętnie wyciąga ręce do wszelkich poszukujących pomocy. Uśmierza ból istnienia poprzez podawanie opium wiary.
Autor: Ławreszuk  Dodano: 27-03-2012
ratus - v.Skinner
W tym samym wiki, którego link podał M.Agnosiewicz, jest tzw. humanistyczna wersja "12 kroków", opracowana przez Skinnera. Praktyka, jaka ma miejsce w polskich grupach AA, opiera się na rzeczywiście dość dziwnej "uśrednionej" interpretacji programu. Ale nawet skrajnie tradycyjne podejście do terapii AA nie przewiduje "zawierzenia spraw Bogu" i uzyskania oczekiwanych skutków poprzez modlitwy i inne praktyki religijne.
Temat jest rozległy, zainteresowanych odsyłam do literatury i praktyki. Ostrzegam: teoria daje często fałszywe wyobrażenia o rzeczywistości AA, trafienie na źle prowadzoną grupę może zniechęcić i zdołować zamiast przynieść wsparcie i pomoc.
Autor: ratus  Dodano: 27-03-2012
Adrian Ziarko
Zainteresowanym tematem badań nad LSD oraz jego wpływem na terapię alkoholików polecam książki Stanislava Grofa en.wikipedia.org/wiki/Stanislav_Grof
Autor: Adrian Ziarko  Dodano: 28-03-2012
Wróć do wiadomości..

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365