Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.444.774 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 700 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Anatol France - Kościół a Rzeczpospolita
Artur Patek, Jan Rydel, Janusz J. Węc (red.) - Najnowsza Historia Świata tom 4 1995-2007
Julio VALDEÓN BARUQUE, Manuel TUŃÓN DE LARA, Antonio DOMINGUEZ ORTIZ - Historia Hiszpanii

Znajdź książkę..
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Gdybym został królem świata, to bym się nazywał Walery Armata… Pewnie nic bym nie robił. Uważam, że najlepiej się ludziom nie wcinać. Pozostawić ich samym sobie, z ich własną aktywnością. Wtrącać im się w jak najmniej rzeczy. Zapewnić szeroko pojęte bezpieczeństwo, możliwość osądzania tych, którzy szkodzili by innym i nic więcej. Pozostawić sobie wpływ na wojsko, policję i sądy, a do niczego..
« Tematy różnorodne  
Bujanie i drżenie
Autor tekstu:

Na łamach FIM wypowiadają się różnoracy ludzie, zatroskani miłośnicy koni, znerwicowani parafianie, którzy nie wpadli jeszcze na pomysł by zmienić wyznanie/ zbór/ przynależność światopoglądową i tkwią po uszy w katolickim szambie, wyzysku uświęconym tysiącletnią tradycją bałamucenia poczciwych Słowian. W ostatnim numerze zawitał na redakcyjne łamy okaz typowego katolika zaślepionego własnym punktem widzenia, natchnionego bezsprzecznie przez równie nieomylną radiową wyrocznię (zob. Bojaźń i miłość, FiM nr 16, 19-25 IV 2002). Pan Kazimierz A. nie mógł bowiem „przejść obojętnie obok dyletanckiego tekstu" negującego jakoby istnienie boga, a w każdym razie boga katolickiego.

Podstawową wartością, na którą panuje w naszym kraju deficyt, jest niewątpliwie tolerancja, zwykła, ludzka, można by rzec ewangeliczna, miłość bliźniego. Ludzie skaczą sobie do oczu z byle powodu. Czyż to nie zastanawiające, że najbardziej >kochająca< religia (być może chodzi tu wyłącznie o młodzieńców uciekających w samych prześcieradłach) w istocie rzeczy stanowi zaprzeczenie wszystkich tych dumnych haseł, które głosi. Prawdziwą miłością jest nienawiść, wprowadzanie pokoju — najlepiej z karabinem w ręku i z kapelanem u boku, odsączanie od czci i wiary wszystkich nie będących członkami tego elitarnego klubu wszystko-wiedzących boskich wybrańców. Moralność nie dulska ale raczej glembowska lub paetzowska. Winna jak zwykle jest prasa, Żydzi i inni masoni, nie wspominając o farbowanych komunistach.

Tak więc następnym razem niech się pan zastanowi ze trzy razy zanim nazwie pan czyjeś odmienne poglądy „dyletanckimi", bo jeszcze nie tak dawno miast skakać sobie do oczu ludzie podrzynali sobie „z wzajemnej miłości" gardła, z nienawiści do odmienności, nie mogąc ścierpieć, że ktoś może mieć inny pogląd na życie, na Chrystusa, Boga, Kościół, wiarę lub jej brak.

Pan Kazimierz stwierdza dalej, że Bóg jest „z niczym nieporównywalny" a ponadto jest istotą „przekraczającą możliwości ludzkiego poznania" "którego człowiek nie może pojąć" po czym sam — jakimże to prawem? — zaczyna opisywać JAKI naprawdę jest ten Bóg i człowiek względem niego. Otóż „człowiek powinien odczuwać bojaźń" z tego względu, iż jest jakoby „grzeszny, zupełnie uzależniony od boga". Skąd pan to wie? Bóg to panu powiedział a może raczej ksiądz na lekcji religii? Stwierdza pan również z zachwytem, iż „Bóg stworzył wszechświat z niczego!". A skąd się wzięła ta pierwotna nicość, w której bóg przebywał przed stworzeniem świata, któż ją stworzył?

Dalej pisze pan, iż Bóg „z miłości do człowieka, dla zmazania grzechów i występków oraz niegodziwości ludzi oddał na mękę swego Syna Jezusa". Czy oddanie kogoś na tortury uznaje pan za akt miłości? Czy będąc wszechmocnym nie wystarczyłaby jedna myśl w umyśle Boga by cały wszechświat i wszyscy ludzie ulegli natychmiastowej przemianie, bez jakiegokolwiek rozlewu krwi, męczarni i bólu? I wreszcie gdzież pan na litość boską widzi wymazanie ludzkiej niegodziwości i występków? Czy od dwóch tysięcy lat ludzie żyją z sobą jak baranki, nikt nikogo nie zabija, wszyscy się uśmiechają i w ogóle panuje królestwo boże?! Grzech został pokonany przez śmierć wybawiciela? W którym miejscu grzech zaniknął proszę mi wskazać, bo odnoszę raczej wrażenie, że nastąpiło raczej grzechu rozmnożenie, gdyż to, co wcześniej grzechem nie było, naraz się nim stało, przy niewielkiej pomocy panujących nad wykładnią tekstu braci w wierze, purpurze i bursztynie.

Na koniec stwierdza pan, iż „o istnieniu Boga i jego poczynaniach w stosunku do człowieka wypowiadali się ludzie o olbrzymiej, rzetelnej wiedzy teologicznej i głębokich wartościach etyczno-moralnych". Pisząc „głębokich" ma pan na myśli zapewne abp Paetza? Tak więc wierzy pan tylko dlatego, że inni wierzą. „Mądrzejsi" stwierdzili, że bóg istnieje, a niewiara w niego jest bardzo złym postępkiem, za który grozi ogień piekielny na ziemi, tak więc wierzyć wypada. A gdzież w tym wszystkim PAŃSKIE doświadczenie Boga? Czy kiedykolwiek doświadczył pan Go w sposób osobisty, nie wliczając w to widoku hostii konsumowanej w kościele?

I na koniec miesza pan do tego wszystkiego C.G. Junga, nie wspominając lub raczej nie wiedząc, że bóg w którego on wierzył, a raczej „nie wierzył", nie miał nic wspólnego z bogiem chrześcijańskim. Dodajmy do tego, że Jung wierzył również w prawdziwość astrologii, co przecież o jej prawdziwości nie świadczy.


 Po przeczytaniu tego tekstu, czytelnicy często wybierają też:
Metafizyka miłości
Czy Aleksandr Walterowicz Litwinienko musiał umrzeć?

 Dodaj komentarz do strony..   


« Tematy różnorodne   (Publikacja: 03-08-2002 Ostatnia zmiana: 06-09-2003)

 Wyślij mailem..   
Wersja do druku    PDF    MS Word

Krzysztof Sykta
Zajmuje się głównie biblistyką i religioznawstwem. Prowadzi stronę synopsa.pl. Skończył ekonomię, jest dyrektorem w izbie gospodarczej i redaktorem w Magazynie Przedsiębiorczości i Integracji Lokalnej IMPULS. Był redaktorem naczelnym ezinu Playback.pl
 Strona www autora

 Liczba tekstów na portalu: 102  Pokaż inne teksty autora
 Najnowszy tekst autora: Niezmienność Pisma
Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 1740 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365