Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
202.105.199 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 492 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
"Marzę o tym, aby świat był bez religii, oparty na rozumie i respekcie dla ludzkich wartości.''
Informacje o autorach portalu
Lista najaktywniejszych autorów
Alfabetyczna lista autorów
Pełna alfabetyczna lista nazwisk autorów

Pełna lista autorów według liczby publikacji:

701. Rafał Kotomski Dziennikarz
(1)
702. Anna Grabowska Profesor nauk biologicznych, v-ce przewodnicząca Rady Naukowej Instytutu Biologii Doświadczalnej (IBD) im. M. Nenckiego PAN w Warszawie, kierownik pracowni Psychofizjologii w IBD, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. A. Grabowska kierowała wieloma projektami badawczymi finansowanymi przez KBN oraz instytucje zagraniczne. W latach 1994-1997 oraz 2000-2003 była członkiem zarządu European Brain and Behaviour Society. Współorganizowała międzynarodowe i krajowe konferencje naukowe (m.in. w Szwajcarii, Hiszpanii). W 1982 odbyła staż na Uniwersytecie w Cambridge, UK, zaś w latach 1983/84 na Uniwersytecie w Padwie, Włochy. Anna Grabowska otrzymała nagrody i wyróżnienia Komitetu Nauk Psychologicznych PAN, Sekretarza Naukowego PAN, Sekretarza II Wydz. PAN. Została uhonorowana Złotym Krzyżem Zasługi. Zainteresowania badawcze Anny Grabowskiej koncentrują się na zagadnieniach asymetrii mózgowej u człowieka, leworęczności, różnicach płciowych, neurobiologii procesów psychicznych człowieka oraz dysleksji. Jest redaktorem międzynarodowego czasopisma "Acta Neurobiologiae Experimentalis", współredaktorem książek "Mózg a zachowanie" (2000), PWN; "Płaty skroniowe" (1995), PTBUN; "Dysleksja: od badań mózgu do praktyki" (2004), członkiem rad redakcyjnych czasopism krajowych i zagranicznych.
(1)
703. Herman Philipse Ur. 1951. Filozof holenderski, profesor i wykładowca na Uniwersytecie w Leiden. Studiował prawo (Leiden), oraz filozofię (Leiden, Oxford, Paryż, Kolonia). Jest znany ze swego "Manifestu Ateistycznego" (1995) oraz zaangażowania w publicznych dyskusjach. Publikacje Strona www autora
(1)
704. Tomasz Walczak Student białorutenistyki i slawistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Ma 20 lat i mieszka w Pruszkowie. Zainteresowania: kino artystyczne i autorskie, szczególnie europejskie i azjatyckie, muzyka alternatywna i jazzowa, kulturoznawstwo wschodnie.
(1)
705. Anna Żukowska Studiuje filozofię na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Należy do koła antropologii kulturowej, którego jest także współorganizatorem.
(1)
706. Dan Barker Ur. 1949. Jeden z czołowych i najbardziej medialnych wolnomyślicieli amerykańskich. Autor ponad 200 utworów muzycznych. Były wieloletni pastor, protestancki misjonarz, muzyk i kompozytor chrześcijański (gospel), który w 1984 r. ogłosił publicznie, iż po pięciu latach lektur niechrześcijańskich autorów odrzucił wierzenia religijne, gdyż stał się ateistą. W 1987 r. ożenił się z działaczką feministyczną i współzałożycielką Freedom From Religion Foundation - Annie Laurie Gaylor (w feministyczno- wolnomyślicielskim rycie ślubnym, w Freethought Hall w Sauk City). Od tego też roku sprawował kierownicze stanowiska w Fundacji na Rzecz Wolności od Religii, a od 2004 r. jest jednym z prezesów tej fundacji (drugim jest jego żona; wcześniej na czele FFRF stała jego teściowa). Współpracuje z czasopismem "Freethought Today". Jest autorem kilku książek, m.in. "Losing Faith In Faith: From Preacher To Atheist" (1992), "Just Pretend: A Freethought Book For Children" (1988), "Maybe Right, Maybe Wrong: A Guide For Young Thinkers" (1992), po polsku wydano: Może tak, może nie. Poradnik dla młodych sceptyków (1990, pol. 1997). Tworzy też wolnomyślicielskie utwory muzyczne, zebrane w albumach "Friendly Neighborhood Atheist" (2001), "Beware of Dogma" (2004), "My Thoughts Are Free" (wraz z feministyczną autorką tekstów Kristin Lems), "Reason's Greetings: All Year 'Round" oraz "Dan Barker Salutes: Freethought Then & Now". Skomponował i wydał "The Stay-Away Pope Polka" - utwór powstały na okoliczność wizyt papieskich w USA (1987 i 1993) wyrażający przeciw nim protest, puszczany przez stacje radiowe w całych Stanach. Ma piątkę dzieci. Strona www autora
(1)
707. Responsible Publicysta Racjonalisty, przedsiębiorca.
(1)
708. Gabriela Adamiak Doktorantka na wydziale filozofii. Specjalizuje się w antropologii i metafizyce.
(1)
709. Marta Polnik Doktor, lekarka, onkolog pediatra.
(1)
710. Andrzej Rymarek Student Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych na Uniwersytecie w Łodzi, specjalizacja: Euromarketing.
(1)
711. Moris Farhi Pisarz tureckiego pochodzenia, mieszkający w Londynie, którego książkę "Young Turk" wyda w polskim przekładzie Les Editions Noir Sur Blanc.
(1)
712. Stanisław Mrówczyński Fizyk i popularyzator nauki, kierownik zakładu fizyki teoretycznej na Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach, pracownik naukowy Instytutu Problemów Jądrowych im. Andrzeja Sołtana w Warszawie. Publicysta m.in. "Polityki" oraz "Wiedzy i Życia".
(1)
713. Babu Gogineni Aktywny działacz ruchu humanistycznego, były lider Indian Rationalist Association oraz South Asian Humanist Network, obecnie dyrektor wykonawczy IHEU, Międzynarodwej Unii Humanistyczno-Etycznej, zrzeszającej organizacje humanistyczne z całego świata.
(1)
714. Alfred Mielczarek Publicysta, były pracownik Redakcji Programów Oświatowych TVP
(1)
715. Teruji Suzuki Profesor nauk prawnych na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Tokio oraz analogicznego wydziału na Uniwersytecie Kagawa; honorowy członek Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk; wielokrotnie przebywał w Polsce wykładając gościnnie w czołowych polskich uniwersytetach; napisał wiele książek i rozpraw z dziedziny teorii prawa porównawczego; mówi po polsku i należy do wielkich przyjaciół Polski.
(1)
716. Joanna Laskowska-Stasiuk Doktor filozofii, specjalizuje się w filozofii współczesnej, historii filozofii oraz komunikacji społecznej; wykłada w Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu (Katedra Filozofii i Komunikacji Społecznej).
(1)
717. Michał Jezierski Student politologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Zainteresowania: Izrael, kultura żydowska i chrześcijańska oraz religioznastwo.
(1)
718. Aneta Ledwoch Uczennica Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Tadeusza Kotarbińskiego w Radomsku.
(1)
719. Leszek Nowak Ur. w 1943. Studia: prawnicze na UAM i filozoficzne na UW. Doktorat z teorii prawa. Profesor nadzwyczajny filozofii od 1976 r., zwyczajny od 1990 r. Członek-korespondent PAN. Pracownik Zakładu Prawniczych Zastosowań Logiki UAM (1965-1970) oraz Instytutu Filozofii UAM (1970-1985). Zwolniony z pracy na UAM w 1985 z powodu publikowania w wydawnictwach podziemnych. W 1989 przywrócony do pracy akademickiej. Visiting-professor uniwersytetów w Berlinie, Canberze, Catanii i Frankfurcie/M. Ponadto, wykłady na licznych uniwersytetach zachodnich i referaty na szeregu seminariach i konferencjach międzynarodowych. Założyciel (1975) i redaktor naczelny międzynarodowej serii książkowej "Poznań Studies in the Philosophy of the Sciences and the Humanities". Założyciel (1976) i redaktor naczelny (1976-1984) a od 1989 współredaktor serii "Poznańskie Studia z Filozofii Humanistyki". Członek PZPR (1962-1980). Internowany w stanie wojennym. Członek „Solidarności” od 1980 do 1995. Strona www autora
(1)
720. Marlena Piesko Uczennica Liceum Elektrycznego w Zespole Szkół Technicznych im. Tadeusza Kotarbińskiego w Andrychowie.
(1)
721. Monika Świątek-Ochmann Studentka Uniwersytetu Jagiellońskiego
(1)
722. Marek Zieliński Nauczyciel akademicki w jednej z uczelni na Śląsku.
(1)
723. Joanna Senyszyn Ur. 1949. Polska działaczka polityczna, profesor nauk ekonomicznych (specjalizacje: marketing, teoria konsumpcji, teoria potrzeb) i posłanka na Sejm RP z ramienia SLD. Przed wyborem do Sejmu pełniła funkcję prodziekana Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego (przez dwie kadencje, w latach 1996-2002). Obecnie kieruje Katedrą Badań Rynku na Wydziale Nauk Społecznych UG. Od 2005 wiceprzewodnicząca SLD. Promowała ponad 400 magistrów i 4 doktorów. Była także pierwszym rektorem Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu w Gdyni (lata 1994-1995). Jest autorką 4 książek i ponad 150 publikacji z zakresu marketingu, poziomu życia i konsumpcji. Profesor Joanna Senyszyn jest socjaldemokratką z krwi i kości. Jest członkiem Sojuszu Lewicy Demokratycznej od początku jego istnienia. Zasłużyła się jako sprawna organizatorka wojewódzkich struktur Sojuszu. W parlamencie IV kadencji była członkiem Sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą, Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, Parlamentarnej Grupy Kobiet. Współtworzyła projekt ustawy o świadomym rodzicielstwie. Strona www autora
(1)
724. RAM Felietonista
(1)
725. Władysław Walec Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej TWP w Olsztynie.
(1)
726. Władysław Markiewicz Ur. 1920. Socjolog, profesor Uniwersytetu Adama Mickiewicza (1966-1972) i Uniwersytetu Warszawskiego (od 1972), członek Komitetu Nauk Politycznych PAN i Komitetu Socjologii PAN, a także pracownik Wydziału Nauk Politycznych WSH w Pułtusku. B. redaktor naczelny kwartalnika "Studia Socjologiczne" (obecnie w radzie redakcyjnej). Specjalizuje się w socjologii pracy, przemysłu, narodu i stosunków politycznych. Książki: "Przeobrażenia świadomości narodowej reemigrantów polskich z Francji"; "Społeczne procesy uprzemysłowienia" (1962); "Społeczeństwo i socjologia w NRF" (1966); "Socjologia a słuzba społeczna" (1972); "Stan i perspektywy rozwoju nauk humanistycznych" (1973); "Przemiany w strukturze społecznej Polski Ludowej" (1982)
(1)
727. Adam Sierakowski Doktor nauk historycznych i prawnych
(1)
728. Mirosław Miniszewski Kończy studia filozoficzne na WSAP w Białymstoku.
(1)
729. Magdalena Kremiec Studentka filozofii z Krakowa
(1)
730. Janusz Reykowski Wybitny psycholog, członek Polskiej Akademii Nauk
(1)
731. Robert Izdebski Z wykształcenia informatyk. Od 1999 r. zajmuje się detekcją potrzeb i szukaniem informatycznych rozwiązań problemow biznesowych. Od 3 lat studiuje psychologie w zakresie Teorii Decyzji. Współpracuje z Centrum Psychologii Ekomomicznej i Badań nad Decyzjami w WSPiZ im. L. Koźmińskiego w Warszawie (decyzje.pl, biznes.org.pl). Wspólnie z prof. T. Tyszką prowadzi projekt, w którym sprawdza się, jaką rolę odgrywa intuicja w decyzjach podejmowanych przez menedżerów. Jest poza tym projektantem systemu wspomagającego podejmowanie decyzji: Kreator Efektywnych Decyzji (ked.pl).
(1)
732. Piotr Klamann Ur. 1981. Studiuje filozofię i chce pracować twórczo w tym kierunku. Jest członkiem PO, mieszk w Chrzanowie.
(1)
733. Keith Sewell Publicysta
(1)
734. Martyna Majewska i Anna Kamińska Autorki apelu
(1)
735. Marcin Studnicki Ur. 1983 w Krakowie, student filozofii na Akademii Pedagogicznej.
(1)
736. Maks Bochenek Studiuje historię sztuki na Uniwersytecie Gdańskim. Interesuje się sztuką XVI w. i tą związaną z bieżącymi wydarzeniami w kraju i za granicą; literaturą amerykańską i niemiecką.
(1)
737. Salman Rushdie Ur. jako Ahmed Salman Rushdie w 1947 roku w Bombaju. Brytyjski pisarz i eseista hinduskiego pochodzenia, specjalizujący się w tematach związanych z Subkontynentem Indyjskim. Rushdie dorastał w Mumbaju (dawniej Bombaj), wychowywał się w rodzinie muzułmańskiej, studiował m.in. na Uniwersytecie Cambridge. Jego najsłynniejszą powieścią są "Szatańskie wersety" (1988). Książka, podejmująca problematykę początków islamu spotkała się z niezwykłą wrogością w krajach muzułmańskich. Rushdie został wyklęty przez wyznawców tej religii (fatwa Chomeiniego), a jego książki płonęły na stosach. Każdy prawowity muzułmanin zobowiązany jest zabić pisarza. Dodatkową motywacją jest kwota 2,5 mln USD, którą otrzyma zabójca. Salman Rushdie jest żonaty po raz czwarty z hinduską modelką i aktorką Padmą Lakshmi.
(1)
738. Andrew Berry Zajmuje się genetyką drozofili w Muzeum Zoologii Porównawczej Uniwersytetu Harvarda. Poza pracą naukową prowadzi wykłady, pisze książki oraz jest wydawcą dzieł zebranych dziewiętnastowiecznego biologa Alfreda Russela Wallace’a. Napisał wspólnie z Jamesem D. Watsonem: "DNA - tajemnica życia"
(1)
739. Izabela Ślusarczyk-Turek Ur. 1976, absolwentka Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ; przez 3 lata doktorantka tego wydziału. Mieszka w Krakowie, a jedną nogą w Strasbourgu. Obecnie studentka MBA.
(1)
740. Łukasz Sławatyniec Student MISH-u na Uniwersytecie Warszawskim. Zajmuje się prawem i dziennikarstwem.
(1)
741. Katarzyna Lidia Witowska Studentka filozofii na Uniwersytecie Śląskim.
(1)
742. Andrzej Galica Ur. 1976. Były dominikanin (opuścił zakon w lutym 2005 r.). Ukończył filozofię w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym O.O. Dominikanów (tzw. rigorosum z filozofii). Od października 2005 r. jest studentem Instytutu filozofii UJ. Interesuje się historią, kulturą i literaturą klasyczną, szczególnie łacińską. W trakcie studiów nabył bardzo dobrej znajomości języka łacińskiego, zarówno w gramatyce, użyciu praktycznym, jak też w sztuce translatorskiej, zajmując się pod koniec dominikańskich studiów tłumaczeniem tekstów Tomasza z Akwinu. Obecnie agnostyk. Mieszka w Krakowie.
(1)
743. Marta du Vall Ur. 1979. Doktorantka w Instytucie Nauk Politycznych Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ, zajmująca się myślą neokonserwatywną. W latach 2003-2004 wykładała Prawo UE i II filar UE w Wyższej Szkole Zarządzania i Informatyki w Rzeszowie. W roku 2005 prowadziła ćwiczenia w Krakowskiej Szkole Wyższej im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego z zakresu teorii polityki oraz historii doktryn politycznych i prawnych. Od 2004 r. pracuje w dziale marketingu w Krakowskiej Szkole Wyższej im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Publikowała w "Opcji na Prawo". Ukończyła kursy: „Nowe trendy w Public Relation”; „System Prawny Unii Europejskiej”; „Jak przygotować wniosek o dofinansowanie z programów europejskich”; „Programy Przedakcesyjne UE dla Polski – zasady przygotowywania wniosków”; „Motywowanie, komunikacja, konflikty i przywództwo w grupie. Dynamika grup. Myślenie twórcze”.
(1)
744. Bartłomiej Perec Do 21 roku życia był rzymskim katolikiem, potem na 3 lata został Świadkiem Jehowy, nastepnie wykluczony za 'inne' myślenie, przeszedl na stronę zielonoświątkowców. Zrażony do chrześcijaństwa został w końcu żydem mesjanistycznym (to juz w Anglii) i praktykował judaizm mesjanistyczny. Obecnie, od 2004 r., jest 'przekonanym racjonalistą'. Od czterech lat mieszka w Wielkiej Brytanii.
(1)
745. Marcin Weisbrot Student filozofii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, absolwentem prawa Wydziału Prawa i Administracji tegoż Uniwersytetu. Zajmuje się przede wszystkim problematyką etyczną oraz filozofią i teorią prawa. Pisze pracę magisterską "Relacje prawa i moralności w 'Pojęciu Prawa' H.L.A Harta". Po zakończeniu studiów planuje rozpoczęcie studiów doktoranckich.
(1)
746. Aleksander Slabik Interesuje się historią, nauką, nowymi technologiami i ich wykorzystaniem w najróżniejszych dziedzinach życia.
(1)
747. Damian Moskovitz Doktorant Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley (Clinical Science). Prowadzi badania nad narcyzmem przy wsparciu National Science Foundation Graduate Research Fellowship. Dyplom magisterski zdobył na Uniwersytecie Harvarda z zakresu psychologii ewolucyjnej i filozofii. Współpracuje z The Objectivist Center.
(1)
748. Grzegorz Kostrzewa-Zorbas Ur. 1958. Doktor politologii. w wieku 20 lat zaczął działać w opozycji demokratycznej, potem w Solidarności i NZS. Podczas stanu wojennego był podziemnym wydawcą i publicystą. Na początku lat dziewięćdziesiątych był dyrektorem w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Ministerstwie Obrony Narodowej, oraz szefem negocjacji o wycofaniu wojsk sowieckich z Polski. Na Uniwersytecie Georgetown odbył studia podyplomowe w dziedzinie bezpieczeństwa, a na Uniwersytecie Johns Hopkins pod kierunkiem Zbigniewa Brzezińskiego uzyskał doktorat ze strategii. Założyciel serwisu Global. Od 1999 do 2004 pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego, obecnie pracuje w Wyższej Szkole Handlu i Prawa im. R. Łazarskiego (gdzie jest prodziekanem Wydziału Zarządzania) oraz Szkole Wyższej Psychologii Społeczej w Warszawie.
(1)
749. Ignacy Stanisław Fiut Kierownik i profesor Zakładu Filozofii krakowskiej AGH. Specjalizuje się w estetyce współczesnej, filozofii środowiskowej, komunikacji społecznej, medioznawstwie. Zastępca redaktora naczelnego krakowskiego magazynu racjonalistów - "Forum Myśli Wolnej". Członek władz Związku Literatów Polskich. Autor książki "Zoologia rozumu" (1993).
(1)
750. W. Daniel Hillis Ur.1956. Naukowiec komputerowy, wynalazca, myśliciel; współzałożyciel i szef naukowy Thinking Machines Corporation - lidera w tworzeniu zaawansowanych komputerów w latach 1985-1995, autor i wydawca wielu publikacji z zakresu sztucznej inteligencji (AI). W języku polskim wydano jego książkę "Wzory na krzemowej płycie" (w serii Science Masters, CiS) Strona www autora
(1)
« Pokaż poprzednich | Pokaż kolejnych »


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365