Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
202.106.845 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 492 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Cezary Lusiński - Parnell. Droga Irlandczyków do demokracji parlamentarnej
Tadeusz Dołęga-Mostowicz - Kiwony
Ralph Waldo Emerson - Szkice 1.
Orhan Pamuk - Dom ciszy
Tomasz Hildebrandt - Druga Polska

Znajdź książkę..
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Żadna religia nie utrzymuje się dzięki argumentacji; jej wyznawcy czerpią siły z uczucia spokoju i pewności, jakie daje poczucie, że czyni się to, co słuszne. Kto zaś czyni to, co słuszne, może, w myśl obietnicy, zawsze spodziewać się nagrody.
Informacje o autorach portalu
Lista najaktywniejszych autorów
Alfabetyczna lista autorów
Pełna alfabetyczna lista nazwisk autorów

Pełna lista autorów według liczby publikacji:

751. Katarzyna Krupińska Studentka religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego
(1)
752. Rafał Kur Absolwent socjologii, student filozofii i historii UJ. Stypendia na UW i Universite de Paris X - Nanterre.
(1)
753. Władysław Loranc Doktor nauk humanistycznych, działacz społeczny i publicysta; członek zespołu redakcji Res Humana
(1)
754. Henri Astier Francuski dziennikarz
(1)
755. OussamaBenLiquid Student nauk politycznych na uniwersytecie w Bejrucie (Liban) Strona www autora
(1)
756. Czesław Buczkowski Były członek SLD, obecnie działacz Towarzystwa Kultury Świeckiej z Bielska Białej
(1)
757. Danuta Frączak Publicystka
(1)
758. Ewa Kozak Tłumaczka, magister filozofii rosyjskiej i francuskiej, członkini Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów.
(1)
759. Michał Miś Dziennikarz popularno-naukowy
(1)
760. Przemysław Szymkowski Ukończył pedagogikę, specjalizacja: edukacja filozoficzno–społeczna, oraz studia podyplomowe z psychologii zachowań społecznych na Uniwersytecie Śląskim. W obrębie jego zainteresowań leży filozofia, psychologia, ekologia, estetyka i gastronomia. Uwielbia oglądać filmy i spędzać czas wolny tam, gdzie jest woda i wiatr (m.in. wędkarstwo). Z zawodu jest realizatorem ról społecznych. Obecnie urzędnik. Mieszka w Tychach.
(1)
761. Anna Bałdyga Ur. 1984. Interesuje się współczesnymi zjawiskami kulturowymi w literaturze, muzyce, filmie, sztuce internetowej (net-art). Zajmuje się cyberpunkiem (licencjat). Mieszka i studiuje w Krakowie.
(1)
762. Leonard J. Pełka Ur. 1929. Doktor nauk humanistycznych, jest etnografem, religioznawcą. Członek PTR, PTL, PTU, TKŚ, Kuźnica, Neutrum. Zainteresowania: nowe ruchy religijne (neopogaństwo słowiańskie, ekokulty religijne, wicca i satanizm) oraz ludowa mitologia niższa (demonologia).
(1)
763. Lesław Michnowski Dr habibilitowany, specjalizujący się w biocybernetyce ekorozwoju. Członek Towarzystwa Współpracy z Klubem Rzymskim oraz Komitetu Prognoz "Polska 2000 Plus" PAN.
(1)
764. Agata Engel-Bernatowicz Psychoterapeutka, autorka książki "Coming out", mająca też lata efektywnej pracy z osobami homoseksualnymi. Absolwentka Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, specjalizacja: wspieranie rozwoju osobowości. Kontynuowała naukę na Podyplomowym Kursie Terapii Behawioralno-Poznawczej, prowadzonym przez terapeutów Oxford Cognitive Therapy Center (OCTC) przy Uniwersytecie w Oxfordzie, Wielka Brytania, który ukończyła, uzyskując z wyróżnieniem certyfikat terapeuty w nurcie poznawczo-behawioralnym. Od 2000 r. zajmuje się wolontarystyczną pracą w Stowarzyszeniu Lambda Warszawa. Strona www autora
(1)
765. Łukasz Jastrząb Ur. w 1977 r. w Poznaniu. W 2005 r. obronił, napisany pod kierunkiem prof. dr. hab. Wiesława Olszewskiego, doktorat w Instytucie Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu dotyczący Poznańskiego Czerwca 1956 r. Ukazał się on drukiem pt. „Rozstrzelano moje serce w Poznaniu. Poznański Czerwiec 1956 r. – straty osobowe i ich analiza". Autor licznych artykułów z tej tematyki.
(1)
766. Piotr Fast Profesor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
(1)
767. Emile Poulat Prof. Poulat jest dyrektorem Studium w Ecole des Hautes Ętudes en Sciences Sociales w Paryżu oraz dyrektorem w Krajowym Centrum Badań Społecznych a równocześnie autorem kilkudziesięciu prac naukowych opublikowanych w wielu wydaniach książkowych, m.in. Liberté, laicité: la guerre des deux France et le principe de modernité (Ed. du Cerf/Cujas, 1988); L'Eglise c'est un monde (Ed. do Cerf, 1986), Critique et mystique (Ed. du Centurion, 1984), Une Eglise ébranlée: 1939-1978) (Ed. du Centurion, 1980), Eglise contre bourgeoisie (Ed. du Centurion, 1977), Intégrisme et catholicisme integral (Ed. du Centurion, 1969), L'ere postchretienne (Flammarion, 1994).
(1)
768. Murray Rothbard Zm. 1995. Amerykański ekonomista i teoretyk polityczny należący do tzw. Szkoły Austriackiej. Przyczynił się do zdefiniowania współczesnego libertarianizmu i anarcho-kapitalizmu. Był wiceprezesem Instytutu Ludwika von Misesa oraz Centrum Studiów Libertariańskich. Był także profesorem Universytetu w Nevadzie, Las Vegas, oraz współtwórcą Raportu Rothbarda-Rockwella wraz z Lwem Rockwellem.
(1)
769. Elżbieta Ciborska Prasoznawca, doktor, autorka m.in. "Leksykony polskiego dziennikarstwa" (2000), "Marketingowe funkcje mediów" (2001)
(1)
770. Howard Gardner Ur. 1943. Jeden z najwybitniejszych psychologów naszych czasów, specjalista z psychologii kognitywnej i psychologii uczenia się; profesor psychologii edukacji w Harvard Graduate School of Education i profesor neurologii w Boston University School of Medicine. Twórca teorii inteligencji wielorakiej (multiple intelligence). W 1981 nagrodzony nagrodą "MacArthur Prize Fellowship". Od połowy lat 80-tych, mocno zaangażował w reformę szkolnictwa w Stanach Zjednoczonych. Autor ponad dwudziestu książek przetłumaczonych na 24 języki, po polsku: "Niepospolite umysły" (1998), "Inteligencja. Wielorakie perspektywy" (wraz z M.L. Kornhaberem i W.K. Wakem) (2001), "Zmiana poglądów. Sztuka kształtowania własnych i cudzych przekonań" (2006). W 2005 r. został umieszczony w zestawieniu 100 najbardziej wpływowych intelektualistów działających publicznie przez magazyn „Foreign Policy and Prospects”. Strona www autora
(1)
771. Michał Kleiber Ur. 1946. Jest absolwentem Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej oraz Wydziału Matematyki, Mechaniki i Informatyki na Uniwersytecie Warszawskim. W 1989 roku otrzymał tytuł profesora zwyczajnego. W 1995 roku został dyrektorem Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN. Michał Kleiber jest autorem blisko 100 prac naukowych oraz 6 książek. Wielokrotny laureat nagród Sekretarza Naukowego PAN. W październiku 2001 r. został ministrem nauki i przewodniczącym Komitetu Badań Naukowych w rządzie Leszka Millera. Od 11 czerwca 2004 do 31 października 2005 roku w gabinecie Marka Belki pełnił funkcję ministra nauki i informatyzacji.
(1)
772. Aleksander Rozenfeld Ur. 1941. Poeta, dziennikarz, publicysta "Gazety Polskiej", w latach 1980-81 pracownik etatowy NSZZ „Solidarność”, w latach 1982-87 na emigracji. W latach 1996-2001 pracownik Kancelarii Prezydenta RP, mieszka w Złotowie w Wielkopolsce.
(1)
773. Eleonora Syzdek Doktor, Instytut Badań Naukowych im. gen. Edwina Rozłubirskiego. Publicystka i historyk dziejów najnowszych. Ukończyła studia wyższe na Uniwersytecie Warszawskim i doktoryzowała się w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk. Opublikowała wiele książek i artykułów publicystycznych. Pisuje do "Dziś", "Forum Klubowego", "Res Humany", "Trybuny" i innych periodyków o lewicowej orientacji.
(1)
774. Sławomir Mandes Adiunkt w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. W 2003 roku obronił doktorat pt. "Pojęcie świata przeżywanego w socjologii", za który w 2004 roku otrzymał Nagrodę Premiera. Jest współautorem książki "Kapitał społeczny w małych miastach".
(1)
775. Jerzy T. Kowaleski Ekonomista o specjalności demograficznej. Profesor w Instytucie Ekonometrii i Statystyki Uniwersytetu Łódzkiego i Instytutu Ekonomii Akademii Śląskiej w Kielcach, członek prezydium Komitetu Nauk Demograficznych PAN Strona www autora
(1)
776. Halina Lisowska-Chehab Filolog, tłumaczka, dziennikarka. Jest autorką przekładu na język polski książki libańskiego pisarza Amina Maaloufa „Zabójcze tożsamości” wydanego w 2002 r. nakładem PIW, członkiem redakcji wydawanego w Bejrucie polonijnego pisma „Polskie Cedry”.
(1)
777. Carl Rudbeck Znany krytyk literacki i publicysta liberalny, publikujący w największych szwedzkich gazetach. Założyciel pisma „Smedjan” (Kuźnica). Strona www autora
(1)
778. Eulalia Sajdak-Michnowska Profesor, filozof specjalizująca się w filozofii człowieka i filozofii wychowania. Autorka wielu publikacji z zakresu: etyki, filozofii pracy, dialogu, religioznawstwa, bioetyki, ekologii.
(1)
779. Gérard Fussman Ur. 17 maja 1940 w Lens we Francji. W latach 1972-1984 był profesorem sanskrytu na Uniwersytecie w Strasburgu, od 1984 Profesor Collège de France. Sekretarz Unii Racjonalistycznej. Strona www autora
(1)
780. Bronisław Malinowski (1884-1942) - wybitny polski i światowej sławy etnolog, antropolog społeczny i socjolog, czołowy przedstawiciel funkcjonalizmu w antropologii społecznej. W latach 1914-1918 prowadzone przez niego badania na Nowej Gwinei i Wyspach Triobrandzkich przyniosły mu światowy rozgłos. Jest autorem tak znanych książek jak między innymi: "Argonauci z zachodniego Pacyfiku", "Magia, nauka i religia", "Życie seksualne dzikich", "Naukowe teorie kultury", "Dynamika przemian kulturowych", które należą już do ścisłego kanonu: kultury. Choć większość życia spędził poza krajem, nie tracił jednak nigdy związków z nauką polską.
(1)
781. Per T. Ohlsson Ur. 1958. Znany szwedzki publicysta i pisarz, związany z dziennikiem „Sydsvenska Dagbladet”, w latach 1985-1988 był korespondentem tej gazety w Stanach Zjednoczonych.
(1)
782. Andrzej Nowosad Slawista, filmoznawca, filozof, politolog i tłumacz. Pracuje w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UJ (specjalności: media Europy Środkowo-Wschodniej, geografia polityczna i gospodarcza świata, prawo prasowe). Specjalizuje się w infobrokeringu. Współpracownik Sekcji Polskiej Radia BBC. Były dyrektor Instytutu Polskiego w Sofii. Autor prac analitycznych dotyczących sytuacji politycznej i gospodarczej Rosji realizowanych dla Ośrodka Studiów Wschodnich. Był kierownikiem Działu Rosyjskiego Ośrodka Studiów Wschodnich oraz redaktorem naczelnym miesięcznika analitycznego "Eurazja", obejmującego zakresem swoich zainteresowań państwa b. bloku sowieckiego. Wieloletni współpracownik krakowskiego "Dziennika Polskiego". Dla polskich i zagranicznych mediów (TV 1, 2, PR pr. II, I, Inforadio, Radio Zet, BBC, Osterrei-chische Rundfunk, Prawo i Gospodarka, Rzeczpospolita) komentuje politykę wewnętrzną i zagraniczną Rosji i państw bałkańskich. Tłumacz i autor opracowań tekstów starobułgarskich, staroruskich, staroserbskich i staropolskich. Tłumaczy i pisze poezje. Jest autorem ok. 600 publikacji prasowych, 100 analitycznych, ekspertyz dla władz RP.
(1)
783. Robert Rutkowski ur. 1978. Debiutował w 1998 na łamach magazynu kulturalnego Łodzi i województwa łódzkiego "Kalejdoskop". Wydał dwa zbiory wierszy: "Niezobowiązujący spacer po cmentarzu" (Wydawnictwo "Biblioteka", Łódź 2002) oraz "Łowienie spod lodu" (Biblioteka "Frazy", Rzeszów 2008). Publikował m.in. w "Akcencie", "Frazie", "Kresach" i "Toposie". Laureat kilku ogólnopolskich konkursów poetyckich. Jego wiersze tłumaczono na język angielski i serbski. Mieszka w Łodzi. Strona www autora
(1)
784. Per Ahlmark Sszwedzki polityk i pisarz, był swego czasu wicepremierem z ramienia partii liberalnej, porzucił politykę, by poświęcić się pisaniu, przez pewien czas stał na czele Szwedzkiego Instytutu Filmowego, jest autorem szeregu książek, wśród których szczególnie głośnym echem się odbił się jego zbiór esejów o moralnej odpowiedzialności zachodniej lewicy.
(1)
785. Jan Szmyd Profesor filozofii w Akademii Pedagogicznej im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie; autor wielu książek, studiów i esejów; stale współpracuje z „Res Humana".
(1)
786. Lena Kåreland Profesor literatury na uniwersytecie w Uppsali w Szwecji.
(1)
787. Nicklas Lundblad Ur. 1971. Szwedzki prawnik i eseista, którego główną specjalnością jest informatyka i nowe środki masowego przekazu.
(1)
788. Annica Dahlström Doktor medycyny oraz profesor neurobiologii na Uniwersytecie w Göteborgu.
(1)
789. Artur Nadolny Publicysta Racjonalisty
(1)
790. Romano Nobile Prezes A.R.E.S. (Agencja Badań Ekonomicznych i Społecznych), która zajmuje się analizą zjawisk społecznych i ekonomicznych ignorowanych lub w niewystarczającym stopniu przedstawianych przez środki masowego przekazu. Dąży do ewolucji i zmian demokratycznych celem ochrony mniejszości oraz podmiotów słabych.
(1)
791. Aldona Musiał Doktorantka na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
(1)
792. Lisbeth Linderborg Szwedzki politolog. Mieszka na stałe w Niemczech.
(1)
793. Tomasz Krzymiński Ur. 1982. Absolwent stosunków międzynarodowych na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ, student historii na Wydziale Filozoficzno-Historycznym UŁ.
(1)
794. Katarzyna Polus-Rogalska Doktor filozofii, wykłada w Akademii Bydgoskiej im. Kazimierza Wielkiego
(1)
795. Janusz Sztumski Socjolog, wykłada w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach; napisał kilkanaście książek oraz kilkaset studiów, szkiców, artykułów i recenzji drukowanych w kraju i za granicą. Należy do szeregu towarzystw naukowych oraz do grona stałych autorów naszego czasopisma.
(1)
796. Ras Fufu Rastafarianin
(1)
797. Dariusz Bruncz Ur. 1979. Członek Parafii Ewangelicko-Augsburskiej św. Mateusza w Łodzi, absolwent kulturoznawstwa na Uniwersytecie Europejski Viadrina we Frankfurcie nad Odra, stypendysta Evangelisches Studienwerk Villigst oraz Niemieckiego Komitetu Światowej Federacji Luterańskiej, doktorant Instytutu Germanistyki UW, członek redakcji serwisu Ekumenizm.pl. Strona www autora
(1)
798. Małgorzata Izabela Rećko Magister filozofii (UWM), doktorantka nauk o poznaniu i komunikacji społecznej (UMCS). Na studiach magisterskich zorganizowała koło naukowe Equilni, które skupiło wokół siebie ludzi zainteresowanych kulturą. Publikuje w czasopismach indianistycznych, gł. w "Wabeno", oraz w "Zielonych Brygadach", publikowała w filozoficznym "Modusie", pisze też o politycznych zamieszkach regionu nowodworskiego w lokalnej prasie. Główne zainteresowania: problemy psychokulturowe, wszelkiego rodzaju inności i relacje między ludźmi, na każdym szczeblu społecznym. Jej planowana rozprawa doktorska będzie wprowadzeniem w zagadnienie systemowego obrazu rzeczywistości w kulturze Indian Hopi.
(1)
799. Ewelina Bednarska Studentka trzeciego roku pedagogiki społeczno-opiekuńczej
(1)
800. Henrik Berggren Historyk i publicysta w redakcji politycznej szwedzkiego dziennika "Dagens Nyheter".
(1)
« Pokaż poprzednich | Pokaż kolejnych »


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365