Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.448.023 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 701 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
John Brockman (red.) - Nowy Renesans

Znajdź książkę..

Złota myśl Racjonalisty:
"Wybitne umysły są zawsze gwałtownie atakowane przez miernoty, którym trudno pojąć, że ktoś może odmówić ślepego hołdowania panującym przesądom, decydując się w zamian na odważne i uczciwe głoszenie własnych poglądów."

Dodaj swój komentarz…
Eflaugus - nie słyszałem
No ciekawa postać. Nie słyszałem o nim.
Swoją drogą czy to, że się bogato ożenił nie było jakimś wyłomem w tym jego radykalizmie? A może właśnie w ten sposób "zmagał się z ubóstwem". Jest do przyjemny sposób zmagania się z ubóstwem.
A pierwsze zdjęcie groźne - nie chciałbym go takim spotkać w ciemnym zaułku.
A w ogóle chyba wkradł się malutki i nieistotny błąd w podpisie malunku z małpą. "za" jest chyba zbędne.
A skoro chore ideologie to również religie według niego, to po co się odnosił do politeizmu słowian?
Autor: Eflaugus Dodano: 01-07-2005
Reklama
Mariusz Agnosiewicz - odpowiedź
>Swoją drogą czy to, że się bogato ożenił nie było jakimś wyłomem w tym jego radykalizmie?

A może z miłości? :) W każdym razie nie pisałem więcej o jego życiu intymnym. Ok. 1932 rozwiódł się z tą kobietą i ożenił się z guwernerką swojej córki. To była kobieta jego życia, z którą spędził kilkadziesiąt lat, a po jej śmierci przeżył załamanie nerwowe.

>A pierwsze zdjęcie groźne

Autoportret:)

>A skoro chore ideologie to również religie według niego, to po co się odnosił do politeizmu słowian?

Nie wiem czy religie jako takie uważał za chore, ale jestem przekonany, że nie. Swoją drogą nie moge rozszyfrować co przedstawia ostatni symbol. Może ktoś mi pomoże???
Autor: Mariusz Agnosiewicz Dodano: 01-07-2005
miglanc
Mi sie wydaje, ze chodzi o polityke. Skoro mamy symbole systemow opresji: religii, ideologii i pieniadza, to tylko polityki tu brakuje. Strzelam.
Autor: miglanc Dodano: 01-07-2005
Eflaugus - ciemność widzę
A ja też nie wiem co to za symbol.
Autor: Eflaugus Dodano: 01-07-2005
Maynard - Szukalski
rzeczywiście ciekawa postać.
Słyszalem już o Szukalskim,ale tylko dlatego,że kapela -Tool- sie nim inspiruje;)
u nas chyba jest mało zauważalny,jakoś nigdy nie widziałem,aby ktos coś o nim mowił,pisał..ba! nawet pytalem ludzi ktorzy uczęszczali do liceum plastycznego,też nic nie wiedzą o nim..
jakoś mam wrażenie,ze specjalnie był unikany przez polską telewizje.
Autor: Maynard Dodano: 02-07-2005
Roman Romanowicz - Uwagi
Jestem siostrzeńcem Stanisława Szukalskiego i od 40 lat zajmuję się jego osobą i twórczością. Z przyjemnością odnotowuję fakt coraz większego
zainteresowania Polaków tym oryginalnym artystą, także pozytywnie oceniam Pański artykuł, opublikowany w internecie, mimo iż nie ustrzegł się Pan
powtórzenia błędnych opinii (np Szukalski nazywał siebie "Stachem z Warty", miejsca swego urodzenia, a "diabłem z nad Warty" został nazwany
(nieodpowiedzialnie) dopiero przez Jerzego Feinera (Kraków) w roku 2005 na łamach www.bandbkrakow.com. Szukalski nie był wychowawcą Leonarda DiCaprio.
Jego ojciec, George, przyjaźnił się z rzeźbiarzem i wraz z kilkuletnim Leonardo często go odwiedzali.
Szukalski byłby bardzo zadowolony widząc na utworzonej przez Pana stronie powiew myśli wolnej od zakłamania i próbę protestu przeciwko tzw "jedynej
prawdzie", którą usiłują nas zniewolić rodzimi emisariusze obcego państwa.
W zeszłym roku opracowałem CD/DVD o Stanisławie Szukalskim i jego twórczości (ponad 1000 pozycji) i - jeśli Pan jest zainteresowany tym zbiorem informacji -
chętnie je prześlę po otrzymaniu pocztowego adresu.
Życzę powodzenia w szerzeniu "myśli woltairowskiej" i wnoszeniu światła do Ciemnopolgrodu.
Pozdrawiam - Roman Romanowicz, Warszawa.
Autor: Roman Romanowicz Dodano: 13-03-2006
antracyt - pojecia nie mial o awangardzie
Niestety po przeczytaniu jego protestu "Pracownie czy tworcownie" nie czuje do niego sympatii a wrecz wzbudzil we mnie odraze. Nastepny, ktory uwaza sie za Polaka ale zacofania swoich pogladow nie widzial. Przy czym wieczne twierdzenie wielu osob do dzisiaj, ze obce wplywy w polskiej sztuce ja degenruja to umiejscawianie nas na Marsie a nie w Europie. Zmiany w kulturze to efekt przemian spolecznych a nie zapozyczen. Duzo w jego tekscie elementow kojarzacych go z negatywnymi cechami tej epoki. Konserwatyzm w formie artystycznej, rzezby przepelnione patosem jak to w dyktaturach bywalo, odniesienia do antyku itd. Niby co w tym slowianskiego?Opis jego sztuki zabrzmialby jak socrealizm lub Niemcy lat trzydziestych. Marcel Duchamp mu sie nie podobal? Hitlerowi tez nie.
Autor: antracyt Dodano: 30-05-2006
Mariusz Agnosiewicz - Odp.
Jakie Szukalski miał pojęcie o awangardzie to powinno być w ocenie jego twórczości i dorobku drugorzędne, bo takie stawianie sprawy zdaje się imputować sugestię, że sama awangarodowość jest już wartością. Bez względu na to, jak ocenimy inspiracje i teorie Szukalskiego, twórczośc powinniśmy oceniać przez owoce a nie słowa czy przekonania. Mnie też nie we wszystkim odpowiada to co on pisał czy głosił, ale jego sztuka jest niesamowita. Jest polskim ewenementem. Kiedy pisałem ten tekst widziałem tylko część. Później siostrzeniec Szukalskiego dostarczył mi DVD z reprodukcjami jego dzieł. Robi to na mnie niesamowite wrazenie, mało które dzieła tak mi zaimponowały. Odbiór sztuki to w dużej mierze sprawa indywidualna, i o gusta trudno się spierać, ja jednak uważam, że mało króty artysta, już w szczególności rzeźbiarz może się równać z Szukalskim.
Autor: Mariusz Agnosiewicz Dodano: 30-05-2006
miasto-masa-maszyna - ad. cd
A czy można też prosić o ten CD? Twórczość Szukalskiego intryguje mnie od kiedy trafiłem na ten artykuł.
Autor: miasto-masa-maszyna Dodano: 21-01-2008
mieczyslaw - Szukalski wydrukowany
Zainteresowanych twórczością Szukalskiego z przyjemnością informuję,że w 2007 roku w Wydawnictwie Toporzeł we Wrocławiu ukazała się książka pt "Krak syn Ludoli". Jest to 9-cio aktowy dramat nawiązujący do staropolskiego mitu Kraka pokonującego wawelskiego smoka. Jeśli zauważymy, co tu nietrudne, że smok jest personifikacją lęku, także współcześnie intencjonalnie wzbudzanym i podtrzymywanym w celu manipulowania niedostatecznie oświeconym społeczeństwem, Czytelnik może się przekonać, że to temat bardzo aktualny i ważny. Obejmuje on także sytuację dzisiejszej młodzieży wciąganej w tzw "wyścig szczurów".
Znakomicie wydaną pracę można sobie zamówić u Wydawcy pod jego adresem internetowym www.toporzel.pl. W tym samym czasie ukazała się też monografia L. Lameńskiego: Stanisław Szukalski i Szczep Rogate serce ( Wyd. KUL, Lublin). A jeszcze przygotowywany jest film dokumentalny o życiu tego niezwykłego twórcy.....
Autor: mieczyslaw Dodano: 22-05-2008
Róża - Ostatni symbol
Poszukałam w sieci troszkę o Szukalskim prywatnie. Z tego co wyczytałam: Jedną z ofiar ataków furii Stanisława Szukalskiego był wybitny pisarz i dziennikarz, Aleksander Janta-Połczyński. Zauroczony od dawna niezwykłą osobowością i talentem rzeźbiarza, pisał o nim już przed II wojną, m.in. w "Wiadomościach Literackich", działał na rzecz jego interesów, usiłował wedle najlepszej woli zrozumieć kręte ścieżki myślenia artysty. Być może właśnie to wyraża ostatni symbol:) kręte ścieżki myślenia artysty(bo chyba tam są stopy na tym różańcu).
Autor: Róża Dodano: 08-06-2008
Ponimasz
Żadna to sztuka,żadna osobowość.
Dla psychiatry temat.
Dlaczego to tak fascynuje redaktora naczelnego?
Kicz w większości patriotyczny.
Autor: Ponimasz  Dodano: 19-04-2010

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365