Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
205.093.799 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7362 tekstów. Zajęłyby one 29015 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy Rosja użyje taktycznej broni nuklearnej?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 36 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Kiedy ludzie są tego samego zdania co ja, mam zawsze wrażenie, że się pomyliłem.

Dodaj swój komentarz…
Piotr Patucha - Spinoza.
Witam serdecznie,

Cieszę się, że pojawił się w końcu tekst, który przybliżył czytelnikowi filozofię Spinozy. Nawiązuje on do neoplatonizmu i jest filozofią przesyconą pozytywnymi uczuciami. Kiedy czyta się o Spinozie spotyka się najcześciej ze zdaniem, że był bardzo miłą i sympatyczną osobą(zdanie Russella i Coplestona). Te cechy charakteru ujawniają się w jego dziełach. Mam nadzieję, że pojawi się jakaś monografia w formie artykułu poświęcona filozofii Spinozy. Uważam, że serwis "R" potrzebuje filozofii, takich, z których można czerpać inspirację i radość wspólmyślenia z wielkimi umysłami.

Przyznam, że duży wpływ wywarła na mnie koncepcja wolności w wydaniu Holendra. Wiele osób spija słowa na ten temat, bowiem postawił on ten problem w deterministycznym kontekście. Wiem, że nietzscheańska koncepcja "woli mocy" mogła wypłynać właśnie od Spinozy, ponieważ utożsamiał on cnotę z mocą właśnie. I choć FN w ocenie Holendra, jego osobowości, był surowy, zawdzieczać mu może jadro swej własnej koncepcji.

Napomknę, że ocena Fryderyka N. radykalnie się różni od oceny Russella, który cenił i po ludzku lubił Spinozę. Moim zdaniem ta filozofia (jej rdzeń) nadal żyje i warta jest, aby ją eksplorować. Jeśli będzie wola, ze strony człowieka, który specjalizuje się w tym pięknym kwiecie europejskiej filozofii, pojawi się szansa, że ujrzymy spinozjańską myśl w racjonalistycznej interpretacji.

Moim zdaniem warto, dział filozoficzny "R" jest już troszkę zgospodarowany, lecz miałbym trochę racji, gdybyśmy poprcowali nad polepszym przepływem informacji pomiędzy miłośnikami mądrości.
Teksty filozoficzne są zwykle niedowartościowane, a może wynikać to z kilku powodów. Albo są zbyt słabe, albo po prostu atmosfera chwilowo filozofom nie sprzyja. Te drugi powód wydaje mi się nieco absurdalny, ponieważ większość osób obecnych w portalu ma zainteresowania filzoficzne. Tak wynika z ankiet. Zatem należałoby popracować na jakością. Dla przykłady pojawił się niedawno tekst Ryszarda Gnacy, w ktorym podejmował kilka ciekawych problemów fil. Wittgensteina. Czy ktokolwiek czuł, żeby to była porcja mięsa rzucona psu na podwórku?
A jednak nie spotkał się z dużym zainteresowaniem.

Pani artykuł był bardzo dobrze zbudowany, zwarty, dobry merytorycznie i sprawny jezykowo. Czekamy na więcej.

Pzodrawiam.
Autor: Piotr Patucha Dodano: 08-12-2005
Reklama

Pokazuj komentarze od pierwszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365