Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
205.237.047 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7362 tekstów. Zajęłyby one 29015 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy Rosja użyje taktycznej broni nuklearnej?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 60 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
John Brockman (red.) - Nowy Renesans

Znajdź książkę..

Złota myśl Racjonalisty:
Jeżeli ktoś żyje z tego, że zwalcza wroga, jest zainteresowany tym, aby wróg pozostał przy życiu.
Komentarze do strony Nauka a religia

Dodaj swój komentarz…
coreless   4 na 4
Bardzo ważny głos w dyskusji nad relacją religii i nauki. To sfery sobie obce. Takich odważnych tez i osób gotowych ich bronić, nie idąc na żadne ciche ustępstwa, nasz kraj a może i świat naprawdę potrzebuje. Niestety, myśliciele z nurtu religijnego, choćby nieszczęsny Gutting, spostrzegają naukę w taki sposób, jak nauczyło ich doświadczenie religijne. W metodologii widzą jakby odbicie dogmatyki, w promocji naukowego punktu widzenia ( w domyśle - kosztem religii)  - coś na kształt własnej apologetyki, a w idei postępu naukowego - prozelityzm. Czas już raz na zawsze skończyć z tym omroczeniem.
Autor: coreless  Dodano: 26-08-2010
Reklama
Anal-lizator X - e tam  -3 na 3
Ciezko sie czyta ten tekst i nie dotarlem nawet do polowy. Po prostu znużyl mnie. Duzo rozpisania a malo konkretow.
Autor: Anal-lizator X Dodano: 26-08-2010
CHOLEWA - B.dobry tekst   2 na 2
i zgadzam się prawie ze wszystkimi zdaniami , bedącymi często moimi przemyśleniami. Moje zastrzeżenia dotyczą wspomnianej teorii mnogości i jej paradoksów. Zżymam się gdy czytam w Racjonaliście myśli Hellera jako złote. Zwolennikiem oswojenia religii jest prof. Andrzej Rusław Nowicki.
Autor: CHOLEWA  Dodano: 26-08-2010
robert.forysiak - do Autora  -3 na 5
Szanowny Panie Profesorze.
Jestem katolikiem i bardzo mnie zaciekawił Pański artykuł. Nasunęło mi się po nim takie pytanie - czy według Pana (czy też filozofii) pytanie o istnienie Boga jest pytaniem naukowym czy religijnym?
R.F.
Autor: robert.forysiak Dodano: 27-08-2010
Poltiser - rzeczywistość   1 na 1
Wszyscy i wszystko mamy tę samą rzeczywistość, w której rozgrywa się cały ten dramat... Spór między nauką a religią to typowy spór polityczny, bo tylko tak można wytłumaczyć usilne przeciwstawianie sobie nauki i religii. Nauka to nie tyle wiedza o rzeczywistości ale doskonaląca się od dawna metoda jej poznawania, kiedy religia a właściwie religie to fascynujący świat wierzeń i wyobrażeń wspólnych grupom ludzi, narzucających bezwzględnie podporządkowanym religii jednostkom... spór nigdy nie będzie rozwiązany dobrowolnie, bo ani naukowcy nie zrezygnują z wolności interpretowania dokonywanych obserwacji ani księża nie zrezygnują z misji "opanowania" tłumów w imię reprezentowanego porządku.
Jak słusznie autor napisał w nauce wszystko się zmienia, w religii dogmaty są stałe. Spór zawsze był i pozostanie sporem o władzę i jako taki nie jest rozwiązywalny.
Co do przyszłości, o naukę martwić się nie należy, zmienność jest istotą jej istnienia, a jak uczy doświadczenie i Harry Potter - wyobraźnia i skłonność do konfabulacji oraz emocjonalny stosunek do tradycji, najprawdopodobniej zapewni religii wieczność w ludzkiej cywilizacji (już nam stuknęło ok 60 000 lat licząc tylko od wyjścia z Afryki i elementy religii i nauki były obecne w różnych formach od początku tej pielgrzymki).
Autor: Poltiser  Dodano: 27-08-2010
nikoś - spójrzcie z innej perspektywy...  -7 na 7
Nie rozumiem dlaczego współczesna tendencja zrozumienia wszechświata oparła się na przeciwstawieniu nauki i wiary. Spójrzcie z perspektywy Logosu - alfy i omegi. Przecież Wszechświat to jest układanka której nadano prawa fizyki (z prawami chemii i biologii włącznie), czyli dosłownie "słowo stało się ciałem". Zrozumcie wreszcie że jesteście częścią tej układanki i powinniście być KOMUŚ za to wdzięczni (w myślach, które przecież też są istotnym elementem w tej grze, albo jak kto woli - "śnie wariata")... Sorry, nie mam czasu na więcej pisania, a szkoda (przynajmniej dla mnie).
Autor: nikoś Dodano: 28-08-2010
Ruffo - Ignorabimus   1 na 1
Ignorabimus - znaczy: niepoznawalny. I taki jest również początek naszego wszechświata. Bo, jeśli nawet nauka, dostępnymi jej instrumentami oznajmi np: "nasz Wszechświat powstał w wyniku BiG-Bangu w poprzednim pra-wszechświecie, który z kolei jest jednym z nieskończonego ciągu...." to zawsze ktoś zada pytanie "no dobrze, ale co było przedtem?"  Na to pytanie nie będzie odpowiedzi, nawet, jeśli dałoby się zdefiniować "przedtem" w odniesieniu do "nieskończoności". Więc odpowiedź "na początku był Bóg i ja w to wierzę" nie ma żadnego odniesienia do rzeczywistości i z taką wiarą racjonalizm nie walczy! Walczy natomiast z zawłaszczaniem takiej wiary przez religie, które "ignorabimus" transponują na bardzo konkretne nakazy i zakazy mające rządzić naszym doczesnym bytowaniem.
Autor: Ruffo Dodano: 28-08-2010
123 - @nikoś   1 na 3
Dostąpiwszy objawienia, winieneś się wdzięczyć, a nie szukać usprawiedliwień własnej niechęci do zrozumienia.
Autor: 123 Dodano: 28-08-2010
CHOLEWA - Hawkinga w latach   2 na 2
80. zapytał JPII po wykładzie w Watykanie nt. Big-Bangu:co robił Bóg w tym czasie ? odp.: nic nie robił . Ja natomiast odpowiedziałbym: przecież nie było czasu ani przestrzeni, więc Bóg czuł się zagubiony.
Autor: CHOLEWA  Dodano: 28-08-2010
RyszardW - @Cholewa, uściślenie  0 na 2
W modelu Hawkinga-Hartle'go czas miał wówczas charakter dodatkowego wymiaru przestrzennego, więc Bóg miał co prawda "gdzie" istnieć, ale faktycznie nic nie mógł robić, bo robienie czegokolwiek to "zmiana czegoś w czasie"  :-)
Autor: RyszardW  Dodano: 29-08-2010
nikoś - do "123"
Nie było i nie ma żadnej niechęci, najpierw był wręcz ateizm połączony z pewnego rodzaju filozofią naukową. '123' - dziwną miarą mierzysz, tak jakbyś znał uprzednio myśli i poglądy innych.
Autor: nikoś Dodano: 31-08-2010
123 - @nikoś
Nie ma się czym chwalić, religia jest ślepym zaułkiem z czającymi się w bramach demonami, a nauka to narzędzie, bynajmniej nie służące do szukania jakiegoś boga, podobnie jak młotek nie służy do szukania sensu życia.
Autor: 123 Dodano: 07-09-2010

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365