Do treści
Światopogląd
Religie i sekty
Biblia
Kościół i Katolicyzm
Filozofia
Nauka
Społeczeństwo
Prawo
Państwo i polityka
Kultura
Felietony i eseje
Literatura
Ludzie, cytaty
Tematy różnorodne
Znalezione w sieci
Współpraca
Pytania i odpowiedzi
Listy od czytelników
Fundusz Racjonalisty
Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
207.674.598 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało
dla nas 7362 tekstów.
Zajęłyby one 29015 stron A4
Wyszukaj na stronach:
Kryteria szczegółowe
Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..
Ostatnie wątki Forum
:
Sylwetka nowego Papieza
Troche o nowym kanclerzu Niemiec.
Idzmy ku Jerozolimie
Niedozwolona treść
Kiedyś dziś
strona tytułowa
Świadomość i wszelkie wyznania
Masonem jestem
niech się święci 1 Maja
Ogłoszenia
:
30 marca 1689r w Polsce
Ostatnio rozważam wdrożenie Symfonii w chmu..
Jakie są rzeczywiste koszty wdrożenia AI
dobre szkolenia lub materiały dotyczące Arc..
Dodaj ogłoszenie..
Czy Trump wywoła kryzys ekonomiczny?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
Oddano 44 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Cezary Lusiński -
Parnell. Droga Irlandczyków do demokracji parlamentarnej
Znajdź książkę..
Złota myśl Racjonalisty:
"Jesteśmy w stanie przełknąć każde kłamstwo, jakim nas karmią, ale prawdy zażywamy w małych dawkach, bo bywa gorzka."
Denis Diderot
Komentarze do strony
Perspektywy polskiego ateizmu po 100 latach
Dodaj swój komentarz…
Perfecti - re
Heh swoista duma ateistyczna:)
Oczywiście trzeba być dumnym, jeżeli doszło się do ateizmu samemu. Każdy prawdziwy ateista ma prawo być dumny, bo ma rozum i nie jest naiwnie wierzącym głupcem.
Autor:
Perfecti
Dodano:
11-11-2007
Reklama
eremita - Ateizm to jednak za mało
Zgadzam się w pełni z opinią, że ateizm to jednak za mało. Doceniam szerzenie racjonalnego światopoglądu, ale to, czego najbardziej brakuje mi w naszej rzeczywistości niewiedzićktórejRP to humanistyczne "homo sum et humani nil a me alienum esse puto". Przeglądam wątki i podziwiam trafność wielu uwag i postulatów, ale przeszkadza mi pogardliwy ton niektórych wypowiedzi. Dobrze, piętnujmy i wyśmiewajmy postawy nieracjonalne, nielogiczne, niekonsekwentne. Owszem, krytykujmy agresję, niekonsekwencję, sprzeczność głoszonych wartości z rzeczywistymi postawami, ale zawsze warto odnieść je do konkretnych zdarzeń a nie do całych grup z których ktoś kiedyś ośmieszył się takim czy innym zachowaniem. Tym bardziej, że w przypadku osób kierujących się w swym postępowaniu emocjami czy intuicją brak logiki jest znacznie bardziej uprawiedliwiony niż u osób pretendujących do zaszczytnego miana racjonalisty. Wnioskuję więc o odrobinę dyscypliny w wyrażaniu poglądów: krytykujmy tezy, postawy czy tok rozumowania, a nie ich autorów. Wprawdzie stosowanie argumentów ad personam zwiększa szansę na zwycięstwo w dyskusji ale znacząco obniża jej wartość i poziom.
Autor:
eremita
Dodano:
14-11-2007
omega red - male przemyslenia
Jestem zwyklym czlowieczkiem.uwarzam sie za ateiste bo nie wierze w boga i cala to historyjke.moja niewiara spotyka sie raczej z kometarzami typu: "...no co ty?nie wierzysz?" albo "co ty gadasz.dorosnij wkoncu". strasznie mnie wkurza brak wyrozumialosci u innych.czemu niektorzy nie potrafia zrozumiec ze ktos moze i ma prawo do innych pogladow i innej wiary(niewiary ;)). moze niechcialbym robic z tego wszystkiego jakies wielkiej afery ale chcialbym aby o ateistach mowiono normalnie.jak o innych.ja nie namawiam nikogo do niewiary a wy nie czepiajcie sie mnie i tego ze nie wierze.tak bym widzial lepsze czasy w ktorych mozna zyc w pokoju ze wszystkimi i pomagac sobie bez patrzenia na wyzmawana religie. ;)
Autor:
omega red
Dodano:
18-11-2007
ratioasia - ratunek dla bezsilnych
PSR pojawił się w moim życiu, jak życiodajna woda na pustyni.Czekalam na takie żródło ponad trzydzieści lat. Wreszcie przestało mi towarzyszyć przerażające uczucie samotności i wątpliwości. Jakże mogłam ich nie mieć, skoro niemal wszyscy bliscy i znajomi podążają przykładnie w tłumie przekonanym o istnieniu tej jednej, wpajanej im od wczesnego dzieciństwa, jedynej możliwej prawdy. PSR jest światłem w tunelu i jeśli nawet nie doprowadzi mnie do prawdy, to przynajmniej pozwoli wejśc na ścieżki, ktore mogą ją przybliżyć. Nie mam instynktu stadnego, stąd obce mi są wszelkie ideologie manipulujące ludzkimi umysłami i porywające tłumy do ulicznych form protestu. Szeroko pojęta idea humanizmu, doskonalenia umysłu, czynienia naszego życia lepszym dzięki wiedzy są wartościami, które można wzmacniać bez przemocy. Spotkanie 9 grudnia będzie, mam nadzieję, motywującym początkiem, dla wszystkich, którzy chcą nadać głębszy sens swojemu istnieniu.
Autor:
ratioasia
Dodano:
23-11-2007
cki - Wierzący
Nie wierzę w niewierzących, gdyż wsyscy w coś wierzą. Jedni w komunizm, faszyzm,inni w świętą krowę, inni znów w boga rozumu, brzuch, pieniądze, obrazy, figurki a jeszcze inni w Lenina, papieża lub innego góru. Wierzący nie znaczy katolik, ale ten kto wierzy w niezbadanego rozumem ludzkim potężną moc, Boga stworzyciela, który wszystko stworzył słowem; rzekł i stało się. Do stworzenia nie potrzebował milonów lat.
Autor:
cki
Dodano:
27-12-2008
Pokazuj komentarze
od najnowszego
Aby dodać komentarz, należy się zalogować
Zaloguj jako
:
Hasło
:
Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a -
załóż konto..
Reklama
[
Regulamin publikacji
] [
Bannery
] [
Mapa portalu
] [
Reklama
] [
Sklep
] [
Zarejestruj się
] [
Kontakt
]
Racjonalista
©
Copyright
2000-2018 (e-mail:
redakcja
|
administrator
)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365