Chcesz wiedzieć więcej? Zamów dobrą książkę. Propozycje Racjonalisty:
Dodaj swój komentarz… ktośtam - :( Nie wiem jak innym, ale mi się wydaje straszne, że istnieją tacy ludzie dobrowolnie skazujący się na ponurą wegetację. Amisze Europy.
Autor: ktośtam Dodano: 29-07-2009
Reklama
marta - wpływ religii Zgadza się ale to jest dowód na wpływ wierzeń i religii na życie człowieka...
Autor:
marta Dodano:
29-07-2009 Andrzej Wendrychowicz Ja najmniej widzę w tym religii. Przede wszystkim tradycję, takie trochę "wykopalisko" i "skamieniałość" z dawnych czasów. Przy okazji: ówczesna Polska była chyba bardziej tolerancyjna dla innych, także starowierców, niż obecna, katolicka. Dzięki, Krysiu, za ciekawy tekst. Proszę o następne. Wszak jesteś wielką znawczynią ludzi i krain za naszą wschodnią granicą.
kiryl "Ja najmniej widzę w tym religii." "Do zachowań izolacyjnych zmusza ich sama religia. Bardzo surowa zresztą."
Autor:
kiryl Dodano:
30-07-2009 Crystiano - Ciekawy artykuł liczę na więcej podobnych opracowań, dotyczących mało znanych a istniejących w Polsce wyznań czy sekt, pozdrawiam.
szampans - Molenna ? Nie ma tego slowa w mojej encyklopedii. W inernecie tez nie. Od "molit'sa", czyli modlic sie ? Zatem miejsce modlitw ?
marta - słowo molenna Samo słowo molenna ma rodowód starocerkiewnosłowiański., a tam sporo zapożyczeń z greki. Jak to wszystko językowo dalej szło- nie miejsce tutaj na rozważania. To raczej byłby temat na kolejny artykuł.Ogólnie można powiedzieć- rzeczywiście- miejsce modlitw, a nie cerkiew.Nie jest sprawowana tam ofiara w rozumieniu chrześcijańskim.Staroobrzędowcy jako bezpopowcy nie mają dostępu do sakramentów w rozumieniu prawosławnym czy katolickim.Chrzest to jedyny dostępny sakrament który może sprawować osoba świecka.Nastawnik to nie duchowny. To przewodnik duchowy, nauczyciel. Mimo, że molenna to nie cerkiew - nie jest to zwykłe miejsce modlitw - jak pod domową ikoną- obowiązują tam surowe zasady zachowania, ubioru, a nawet oświetlenia (ktore spowodowało, że wiele zabytkowych molenn w przeszłości trawił gwałtowny pożar). Przecież właśnie od sporu jak sprawować obrzędy wszystko się zaczęlo.
Autor:
marta Dodano:
02-08-2009 Maliszus - Podziw Według mnie,ci ludzie-wierni zasługują na uznanie i szacunek. Po przeczytaniu tego materiału,odnoszę wrażenie,że to miejsce w pewnym sensie bardzo przypomina św Górę Athos.
Pokazuj komentarze od najnowszego Aby dodać komentarz, należy się zalogować Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto.. Reklama