Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.505.546 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 706 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Postawa eksperymentalna różni się znacząco od postawy 'zdroworozsądkowej'. Zakłada bowiem, że w każdej chwili możemy odkryć nowe informacje, które znacząco zmienią nasz model świata. Tymczasem tzw. 'zdrowy rozsądek' opiera się na założeniu, że już wiemy wystarczająco dużo na temat natury świata, by tylko w ostateczności delikatnie modyfikować naszą wiedzę."
Komentarze do strony Władysław Tatarkiewicz

Dodaj swój komentarz…
CHOLEWA - Zawsze Pana Profesora   2 na 2
czytam z ogromnym zainteresowaniem i atencją. Z wcześniejszych tekstów zamieszczonych w Racjonaliście pamiętam , że Pan Profesor był również pod wielkim wpływem Nauczycieli : Witwickiego, Kotarbińskiego, Dobrowolskiego.Explicite Pan Profesor wyróżnia nauki humanistyczne. Osobiście przedkładam nauki ścisłe : matematykę z informatyką, fizyką, chemią, biologią wraz z interdyscyplinarnością tych nauk. Pamiętam jak Pan Profesor - słusznie z resztą- uważa wszystkie nauki łącznie z praktyką i technologią za formę sztuki. Ale ten sąd byłby raczej implicite. Ulegam transcendencji czytając opracowania naukowe i popularnonaukowe w konwencji " złożoność wyjaśniona" explicite jako interdyscyplinarność.
Autor: CHOLEWA  Dodano: 17-01-2010
Reklama
stef - Pan Profesor Nowicki   2 na 2
Miałem szczęście być studentem Uniwersytetu Wrocławskiego, kiedy wykładl tam prof. Nowicki. Na jego wykłady ściągali nie tylko studenci, ale chyba też ludzie z miasta. W każdym razie Sala Balzera w głównym gmachu uniwersytetu zawsze była przepełniona. Żeby mieć miejsce w ławce trzeba było przyjść z wyprzedzeniem, kosztem innych zajęć. Ja w każdym razie nie opuściłem żadnego wykładu. Profesor miał głoś taki troche kraczący ale mówił nim w sposób niezwykle zajmujący. Zachwycała nie tylko wiedza, ale i piękna polszczyzna. Czasem próbowalismy wychwycić jakieś zająknięcie lub lapsus. Nic z tego! Nie zdarzały mu się.
Miał śmiesznostki, np. wyliczając z iloma to słynnymi filozofami spotkał się podczas podróży naukowej do Włoch. Ale to nie umniejszało jego wielkości. Raczej przydawało mu ludzkich wymiarów.
Poza tym był cudownym egzaminatorem. W bezpośrednim kontakcie ginęła gdzieś jego wielkość jako uczonego,  autora podręczników i wydawcy źródeł do dziejów filozofii, a jej miejsce zajmowała życzliwość starszego od nas partnera rozmowy. Był ujmującym rozmówcą. Ale żeby do rozmowy dorosnąć, trzeba było się porządnie nauczyć. Nie ze strachu, tylko, żeby zasłużyć przynajmniej we własnym mniemaniu na status partnera. Mam w indeksie "4+" i jestem z tego dumny.
Autor: stef Dodano: 18-01-2010

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365