Chcesz wiedzieć więcej? Zamów dobrą książkę. Propozycje Racjonalisty:
Dodaj swój komentarz… Andrzej Koraszewski - przesąd -1 na 1 Trudno o watpliwości, że przesąd to sąd wyolbrzymiony, niezbyt logiczny i zawsze fałszywy, co więcej zazwyczaj jest to wyolbrzymiony i fałszywy sąd zbiorowy,wsparty na zbiorowym urojeniu. Mylenie tego pojęcia z wstępną hipotezą jest raczej nieporozumieniem. Tradycja istotnie daje nam jakąś identyfikację, ale bez krytyczengo podejścia staje się więzieniem i narzędziem tłumienia zdolności poznawczych.
Autor: Andrzej Koraszewski Dodano: 17-04-2010
Reklama
Edward Piotrowski - zawiązał stryczek na siebie 0 na 2 Gadamer ma rację, lecz tylko w tym sensie, że warunkiem koniecznym dla osiągnięcia sukcesu poznawczego jest awersja do poglądów Gadamera.
marcinbiotech - Panie Andrzeju 1 na 1 Drogi Andrzeju, ależ oczywiście, że przesąd i tradycja stają się często więzieniem umysłu. Ale czy twój krytyczny przesąd nie jest czasami potwierdzeniem artykułu? W pierwszym akapicie zauważyłeś słowo przesąd i już nabrałeś przekonania opartego na własnych doświadczeniach, iż jest on zły, i dlatego tak trudno zgodzić ci się z późniejszymi wnioskami podpinającymi przesąd do zbioru tradycji. A przecież jest to to samo. Uważam, że w języku polskim brak nam właściwego słowa na opisanie tego typu wspólnego schematu myślowego łączącego takie pojęcia jak: uprzedzenia, stereotypy tradycje i przesądy. Wszystkie są one tym samym, choć każde z tych słów ma sobie właściwe konotacje. Łapanie się za guzik, gdy widzimy kominiarza, jak również data wigilii jest tym samym schematem myślowym, różnią się tylko na skali ważnych i błahych spraw. Zaproponuj komuś przesunięcie świąt Bożego Narodzenia. Wszyscy wiemy, że Jezus nie narodził się zimą ale jednak pomysł przesunięcia świąt, nawet gdyby poznano prawdziwą datę wydaje się niedorzeczny.
irek - reakcyjność i nowoczesność -1 na 1 Broń nas Boże przed takimi poglądami, nie osiągniemy żadnego postępu, będziemy wciąż bez końca brodzić w starych przebrzmiałych sprawach zasłaniając się "wyważoną krytyką tradycji i autorytetu". W.I.Lenin powiedział, nie wystarczy świat opisywać, świat trzeba zmieniać. Pozytywnie zmieniać. Nikt nas od tego nie zwolni. Taki jest cel człowieka myślącego.
Autor: irek Dodano: 20-04-2010
Violento 1 na 1 @irek: Czy naprawdę Lenin to dobry autorytet? Poza tym, tezę, że "Filozofowie rozmaicie tylko i n t e r p r e t o w a l i świat; idzie jednak o to, aby go z m i e n i ć" wygłosił Marks w "Tezach o Feuerbachu".
Pokazuj komentarze od najnowszego Aby dodać komentarz, należy się zalogować Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto.. Reklama