Chcesz wiedzieć więcej? Zamów dobrą książkę. Propozycje Racjonalisty:
Złota myśl Racjonalisty:
"Etyczne spojrzenie na charakter człowieka jest bardzo jednostronne. To prawda, że takie cechy jak prawdomówność, odwaga, uczciwość, sprawiedliwość, życzliwość, skromność, pracowitość, wspaniałomyślność są godne podziwu, ale nie powinny one przesłaniać nam innych – również doniosłych – choć zazwyczaj nie włączanych do moralności cech osobowości ludzkiej takich jak umiłowanie muzyki,..
Dodaj swój komentarz… Jacholek - @RyszardW Polecam wyklad Hawkinga
www.hawking.org.uk/index.php/lectures/64 gdzie explicite jest podana interpretacja wynikow testowania nierownosci Bell'a - "God does play dice with the Universe". Takze i inne eksperymentu stoja w sprzecznosci z koncepcja parametrow ukytych. Wiec jak dotychczas Twoja wola sie spelnia...
Reklama
RyszardW - @Jacholek Tak. Układ "wybiera" swój stan w zależności od układu eksperymentu wymyślonego przez fizyka. Wykonane doświadczenia nie rozstrzygają, czy Natura/Bóg gra w kości. Każą natomiast zupełnie inaczej spojrzeć na problemy ontologiczno/epistomologiczne, o czym się "nie śniło filozofom" współczesnym, czego dotyczył mój poprzedni komentarz ad. omawianego artykułu Pana Krzewińskiego. Sądzę, że obecna wiedza nie rozstrzyga kwestii istnienia "parametrów ukrytych" w wydaniu D. Bohma i jego następców. Hmm, wolałbym, żeby tych parametrów nie było, bo do hipotetycznego poziomu subkwantowego chyba nie dotrzemy wiedzą.
Jacholek 1 na 1 @RyszardW - drobne sporostowanie: nie "nagina", tylko uklad "wybiera" swoj stan dopiero w wyniku pomiaru (dekoherencja). Efekt EPR dowodzi nie istnienia parametrow ukrytch, czyli potwierdza (wbrew oczekiwaniom Einstein'a) ze Natura/Bog gra jednak w kosci.
RyszardW - podobnie jak 1 na 1 pan Hałewer, również uważam, że współczesnym filozofom brak wiedzy z dziedziny nauk przyrodniczych. I podobnie, jak z chwilą powstania pojęcia pochodnej i rachunku całkowego "paradoksy" Zenona przestały nimi być, tak na problematykę postrzegania rzeczywistości całkowicie nowe światło rzuca fizyka kwantowa - np. wykonanie efektu EPR w doświadczeniach A. Aspecta i jego następców - rzeczywistość w jakiś sposób "nagina" wyniki doświadczeń do naszych oczekiwań, obserwator jest częścią układu eksperymentalnego.
kognitywista - @Fizyk 0 na 2 Zbyt ważne są dla nas wszystkich subiektywne aspekty poznania, by wyrzucać je od razu do lamusa. Odrzućmy jedynie absurdalny skrajny solipsyzm, lecz nie wylewajmy dziecka z kapielą uciekając w materializm zalatujący skompromitowanym redukcjonizmem. Oczywiście podstawą naszych doznań jest świat materialny, ale te doznania (subiektywne, irracjonalne często) to 95% naszego kontaktu ze światem (u fizyków, powiedzmy ... 85%). Otaczamy się bodźcami: idziemy do kina fascynując się odbitymi od ekranu falami świetlnymi i wibrującym powietrzem w przewodach słuchowych. Potem wspólna romantyczna stymulacja kubków smakowych i nerwów węchowych ... tudzież receptorów dotyku. Więc może jednak funkcjonalizm ... a czymże jest jest funkcja jeśli nie ideą - skrajnie subiektywną. Czym dla ignoranta będzie tomik poezji np. napisany po arabsku. Jaki to aspekt świata ? Materialistyczny ?
Stanisław Hałewer - Pytanie 3 na 5 Autor, swą kompilacją nieaktualnych dywagacji , mimo woli zapewne, potwierdza wtórność filozofii w stosunku do innych dyscyplin, a w szczególności nauk ścisłych. O ileż bardziej wartościowe jest zastanowienie się nad opisem rzeczywistości (wraz z możliwościami i ograniczeniami tego opisu) – od prowadzenia jałowych rozważań o "obiektywnym charakterze poznania". Ale wymaga to realnej wiedzy czyli wkroczenia w dziedzinę nauk ścisłych. Najlepszą ilustracją wtórności filozofii w stosunku do science są rozważania Zenona z Elei i jego cztery argumenty przeciwko ruchowi (słynne "paradoksy" o Achillesie, strzale itd.). Przez stulecia filozofowie podziwiali głębię myśli Zenona, aż okazało się, że to nie były żadne paradoksy, a brak umiejętności sumowania nieskończonej liczby nieskończenie małych wartości – czyli stosowania rachunku całkowego. Zenona można usprawiedliwić za brak tej wiedzy, żeby zapoznać się z pracami Newtona i Leibniza musiałby żyć ponad dwa tysiące lat dłużej. Co usprawiedliwia jałowe rozważania współczesnych filozofów?
CHOLEWA - Autor rzeczywiście robi 2 na 2 powtórkę z historii filozofii ; znam opracowań na ten temat o wiele więcej zaś w bibliografii ujęte pozycje posiadam w księgozbiorze. Wykład dobry dla licealistów . Nie uniknął Autor błędu , pisząc o kasztanie rosnącym w pobliżu jego domu . Drzewo rosnące to kasztanowiec .
Jacholek 2 na 2 Dziekuje za te sympatyczna powtorke z podstaw filozofii - czterdziesci pare lat temu, jako student fizyki wysluchiwalem wykladow prof. Krajewskiego, a do egzaminu czytalem Schaff'a. Obecnie pasjonuje mnie ten temat raczej z punktu widzenia interpretacji machaniki kwantowej i jej zastosowan do konstrukcji komputera kwantowego. Pozdrowienia !
Fizyk - Lamus filozofii 3 na 7 Idealizm - zarówno subiektywny jak i obiektywny - można śmiało odłożyć do lamusa historii filozofii. Fenomenalny postęp nauk ścisłych i współczenej technologii, programowo bazujących na materialiźmie, zdyskredytował każdą inną teorię poznania.
Autor:
Fizyk Dodano:
20-07-2010 Pokazuj komentarze od pierwszego Aby dodać komentarz, należy się zalogować Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto.. Reklama