Chcesz wiedzieć więcej? Zamów dobrą książkę. Propozycje Racjonalisty:
Komentarze do strony Hitch Dodaj swój komentarz… raeafu 8 na 8 Z pewnością wszyscy będziemy tęsknić, nawet znając go tylko przez szklany ekran i karty jego książek. Oby znalazło się paru godnych jego zastępców.
Autor:
raeafu Dodano:
20-12-2011 Reklama
maniek1 3 na 3 W moim przekonaniu znane powiedzenie "Nie ma ludzi niezastąpionych" w przypadku Hitchensa nie ma racjonalnego uzasadnienia. Jego życie, godna naśladowania postawa, praca to wielkie osiągnięcie w budowaniu w ludziach świadomości bez urojeń. Z pewnością zapadnie w pamieci wielu racjonalistów z całego świata.
vancouver - Racjonalnie, czy nie? -1 na 5 Tak, Hich byl zapewnie wielkim bojownikiem Ateizmu, ale chyba nie Racjonalizmu. Racjonalnie to chyba tez to co efektywne. Ta kwestia pojawija sie w jego jednej z ostatnich debat z Blair’em. Bo Blair przedstawil realistyczne podejscie do kwestii wiary; ze trzeba wyciagac z niej to co najlepsze, a krytykowac tylko zle strony (czy wypaczenia). Podejscie ewolucyjne, a nie rewolucyjne, ze trzeba walczyc z nia na smierc i zycie - wykorzeniac. To raczej moze przyniesc skutki odwrotne. Sa ludzie ktorzy potrzebuja religii i jej “prawdziwe idée” spelniaja pozytywne efekty w ich zyciu. Bo nie jest prawda, ze cala religia jest zlem.
Abdullah - @vancouver 3 na 3 To do czego sie odnosisz to pragmatyzm a nie racjonalizm. Oczywiscie mam na mysli pragmatyzm jako postawe zyciowa a a nie kierunek filozoficzny.
maniek1 - vancouver - Racjonalnie, czy nie? 4 na 4 Ateizm (lub ignostycyzm) opiera się, wynika z racjonalizmu. To co efektywne musi być racjonalne (nauka, technika, doświadczenia, eksperymenty i ich wyniki.) bo np. skuteczność modlitwy jest identyczna jak trafienie w totka - po prostu się zdarza, ale wynika z przypadku.Sa ludzie ktorzy potrzebuja religii ..... - współczuje im. "prawdziwe idee" - spełniają pozytywne efekty w życiu ich szamanów. Pozdrawiam
Koraszewski - racjonalizmy 4 na 4 Są różne racjonalizmy i różne koncepcje skuteczności. Oportunizm, konserwatyzm, tradycjonalizm noszą znamiona racjonalności, podobnie jak rasizm (po co pracą konkurować z innymi, kiedy można ich zabijać) , morderstwo (podobnie daje szybkie zyski), a szerzenie nienawiść daje niektórym głęboką satysfakcję. Tyle tylko, że nie ten gatunek racjonalizmu tu propagujemy i nie ten gatunek racjonalizmu propagował Christopher Hitchens. Są ludzie, którzy potrzebują religii i racjonalizmu opartego na konserwatyzmie, oportunizmie, rasizmie, nienawiści i temu podobnych nurtach gwarantującym im ich skuteczność.
DominB - Być świętym. 1 na 1 Jego bezkompromisowość i odwaga w bronieniu prawdy była podziwiana przez wielu ludzi o różnych światopoglądach.
Autor:
DominB Dodano:
21-12-2011 vancouver - Nieracjonalni racjonalisci -1 na 1 Racjonalizm to nie tylko filozoficzne podejscie, ale rowniez jako optymalna droga do osiagniecia zamierzonych celow lub rozwiazania problemow. Zalezy jakie kto ma cele. Ja tutaj nie mowie o kradziezach, morderstwach, etc. Wydaje mi sie, ze chodzi nam tutaj o lepszy, harmonijny i spokojny swiat. Nie o nawracanie, wykorzenianie czy “odwracanie”. Nie tylko o wykrzykiwanie swoich racji. Jak mowia psycholodzy, u wielu ludzi religijnosc to to nawet cecha genetyczna – potrzeba wytlumaczenia istnienia, etc. (jaki naczej wytlumaczyc religijnosc u niektorych naukowcow?). Wiec bezsensowne jest trzebienie tego. Raczej tolerancja i wyciaganie z tego dobrych stron. W dzisiejszych czasach widze debatujacych wspolnie: pastora, mulle i rabina; zapewniajacych jakie to ich religie pokojowe i humanitarne……………….faktem jest, ze ewoluja one w dobrym kierunku.
Dla mnie wojujacy ateisci nie sa racjonalni.
</a> Koraszewski - tolerancyjny? Uważaj vancouver bo ktoś może uwierzyć w tę tolerancyjność miłośnika Ahmadineżada wieszającego opozycję na latarniach, łagodność sympatyka Hamasu i Hezbollahu i ugodowość wściekłego antysemity. Za dużo komentarzy już tu napisałeś, żebyśmy nagle nabrali wątpliwości do do gatunku twojego racjonalizmu.
monika.k -3 na 3 Hitches uważał religię za zło, jego argumenty robiły wrażenie przekonywujące do tego założenia. Jednym z tych argument jest np. "Bóg jest zły, bo ukrzyżował swojego syna", robi wrażenie, ale wystarczy wniknąć i błyskotliwość Hitchesa blednie. To tylko kwestia użycia argumentów racjonalizmu teistycznego, który jest logiczny. Hitches był właśnie takim wrażeniowcem i za to go cenią ateistyczne środowiska. Co oczywiście nie jest wadą.,kwestia tylko czy to wrażenie fałszuje rzeczywistość czy nie. Oczywistym jest, że religia systemowo nie jest zła. Argumentem teistyczno-racjonalnym przeciw Hitchesowi jest to, że człowiek z natury szuka teistycznych odpowiedzi.Jeśli te poszukiwania są złe, to dlaczego ludzie wcześniej tego zła się nie pozbyli. Dlaczego nie powstały społeczności ateistyczne? Religie były potrzebne i nie mogą być złe systemowo, bo zło niszczy. Argument, że religie prowadzą do konfliktów jest również argumentem wrażeniowym. Czy wojny prowadzone o miedze dowodzą, że miedza z natury jest zła? Proste i logiczne, że nie. I tak jest z Hitchesem i innymi ateistami. Trochę wniknąć i pióra opadają. Dlaczego więc ateiści przywłaszczyli sobie racjonalizm?
eduardeessa -1 na 1 Świetny komentarz pani Moniko.
ROM-an - @eduardeessa Żeczywiście, śfietny komentarz...
Autor:
ROM-an Dodano:
23-12-2011 Blondi Platon http://euromedicare.emc-sa.pl/euromedicare/oferta/operacje-ortopedyczne/endoprotezy-stawu-biodrowego
Pokazuj komentarze od najnowszego Aby dodać komentarz, należy się zalogować Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto.. Reklama