Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.419.295 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 697 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Wiedza nie ma właściciela.

Dodaj swój komentarz…
Boudicca - Rewolucje   1 na 1
Mają to do siebie, że w pewnym momencie się psują. Ktoś (grupa ograniczonych interesów) przejmuje władzę i chce rewolucjonistów wepchnąć spowrotem do rynsztoka, podbić i zagarnąć wszystko dla siebie. Napoleon mianował siebie cesarzem! Tak było z rewolucją francuską, tak było też z rewolucją październikową, o której przebiegu dowiedziałam się czegoś sensownego dopiero na uniwersytecie ludowym w Danii. Rewolucja październikowa mogła być największym przełomem w drodze do demokracji i sprawiedliwości społecznej w historii, ale wtedy z Paryża przybył Lenin... Rewolucja Chińska mogła nie kosztować Chińczyków aż tyle żyć, ale niestety zdominował ją Mao.
Tak jest też z rewolucją seksualną, gdzie obecnie niektóre feministki potrafią ze zrozumieniem odnosić się do szowinistycznych tradycji, w których żyją inne kobiety, albo nie lubiąc seksu i nie umiejąc odnaleźć się w sytuacji, gdzie związki są dobrowolne dla obojga partnerów przez cały okres swojego trwania, uważają, że czas na nowo poddać naszą seksualność prokreacji i wrócić do patriarchatu.
Czasem wydaje mi się, że każda akcja wywołuje reakcję i jakby ktoś nagle wynalazł lekarstwo na HIV i raka, ktoś inny uznałby jego wynalazek za błąd i zrobił wszystko co w swojej mocy, aby ten się nie upowszechnił.
Autor: Boudicca  Dodano: 28-07-2012
Reklama
apiat' Nemo - rewolucje mają dziwną skłonność
... dziwną skłonność do popadania w skrajności. Rewolucja moralna w USA w latach 20.XX doszła do prohibicji ... i nieuchronnie do Al Cappone ... Także rewolucje liberalne ! Prof. B. w swoim instytucie wielbicieli prof B. (jest taki instytut!) podobno zakazał kupowania papieru toaletowego; tę sprawę, jak i wszystkie inne, miała załatwiać niewidzialna ręka rynku ... rezultat łatwy do przewidzenia: obecnie ponad 30% Polaków w poważnych badaniach socjologicznych przyznaje się do szukania rzeczy codziennego użytku w śmietnikach ...
Autor: apiat' Nemo  Dodano: 27-07-2012
Mariusz Agnosiewicz - odp.   3 na 3
W sprawie kobiet potrzeba było innych rewolucji, ale twierdzenie, że w 1789 nie było we Francji rewolucji albo że była to np. pseudorewolucja, to nieporozumienie. Czarnoskórzy byli wówczas w znacznie gorszym położeniu niż kobiety.
W okresie rewolucji francuskiej 1789 − 1799 na mocy decyzji Konwentu Narodowego Francuzom zakazano w roku 1794 handlu niewolnikami i zniesiono niewolnictwo w koloniach francuskich. Była to pierwsza decyzja w tej sprawie podjęta przez władze państwowe
Autor: Mariusz Agnosiewicz  Dodano: 27-07-2012
Ira2010   1 na 1
jaka tam rewolucja? ale Watersa oczywiście kocham, za Pink Floyd szaleję.

pl.wikipedia.or(*)acja_Praw_Kobiety_i_Obywatelki

www.youtube.com/watch?v=F4OsrmrwKsc
Autor: Ira2010  Dodano: 27-07-2012
Poltiser - Ciekawe są dzieje rewolucji...   3 na 3
Zwykle cykl rozpoczyna uzasadniony bunt, wyłaniająca się elita szuka "narzędzia" przeciwko opozycji, w różnej formie zaleceń religijnych wprowadzany jest "porządek", rosną cmentarze, maleje wolność, pojawia się zbawiciel (w tym wypadku Napoleon) i ... zaczynają się konspiracyjne przygotowania do nowego cyklu... Jakby tego było mało w różnych zakamarkach, w których nie czuje się podmuchów rzeczywistości, tworzą nowe uzasadnienia do starych zbrodni marzyciele bez odcisków na rękach. Od buntów niewolników w Egipcie, cykl się powtarza i co jakiś czas owocuje mniej lub bardziej popularnym zestawem wierzeń...
Żałuję że nie mogłem zobaczyć opisywanego przedstawienia. Dziękuję za interesującą recenzję.
Autor: Poltiser  Dodano: 27-07-2012
Kamil Kłosiński   2 na 2
Obejrzałem ten spektakl i wstydzę się sam siebie,że dotąd nie miałem o nim pojęcia.Okrutnie wzrusza mnie pieśń "niewolników"(bo nie jest niewolnikiem ten,kto nie uznaje w duchu żadnego pana)z Sante Domingo (szczególnie 48:45-49:25,gdzie pada to cudowne sformułowanie "Wolność,równość i braterstwo-to nie są tylko słowa).Coś wspaniałego.
Autor: Kamil Kłosiński  Dodano: 26-07-2012
Konwiński - Świetny tekst   3 na 3
Świetny tekst. Żałuję że tam nie byłem, a mam blisko. Teraz dopiero zrozumiałem przesłanie Watersa. Wielka szkoda że nasz zaścianek zaciera ślady, a przecież było to jedno z najbardziej postępowych wydarzeń w naszym kraju.
Autor: Konwiński  Dodano: 26-07-2012

Pokazuj komentarze od pierwszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365