Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
204.448.527 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 701 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
(..) dlaczego ktokolwiek miałby ufać Bogu albo też w ogóle uznawać jego istnienie? Jeżeli "dlaczego" znaczy "na jakich podstawach, podobnych tym, do których odwołujemy się, przyjmując hipotezy naukowe" - odpowiedzi nie ma, jako że nie ma takich podstaw.
Komentarze do strony Tomistyczna filozofia percepcji

Dodaj swój komentarz…
Rafał Poniecki - Dusza jest niepotwierdzoną hipotezą   4 na 8
Duszę wymyślono dla wyjaśnienia, dlaczego organizmy żywe różnią się od przyrody nieożywionej. Może to i była niegłupia koncepcja, ale dzisiaj pojęcie duszy jest kompletnie zbędną hipotezą. Prowadzenie zawiłych dyskusji o duszy to mniej użyteczne zajecie niż ćwiczenie się w poruszaniu uszami.
Autor: Rafał Poniecki  Dodano: 06-07-2014
Reklama
DKnoto   3 na 3
Chyba, że przez duszę rozumiemy software naszego mózgu, ale wtedy mają ją wszystkie organizmy wyższe w mniejszym lub większym stopniu ;-)
Autor: DKnoto  Dodano: 06-07-2014
Reid - o duszy   2 na 2
Tomasz przynajmniej nie zaprzeczał temu, że na stany duszy mają wpływ stany materialne i to już był pewien krok naprzód. Poza tym pojęcie duszy nie musi wcale wiązać się od razu z religią czy mistycyzmem. Arystoteles używał tego terminu w trybie naukowym, który nie był wcale tak odległy od współczesnego systemu pojęć mentalistycznych w psychologii poznawczej czy kognitywistyce. W pracy przede wszystkim chciałem zwrócić uwagę na fakt, że nauka nie wyjaśniła jeszcze wszystkie w sprawie percepcji, ponieważ połączenie łącznościowej teorii informacji z konstruktywizmem w pewnym momencie się całkowicie załamuje.
Autor: Reid  Dodano: 07-07-2014
Scorp - @Reid   2 na 2
Co to jest "łącznościowa teoria informacji? - czy mógłbyś mi to krótko wyjaśnić?A jeżeli chodzi o duszę: ta koncepcja jest zadziwiająco trwała i powszechna, w różnych religiach i wierzeniach przedreligijnych też. Można podejrzewać, że coś się pod tym kryje, coś wyjaśnialnego współcześnie. Religie się zmieniają, ale pojęcie duszy trwa, od faraonów i jeszcze wcześniej.Ja uważam, że takie pojęcia jak dusza lepiej wyjaśniać niż potępiać.-
Autor: Scorp  Dodano: 07-07-2014
R.Brzeziński robbo - M.Halaburda-Zwróciłem uwagę na...
słowa;jeżeli dobrze rozumiem...
To i takie podejście jest uczciwe.Wiele bowiem zagadnień z dziedziny ontologii jest trudnych i niejednoznacznych,to jest wieloznacznych,które podlegają wielu interpretacjom.
Jestem człowiekiem wierzącym,ale nie wierzę ,aby człowiek miał w sobie "nieśmiertelną duszę".
Mam interesującą książkę ,która napisał duchowny adwentyzmu ,wykazujący,że nauka ta niewiele wspólnego ma ze starotestamentowym nauczaniem-nieznaczne z nowotestamentowym.
Mam jedną z pozycji A.Krąpca.
Wielkiego znawcy tomizmu i neotomizmu.
Niemniej zagadnienia ontologiczne należą do trudnych ,wręcz zawiłych.
Przy czym analizowany starożytny chrześcijański myśliciel przeciwstawiał się potocznemu poglądowi o wystarczalności dowodu istnienia stwórcy na podstawie samego dowodu jego istnienia z powodu samej definicji.
Jak napisali R.H.Popkin-A.Stroll"Filozofia..." .Ten uważał taki argument za"niezbyt interesujące,hipotetyczne spostrzeżenie..."
Niewiele ma to wspólnego z"prostotą ewangeliczną".
Nie żeby nie było interesujące-niemniej zaciemnia wiele prawd wiary.Niektóre zmienia.
c.d.n
Autor: R.Brzeziński robbo  Dodano: 07-07-2014
Reid - łącznościowa teoria informacji   2 na 2
Łącznościowa teoria informacji została wymyślona przez Shannona i wykorzystuje się ją w urządzeniach informacyjno-łącznościowych. Teoria ta mówi o nadajnikach,  przesyłaniu i kodowaniu sygnałów, ich rekonstrukcji, terminalach odbiorczych, porównując biologiczne systemy poznawcze do takich urządzeń. Na tej teorii jeszcze kilka dekad temu bazowały wszystkie tzw. nauki o poznaniu (cognitive science) np. cybernetyka, psychologia poznawcza i kognitywistyka. W strukturze tych nauk obok łącznościowej teorii informacji, termodynamiki układów biologicznych mamy reprezentacjonizm (konstruktywizm), który przez wielu krytyków uważany jest za idealizm. I tu mamy zasadniczą sprzeczność. W ramach tej sprzeczności do tej pory nie mamy prawidłowego modelu czegoś tak podstawowego jak percepcja. Oczywiście można się śmiać z pojęcia duszy, ale z nas, za kilka dekad też będą się śmiali, że wierzyliśmy że obserwator to terminal odbiorczy, który konstruuje w swoim umyśle, w tzw. korze projekcyjnej dane zmysłowe i tylko te dane widzi, a nie świat.
Autor: Reid  Dodano: 07-07-2014
Astraeus   2 na 2
W sredniowieczu, czy w starozytnej Grecji, mało wiedzielismy o ludzkim mozgu, o systemie nerwowym ludzi i zwierzat, o swiadomosci, i innych wielu zjawiskach. Stad pojecie mistycznej duszy.
Religianci definiowali człowieka jako moment w ktorym w niego wchodzi dusza. A działo sie to wg nich ok 8 tygodni po zapłodnieniu (dzis wiemy, ze wtedy gdy system nerwowy płodu sie rozwinał i dawał o sobie znac).
Dzis nawet religianci porzucili ten argument i w dyskusjach o przerywaniu ciazy nikt z nich sie nie osmiesza dyskusjami o wchodzeniu duszy w ciało człowieka.
Zeby rozmawaic o duszy trzeba powiedziec o jakiej to duszy dyskutujemy, czy jest to dusza z czasow Tomasza z Akwinu, a moze jest jakas nowoczesna, wspołczesna teoria "duszy".
Autor: Astraeus  Dodano: 08-07-2014

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365