Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
205.082.192 wizyty
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7362 tekstów. Zajęłyby one 29015 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy Rosja użyje taktycznej broni nuklearnej?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 35 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Precz upiory! Będę teraz mówił o człowieku, którego samo imię ma już moc egzorcyzmu, będę mówił o Immanuelu Kancie! Powiadają, że nocne mary pierzchają z przerażeniem, gdy ujrzą miecz katowski. Jakaż więc trwoga musi je ogarniać, gdy wyciągnie się ku nim dłoń uzbrojoną w Kanta "Krytykę czystego rozumu"! Księga owa to miecz, którym w Niemczech dokonano egzekucji na deizmie. (...) Immanuel..

Dodaj swój komentarz…
Grimar - Matematyka
Ciekawą rzeczą byłoby napisanie artykułu porównującego dwie wizje świata zmatematyzowanego: starożytną wizję pitagorejczyków oraz wizję nowożytnej nauki zapoczątkowanej przez Galileusza, i poszukanie inspiracyjnych powiązań między nimi.   
Autor: Grimar  Dodano: 26-09-2014
Reklama
Kamil Wieczorek   2 na 2
Kwestia inspiracji Greków myślą indyjską nie jest taka prosta. Już w starożytności, a i w nowożytności nie brakowało głosów, że filozofia grecka pochodzi właśnie ze Wschodu. Sam Reale krytykuje tego rodzaju domysły. Niemniej jednak linia rozwojowa idei metempsychozy w Grecji  przebiegała w ten sposób: orfizm, pitagoreizm, Platon. W tej sytuacji trzeba zapytać skąd orfizm? Niektórzy uważają, że źródła swe orfizm posiada w Egipcie, ci natomiast, iż inspirowali się tamtymi, ci znów innymi i tak dalej, dalej, sobie można przypuszczać, bądź zaprzeczać. Z innej jeszcze strony można uznać, jak np. twierdzili Żydzi, że filozofia grecka ma swoje źródła w Biblii, gdyż jest z nią zbieżna.
Z jednej strony, ta sama myśl może powstać niezależnie od siebie (piramidy w Egipcie i Ameryce Południowej). Z drugiej jednak nauka zawsze opiera się na jakiś poprzednikach, nie tworzy w próżni . Czy była to jedna linia, czy dwie osobne, zależy już chyba od indywidualnych preferencji człowieka. To tak samo jak z tym powiedzeniem, że historię piszą zwycięzcy. Jak było w tym wypadku? Raczej nigdy się tego nie dowiemy.
Autor: Kamil Wieczorek  Dodano: 24-09-2014
Arminius - myzyka sfer   4 na 6
"to stąd była niedaleka droga by uznać, że ciała niebieskie zataczając według liczby i harmonii kręgi na nieboskłonie tworzą najpiękniejszą muzykę sfer. I pitagorejczycy rzeczywiście tak uważali. Niestety my nie jesteśmy w stanie jej usłyszeć. Zdaniem jednych było to spowodowane naszym przyzwyczajeniem się do tej muzyki od urodzenia. W opinii drugich nasze uszy zwyczajnie nie są dostrojone do słuchania sferycznej muzyki".
 
Tym niemniej jednak kompozytor angielski nazwiskiem Gustaw Holst potrafił dostroić częstotliwość swojego ucha do muzyki kosmicznych sfer (Kepler, wybitny astronom, poważnie twierdził, iż słyszy takową muzykę) - skutkiem czego powstało genialne dzieło pt. "Planety". Holst skomponował je w latach I wojny światowej - stąd muzyka Marsa "Mars the bringer of war" robi chyba największe wrażenie. Co do koncepcji metampsychozy i duszy u pitagorejczyków - zaskakuje jak wiele analogii jest w niej do konceptów hinduistycznych. Czy był to rozwój równoległy i niezależny, czy też linie rozwojowe tych dwóch ideii gdzieś się zetknęły, oto pytanie?

www.youtube.com/watch?v=L0bcRCCg01I
Autor: Arminius  Dodano: 24-09-2014

Pokazuj komentarze od pierwszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365