Chcesz wiedzieć więcej? Zamów dobrą książkę. Propozycje Racjonalisty:
Złota myśl Racjonalisty:
"Jeszcze Polska, jeszcze raz Polska. Co zrobimy z odzyskaną wolnością? Chwilowo przykościelni spierają się, czy nadal prosić Boga, żeby zwrócił ojczyznę wolną, czy żeby ją już teraz wolną zachował. Pan Bóg czeka na dalsze instrukcje. Zatroskani chcą, żebyśmy byli podobni do największej demokracji świata, czyli do Indii, Kaliszan nie widać, ci, którzy wczoraj handlowali dolarami pod kinem, budują..
Dodaj swój komentarz… Arminius - jednostronna asymetria 0 na 2 "Godne odnotowania jest, iż Polska, będąc sygnatariuszem tzw. małego traktatu wersalskiego z 28 czerwca 1919 r., w dniu 13 września 1934 r. wypowiedziała procedurę odwoławczą do Ligii Narodów " . W tym kontekście godne jest również odnotowania, iż ów traktat zwany " mniejszościowym" (bo koncentrował się na ochronie praw mniejszości etnicznych państw -sygnatariuszy") cechował się jednostronnością i asymetrycznością. Narzucono go bowiem - jako częsć Traktatu Wersalskiego - państwom nowopowstającym po I wojnie - domniemując iż należy traktować specjalnie, ze względu na tę okoliczność. Dopuszczał on bezpośrednie odwoływanie się do Ligii Narodów (przez mniejszości czujące się pokrzywdzone), z pominięciem sądów krajowych. Traktatu tego nie podpisały Niemcy. A gdy w 1934 r. do LN przystąpił ZSRR (który nie podpisał traktatu mniejszościowego) - Polska w zsadzie nie miała wyjścia i musiała uczynić tak, jak napisano w zacytowanym fragmencie(zachowując prawa mniejszości). W przeciwnym razie mielibyśmy historyczne deja vu - to jest sytuacje jednoznacznie kojarzące się z 18 wieczną polityką ingerowania w sprawy Polski za pośrednictwem mniejszości etnicznych.
Reklama
Arminius - ochrona zabytków prawa? 1 na 1 1. "..obligujące do odmawiania modlitw w intencji RP, Prezydenta RP, jej Rządu oraz wojska, budzą uzasadnione zastrzeżenia co do ich zgodności z gwarantowaną konstytucyjnie wolnością sumienia i religii, zgodnie z informacjami badaczy, członkowie MZR modlitwy takie praktykują chcąc podkreślić swą lojalność wobec państwa (odmiennie niż konkurencyjna Liga Muzułmańska w RP)." 2. "Przedwojenne ustawodawstwo wyznaniowe powinno być jak najszybciej wyeliminowane ze współczesnego systemu prawnego." W świetle przytoczonych faktów pojawia się pytanie czy Liga Muzułmańska w RP jest organizacją legalną. Rzecz jasna postulat wyrażony w drugim cytacie jak najbardziej ma sens - ale warto go uzupełnić o propozycję utrzymywania w mocy tych fragmentów aktów prawnych, które nie stoją w oczywistej sprzeczności z aktualnym porzadkiem prawnym RP. Są to bowiem już swoiste zabytki polskiego prawa, których trwanie stanowi o kontynuacji polskiego porządku prawnego. Poza tym, przykłady z ustawą o stosunku państwa do MZR świadczą o tym, iż nadal może być ona traktowana jako funkcjonujący instrument prawa.
en.wikipedia.org/wiki/Statute_of_Marlborough www.przegladpra(*)pl/articles.php?id_n=1013&id=8 Pokazuj komentarze od najnowszego Aby dodać komentarz, należy się zalogować Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto.. Reklama