Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
205.016.009 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7362 tekstów. Zajęłyby one 29015 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy Rosja użyje taktycznej broni nuklearnej?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 15 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Istota ludzka powinna umieć zmieniać pieluchy, zaplanować inwazję, ubić wieprza, zbudować statek, zaprojektować dom, napisać sonet, poprowadzić księgę rachunkową, zbudować mur, nastawić złamanie, pocieszać umierających, wydawać rozkazy, przyjmować rozkazy, działać w grupie, działać samemu, rozwiazywać równania, analizować nowe problemy, roztrzasać nawóz, zaprogramować komputer, ugotować smaczny..
Nowinki i ciekawostki naukowe
Antropologia
Naukowcy odkopują stanowiska potwierdzające migrację pierwszych ludzi do Arabii (06-12-2011)

Naukowcy od dawna utrzymywali, że populacje pierwszych ludzi rozprzestrzeniły z Afryki do Arabii w późnym plejstocenie, ale nigdy nie odkryli stanowiska archeologicznego w Arabii, które przypomina specyficzne afrykańskie rzemiosło... do teraz. Międzynarodowy zespół naukowców rzuca nowe światło na okres migracji z Afryki jednych z pierwszych, współczesnych grup ludzi oraz na ich tożsamość. Wyniki podważają długo utrzymywane przekonania na temat okresu i drogi wychodzenia pierwszych ludzi z Afryki. Badania, które opisano w czasopiśmie PLoS ONE, zgromadziły naukowców z Australii, Czech, Niemiec, Ukrainy, USA i Wlk. Brytanii.

Naukowcy pracujący pod kierunkiem Uniwersytetu w Birmingham w Wlk. Brytanii dokonali serii odkryć archeologicznych w sułtanacie Oman, zlokalizowanym w południowo-wschodnim rogu Półwyspu Arabskiego. Pracując parami w górach Dhofar w Omanie, archeologowie i geologowie odsłonili ponad 100 nowych stanowisk sklasyfikowanych jako "nubijska środkowa epoka kamienia (MSA)".

Narzędzia z kamienia pochodzące z nubijskiej MSA odnaleziono już w całej Dolinie Nilu ale po raz pierwszy odkryto tego typu stanowiska poza granicami Afryki. Dowód z Omanu zapewnia "kamienny trop" pozostawiony przez pierwszych ludzi migrujących przez Morze Czerwone w czasie wyjścia z Afryki.

"Po dekadzie przeczesywania Południowej Arabii w poszukiwaniu jakiejś wskazówki, która mogłaby nam pomóc zrozumieć ekspansję pierwszych ludzi, w końcu znaleźliśmy ślad ich wyjścia z Afryki" - wyjaśnia dr Jeffrey Rose z Uniwersytetu w Birmingham i autor naczelny artykułu. "Ekscytujące jest to, że odpowiedzią jest scenariusz, który niemal nigdy nie był rozważany."

Zespół przeprowadził datowanie jednego ze stanowisk w Omanie za pomocą zaawansowanej, optycznie stymulowanej luminescencji (OSL). Uzyskane wyniki wskazują, że wytwórcy narzędzi z nubijskiej MSA pojawili się w Arabii 106.000 lat temu, a może nawet wcześniej. Ta data jest wcześniejsza niż teoria przyjęta przez genetyków, jeżeli chodzi o exodus współczesnych ludzi z Afryki, wedle której rozproszenie się gatunku ludzkiego rozpoczęło się między 70.000 a 40.000 lat temu.

Wyniki badań pokazują również, że wszystkie stanowiska nubijskiej MSA odkryto w głębi lądu, a nie wzdłuż wybrzeża Południowej Arabii.

Wypowiadając się na temat odkryć, współautor, profesor emerytowany Anthony Marks z Uniwersytetu Southern Methodist w USA zauważa: "Mamy tutaj przykład oderwania modeli teoretycznych od faktycznych dowodów w terenie. Hipoteza ekspansji nadbrzeżnej wydaje się zasadna na papierze, ale brak jest po prostu dowodów archeologicznych na jej poparcie. Genetycy oceniają ekspansję z Afryki na okres późniejszy niż 70.000 lat temu, niemniej ukazały się w tym roku publikacje trzech odrębnych odkryć, które przedstawiają dowody na obecność ludzi w Arabii tysiące, jeżeli nie dziesiątki tysięcy lat przed tą datą."

Stanowiska nubijskiej MSA w Omanie są powiązane z okresem wilgotnym w historii klimatycznej Arabii. Spadły ogromne ilości deszczu na cały półwysep i zamieniły pustynie w ciągnące się bez końca obszary trawiaste.

"Przez chwilę Południowa Arabia stała się pokrytym bujną zielenią rajem, bogatym w zasoby - gruby zwierz, obfitość słodkiej wody i wysokiej jakości krzemień potrzebny do wyrobu narzędzi z kamienia" - mówi dr Rose.

Dane sugerują, że pierwsi ludzie zmierzający z Afryki do Arabii byli oportunistycznymi myśliwymi, którzy poruszali się wzdłuż sieci rzecznych. Niemniej potrzebne są dalsze badania, aby ustalić, czy pionierzy przetrwali w Arabii w skrajnie suchych warunkach ostatniej epoki lodowcowej.

© Unia Europejska 2005 - 2011

Źródło: CORDIS

Referencje dokumentu: Rose, J.I., et al. (2011) 'The Nubian Complex of Dhofar, Oman: An African Middle Stone Age Industry in Southern Arabia', PLoS ONE, 6(11), e28239. DOI: 10.1371/journal.pone.0028239.


Dodaj komentarz do wiadomości..  Zobacz komentarze (1)..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26292 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365