Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
205.013.809 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7362 tekstów. Zajęłyby one 29015 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy Rosja użyje taktycznej broni nuklearnej?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 15 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Jeśli będziecie żądać tylko posłuszeństwa, to zgromadzicie wokół siebie samych durniów."
Nowinki i ciekawostki naukowe

Rok 2011, Grudzień (24)

Różności
Czy wolniejsza zmiana pokoleniowa wśród naukowców zagraża rozwojowi nauki? (31-12-2011)
O amerykańskich Narodowych Instytutach Zdrowia (NIH) stało się ostatnio głośno w związku z kontrowersjami, które wybuchły po ogłoszeniu wyników prac nad nowym rodzajem wirusa grypy, powstałym w wyniku wykorzystania genów grypy świńskiej i ptasiej. (Badania były współfinansowane przez NIH). Niektórzy podważali sensowność tego rodzaju badań, w tym celowość przekazywania na nie znacznych środków (rzędu kilku milionów USD), podczas gdy inne, ważne badania z dziedziny medycyny cierpią z powodu problemów ze zdobyciem źródeł odpowiedniego finansowania. Jako że Narodowe Instytuty Zdrowia pozostają jednym z głównych źródeł funduszy na badania naukowe w medycynie ..(jeszcze 8290)»

Astronomia
Odkryto dwie nowe planety wielkości Ziemi (24-12-2011)
Międzynarodowy zespół astronomów odkrył dwie planety wielkości Ziemi orbitujące wokół starej gwiazdy, która była kiedyś czerwonym olbrzymem, a obecnie znajduje się w końcowej fazie ewolucji charakteryzującej się wysokim poziomem jaskrawości oraz niską lub pośrednią masą. W artykule opublikowanym w czasopiśmie Nature zespół złożony z naukowców z Belgii, Francji, Hiszpanii, Kanady, Niemiec, Polski, USA i Włoch opisuje, w jaki sposób dostrzeżony przez nich nowy układ planetarny, położony w odległości zaledwie 3.900 lat świetlnych od Ziemi, mógł ..(jeszcze 3319)»

Ekologia
Czarne chmury nad kadzidłem (24-12-2011)
Wedle chrześcijańskiej tradycji Baltazar, jeden z trzech królów, złożył dzieciątku Jezus w darze najczystsze na świecie kadzidło w dzień Jego narodzin. Później kadzidło, symbolizujące boskość i ofiarę Chrystusa, zapalano w czasie dawnych rytuałów religijnych. Stąd zaczęliśmy kojarzyć kadzidła z Bożym Narodzeniem. Jednak naukowcy z Etiopii i Holandii przynoszą nam złe wieści: liczba drzew wytwarzających żywicę olibanową zaczęła drastycznie spadać i szacuje się, że do roku 2027 spadek ten sięgnie 50%. Wyniki badań zostały zaprezentowane w czasopiśmie Journal of Applied Ecology Brytyjskiego Towarzystwa Ekologicznego. Ale to nie wszystko. Naukowcy przewidują, ..(jeszcze 3759)»

Biologia
Biologiczny układ modelowy pomaga zrozumieć "stan pochłaniający" (23-12-2011)
Finansowany ze środków unijnych zespół niemieckich naukowców zbadał, w jaki sposób zachowują się włókna zbudowane z białka mięśniowego - aktyny - w czasie jednoczesnego transportu i wiązania poprzecznego. W artykule poświęconym nowym badaniom, opublikowanym w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences, zespół wyjaśnia, w jaki sposób doszło do odkrycia, że na pewnym etapie układy nagle przechodzą w tak zwany "stan pochłaniający", chociaż nie przestają zużywać energii. Badania zostały dofinansowane z projektu COMPNET (Dynamika i samoorganizacja złożonych sieci cytoszkieletowych), który otrzymał grant Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERBN) o wartości 1,5 mln ..(jeszcze 3858)»

Antropologia
Kto ma lepszego nosa? Badania wskazują na współczesnego człowieka (20-12-2011)
Finansowany ze środków unijnych zespół naukowców odkrył, że płaty skroniowe człowieka, które mają kluczowe znaczenie dla zmysłu powonienia, pamięci, języka oraz funkcji społecznych, są stosunkowo większe u Homo sapiens niż u Neandertalczyków. Odkrycia zaprezentowane w czasopiśmie Nature Communications wskazują, że współczesny człowiek ma lepszy układ węchowy niż Neandertalczyk. Badania zostały dofinansowane z projektu EVAN (Europejska antropologiczna sieć wirtualna), który otrzymał grant sieci badawczo-szkoleniowej Marie Curie (RTN) w wysokości 3,3 mln EUR z budżetu Szóstego Programu Ramowego (6PR) UE. Encefalizacja - współczynnik mózgu do masy ciała - jest ..(jeszcze 3370)»

Medycyna
Naukowcy rozwiązują zagadkę rycyny (20-12-2011)
W toku nowych badań zespół austriackich naukowców zidentyfikował wreszcie białko, które kontroluje sposób, w jaki zabija rycyna - śmiertelna trucizna roślinna i broń biologiczna. Dzięki wykorzystaniu biologii komórek macierzystych w połączeniu z nowoczesnymi metodami przesiewowymi zespół był w stanie dotrzeć do sedna działania trucizny. Rycyna, jedna z najbardziej zjadliwych trucizn na bazie roślinnej na świecie, często trafia na pierwsze strony gazet ze względu na kojarzenie jej z terroryzmem. Odnotowano, że zarówno Al-Kaida, jak i siły zbrojne USA w czasie I wojny światowej, testowały potencjał rycyny jako chemicznego środka bojowego. Chociaż ..(jeszcze 2886)»

Psychologia
Seniorzy i pracownicy zmianowi cierpią z powodu wykluczenia społecznego (18-12-2011)
Naukowcy z Wlk. Brytanii odkryli, że osoby starsze i niepracujące w zwykłych godzinach "biurowych" od 9:00 do 17:00, są bardziej narażone na prawdopodobieństwo poczucia wykluczenia ze społeczeństwa. "Poczucie bycia częścią społeczeństwa zazwyczaj wiąże się z udziałem w pewnych zajęciach typu sport, sztuka, wolontariat czy nawiązywanie kontaktów społecznych" - wyjaśnia koordynator prac badawczych, dr Matt Barnes z Narodowego Centrum Badań Społecznych w Wlk. Brytanii. "Wyniki naszych badań wskazują, że osoby starsze oraz te, które pracują w nietypowych godzinach napotykają na szczególne przeszkody w angażowaniu się w tego typu zajęcia." Wyposażeni ..(jeszcze 3531)»

Ekologia
Śledzika prosto z Bałtyku? Tylko na własne ryzyko (16-12-2011)
Jeżeli sądzisz, że to co jesz ma wyłącznie wpływ na twoje zdrowie i dobre samopoczucie, to zastanów się na tym raz jeszcze. Wyniki nowych badań przeprowadzonych w Finlandii pokazują, że możesz pomóc w łagodzeniu obciążeń i zagrożeń związanych z niebezpiecznymi substancjami występującymi w łańcuchu dostaw żywności poprzez wybór odpowiednich produktów żywnościowych i przestrzeganie wskazówek dietetycznych. Naukowcy z projektu Foodweb, koordynowanego przez MTT Agrifood Research Finland, stawiają w centrum uwagi Morze Bałtyckie, twierdząc że łańcuch dostaw żywności sieje spustoszenie w tym akwenie. I w drugą stronę, niebezpieczne substancje nagromadzone w ekosystemie morskim mogą ..(jeszcze 4514)»

Neuronauki
Co decyduje o pojemności naszej pamięci krótkotrwałej? (15-12-2011)
W eksperymentach z użyciem encefalografu, przeprowadzonych w Instytucie Biologii Doświadczalnej PAN im. M. Nenckiego w Warszawie, udowodniono, że pojemność pamięci krótkotrwałej człowieka zależy od stosunku między okresami fal theta i gamma. (Źródło: Instytut Nenckiego)1. W eksperymentach z użyciem encefalografu, przeprowadzonych w Instytucie Biologii Doświadczalnej PAN im. M. Nenckiego w Warszawie, udowodniono, ..(jeszcze 6159)»

Technika
Trzykrotny wzrost mocy laserów kaskadowych (15-12-2011)
W Instytucie Technologii Elektronowej w Warszawie zbudowano kwantowe lasery kaskadowe rekordowej mocy. Zdjęcie mikorskopowe przedstawia fragment struktury półprzewodnikowej lasera. Kolory sztuczne. (Źródło: ITE)1. W Instytucie Technologii Elektronowej w Warszawie zbudowano kwantowe lasery kaskadowe rekordowej mocy. Zdjęcie mikorskopowe przedstawia fragment struktury półprzewodnikowej lasera. Kolory ..(jeszcze 6148)»

Nauki o Ziemi
Podłoże skalne na Grenlandii podnosi się wraz z topnieniem lodów (14-12-2011)
Grenlandia zaczyna się ponownie zazieleniać - jak wskazują wyniki nowych badań międzynarodowych. Rok 2010 był gorący i wywołał na południu Grenlandii przyspieszenie utraty lodu o 100 mld ton. Wyniki badań ujawniają również, że duże połacie podłoża skalnego wyspy wypiętrzyły się w tym okresie o kolejną ćwierć cala. Lód przyciska podłoże skalne i wraz z topnieniem lodu skaliste wybrzeże unosi się. Naukowcy z Danii, Luksemburga i USA zmierzyli naturalną reakcję podłoża skalnego wyspy na zmniejszające się obciążenie lodem. Wykorzystali sieć niemal 50 stacji GPS (Global Positioning System) rozmieszczonych na całym wybrzeżu Grenlandii do pozyskania danych potrzebnych ..(jeszcze 3008)»

Psychologia
Jaki rodzaj nacjonalizmu uszczęśliwia ludzi? (14-12-2011)
Czy poczucie dumy ze swojego kraju daje ci szczęście? Beznadziejne pytanie o niezliczonej liczbie odpowiedzi. Podczas gdy we wnioskach z wcześniejszych badań stwierdzono, że pozytywne odczucia w stosunku do swojego kraju mogą być powiązane z zadowoleniem z własnego życia, naukowcy Tim Reeskens z Katholieke Universiteit Leuven w Belgii i Matthew Wright, politolog z amerykańskiego Uniwersytetu w Waszyngtonie, DC, postanowili jeszcze bardziej zgłębić temat i przedstawić pełny obraz, jaki kryje się za szczęściem i nacjonalizmem. Matthew Wright powiedział: "Nie ma problemu ze stwierdzeniem, że duma z własnego kraju uszczęśliwia. Ale o jakiego ..(jeszcze 4116)»

Psychologia
Magazyny dla mężczyzn używają tej samej retoryki, co przestępcy seksualni (14-12-2011)
Magazyny kierowane do młodych, heteroseksualnych mężczyzn od dawna budzą kontrowersje, a przedstawiany przez nie obraz kobiet jest często przedmiotem dyskusji budzącej niepokój w wielu kręgach. Ostatnio naukowcy z Wlk. Brytanii przeprowadzili badania, które uzasadniają ten niepokój, bowiem wykazują, że język pojawiający się w tych magazynach ma cechy wspólne z językiem używanym przez przestępców seksualnych, propagując uprzedmiotowienie kobiet. Choć przeprowadzono wiele prac poświęconych analizie wpływu tych magazynów na dzieci, a wiele sklepów przeniosło je na "górną półkę", która znajduje się poza bezpośrednim zasięgiem wzroku, niewiele ..(jeszcze 4840)»

Genetyka
Co sprawia, że muchy latają? (14-12-2011)
Naukowcy z Austrii i Niemiec odkryli przełącznik genetyczny, który reguluje wykształcanie się mięśni biorących udział w lataniu u much - organizmów wyposażonych w bardzo małe skrzydełka w porównaniu do swoich gabarytów. Badania, których wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie Nature, sugerują, że w trakcie rozwoju organizmu białka spalt przełączają miofibryle z kanalikowych na włókienkowe. Ta funkcja została potencjalnie zachowana w sercu kręgowców - mięsień stymulowany napięciem przypomina mięsień wykorzystywany przez owady do latania. Naukowcy pracujący pod kierunkiem Instytutu Biochemii im. Maxa Plancka (MPI) w Niemczech twierdzą, że gen spalt odgrywa ..(jeszcze 3245)»

Różności
Polskie uczelnie na równi pochyłej? (13-12-2011)
Najnowszy raport GUS na temat stanu szkolnictwa wyższego w roku akademickim 2010/2011 nie pozostawia złudzeń, że polskie uczelnie najtłustsze lata mają już za sobą. Bardzo duża dynamika wzrostu liczby szkół wyższych i studentów obserwowana w ostatniej dekadzie XX w. i w latach 2001-2005 wyraźnie osłabła na początku drugiej dekady bieżącego stulecia. O ile liczba szkół wyższych w roku akademickim 2010/2011 w porównaniu do roku akademickiego 2000/2001 wzrosła o 48,4%, to w porównaniu z rokiem 2009/2010 już nieznacznie zmalała. Od roku akademickiego 2005/2006 - kiedy to liczba studentów osiągnęła rekordową wartość 1 953,8 tys. - liczba studentów systematycznie ..(jeszcze 5678)»

Technika
Cichobieżny, bezemisyjny samochód? Europejczycy są na dobrej drodze (08-12-2011)
Naukowcy z Danii i Szwajcarii opracowali cichobieżny i bezemisyjny samochód z napędem na cztery koła. Badania, których wyniki zaprezentowano w czasopiśmie Nature, zostały dofinansowane z projektu MOLECULAR MOTORS (Silniki molekularne - kontrolowanie ruchu w nanoskali), który otrzymał grant Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERBN) dla doświadczonych naukowców o wartości 2,18 mln EUR z budżetu Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE. Naukowcy twierdzą, że prototyp symbolizuje szczyt osiągnięć w lekkich konstrukcjach. Silniki mogą przekształcać energię chemiczną, cieplną lub elektryczną na energię kinetyczną, aby umożliwić ruch towarów z punktu A do punktu ..(jeszcze 3095)»

Różności
WCB walczy denaturantami z oszustwami spirytusowymi (08-12-2011)
Wspólne Centrum Badawcze (WCB) Komisji Europejskiej opublikowało listę substancji skażających, które można by wykorzystać do ujednolicenia praktyk denaturowania na szczeblu UE. Ostateczna lista denaturantów przedstawiona 6 grudnia zminimalizuje zarówno oszustwa, jak i uchylanie się od płacenia podatków, którymi obłożone są napoje alkoholowe. Denaturant to substancja dodawana do alkoholu, aby nie mógł on nadawać się do spożycia. Chemiczny dodatek powoduje, że denaturant ma albo bardzo silny zapach albo bardzo gorzki smak. Naukowcy z WCB twierdzą, że denaturanty ujęte na liście prawdopodobnie mogłyby zastąpić ponad 100 substancji wykorzystywanych obecnie przez ..(jeszcze 3287)»

Medycyna
Chińczycy – coraz częściej staruszkowie z zadyszką, cukrzycą i nadciśnieniem? (08-12-2011)
Wprowadzenie W ciągu ostatnich kilkunastu lat Chińska Republika Ludowa przeszła głębokie przeobrażenia, które zawdzięcza przede wszystkim otwarciu się na możliwości, jakie niesie ze sobą dynamiczny rozwój gospodarczy. Za rozwojem ekonomicznym kraju podąża również poprawa warunków życia i podniesienie poziomu opieki zdrowotnej, a także rozwój systemu ubezpieczeń zdrowotnych. Należałoby więc oczekiwać, że wraz z szybkim rozwojem gospodarczym także ogólny stan zdrowia chińskiej populacji będzie ulegał systematycznej poprawie. Okazuje się jednak, że ogólny stan zdrowia Chińczyków wcale się nie poprawia, a nawet się pogarsza. Dlaczego ..(jeszcze 10976)»

Medycyna
Uczymy się na błędach (07-12-2011)
Lekarskie diagnozy bywają błędne lub niepewne, zwłaszcza, gdy diagnozowane schorzenia należą do rzadko spotykanych. Jednocześnie analiza takich niedociągnięć stanowi nieocenioną metodę udoskonalającą procesy diagnostyczne i terapeutyczne. O ile zostanie przeprowadzona. Znakomitym przykładem takiej analizy jest opublikowana w wrześniowym numerze "Annals of Neurology" praca Marka L. Cohena z Cleveland oceniająca retrospektywnie 1106 przypadków zgłoszonych do US National Prion Disease Pathology Surveillance Center (NPDPSC) - ośrodka referencyjnego do spraw schorzeń prionowych - w czasie od stycznia 2006 roku do grudnia 2009. Przypadki nadesłane były pierwotnie ..(jeszcze 3889)»

Antropologia
Naukowcy odkopują stanowiska potwierdzające migrację pierwszych ludzi do Arabii (06-12-2011)
Naukowcy od dawna utrzymywali, że populacje pierwszych ludzi rozprzestrzeniły z Afryki do Arabii w późnym plejstocenie, ale nigdy nie odkryli stanowiska archeologicznego w Arabii, które przypomina specyficzne afrykańskie rzemiosło... do teraz. Międzynarodowy zespół naukowców rzuca nowe światło na okres migracji z Afryki jednych z pierwszych, współczesnych grup ludzi oraz na ich tożsamość. Wyniki podważają długo utrzymywane przekonania na temat okresu i drogi wychodzenia pierwszych ludzi z Afryki. Badania, które opisano w czasopiśmie PLoS ONE, zgromadziły naukowców ..(jeszcze 3853)»

Różności
Komisja Europejska zapowiada 80 mld EUR na badania naukowe i innowacje (02-12-2011)
Dnia 30 listopada Komisarz ds. Badań Naukowych, Innowacji i Nauki, Máire Geoghegan-Quinn, zapowiedziała pakiet proponowanych środków o wartości 80 mld EUR, który ma zapewnić europejskim badaniom naukowym, innowacyjności i konkurencyjności tak potrzebną stymulację. W przypadku akceptacji przez Radę i Parlament Europejski, Horyzont 2020 stanie się kamieniem węgielnym unijnej inicjatywy "Unia innowacji" - flagowej strategii Europa 2020, której celem jest budowanie europejskiej bazy naukowo-technologicznej oraz konkurencyjności przemysłowej. Komisarz Máire Geoghegan-Quinn powiedziała: "Potrzebujemy nowej wizji europejskich badań naukowych ..(jeszcze 4967)»

Wydarzenia
Przygotowania naukowe do eksploracji Księżyca (02-12-2011)
W dniach 6 - 7 lutego 2012 r. w Noordwijk, Holandia, odbędzie się wydarzenie pt. "Przygotowania naukowe do eksploracji Księżyca". W ostatnich latach nastąpił wzrost zainteresowania eksploracją Księżyca, a nowe misje planują między innymi Chiny, Indie, Japonia i USA. Na całym świecie plany dalszej eksploracji Księżyca snują zarówno agencje krajowe, jak i sektor prywatny. Księżyc jest w coraz większej mierze postrzegany jako istotny cel dalszej eksploracji, zapewniając uczestnikom nowe i unikalne możliwości badań naukowych oraz korzyści kulturowe i ekonomiczne. ..(jeszcze 1066)»

Ekologia
Raport sugeruje, że energia z biomasy nie zaszkodzi produkcji żywności (02-12-2011)
Według nowego raportu opublikowanego w Wlk. Brytanii, biomasa może stanowić źródło 20% globalnej produkcji energii bez szkody dla produkcji żywności. Raport został przygotowany na podstawie analizy ponad 90 międzynarodowych prac badawczych przez Pion ds. Oceny Technologii i Polityki Brytyjskiego Centrum Badań nad Energią (UKERC), które zajmuje się problemami, jakie stają przed sektorem energetycznym oraz stara się opracowywać rzetelne i przystępne raporty, wyznaczające wysokie standardy pod względem precyzyjności i przejrzystości. Niektórzy są przekonani, że przyszłość należy do biomasy, jako zdolnej do zaopatrzenia świata w potrzebną energię. Inni natomiast ..(jeszcze 3260)»

Biologia
Mózg i ziemniak: są podobieństwa – w kanałach jonowych mitochondriów (01-12-2011)
Niektóre elementy błon otaczających mitochondria w komórkach, odpowiedzialne za transport jonów potasu, są identyczne w ziemniakach i mózgach ssaków, sugerują badania Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie, przeprowadzone we współpracy z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Błony mitochondrialne w komórkach ziemniaków oraz w neuronach mózgów ssaków zawierają podobne kanały jonowe. (Źródło: Nencki, Grzegorz Krzyżewski)<td ..(jeszcze 5627)»



Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26292 głosów.
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365