Chociaż powszechne przekonanie o tym, jakoby usunięcie ciąży było istotnym czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia raka piersi, okazało się być błędne już prawie dekadę temu (wraz z opublikowaniem słynnej metaanalizy w czasopiśmie Lancet w 2004 roku), nadal często można się na nie natknąć w dyskusjach dotyczących medycznych aspektów aborcji. Nic dziwnego, że ten wciąż żywy mit jest obiektem cieszących się nieustającym zainteresowaniem dodatkowych badań i analiz, a poszczególne aspekty zagadnienia nie przestają zajmować lekarzy/naukowców.
Przykładem takiego "doszczegółowiania" jest duńskie prospektywne badanie kohortowe, którego wyniki opublikowano w tym roku w Acta Obstetricia et Gynecologica Scandinavica. Tym razem badacze na warsztat wzięli kobiety po pięćdziesiątce i dodatkowo oceniali ewentualny wpływ relacji czasowych pomiędzy aborcją a wcześniejszymi/późniejszymi ciążami zakończonymi porodem (do analizy włączono kobiety, które rodziły przynajmniej raz - podstawowe ryzyko zachorowania jest tu odmienne niż w przypadku nieródek). Do badania wykorzystano grupę 29 875 kobiet zrekrutowaną w latach 1993-97 w ramach duńskiego badania Diet, Cancer and Health study. W momencie włączenia do programu kobiety były w wieku 50-65 lat i żadna z nich nie chorowała na nowotwór złośliwy, co stanowiło dobry punkt wyjścia do oceny długofalowego ryzyka rzekomo związanego z aborcją. Celem oceny wpływu ewentualnej relacji czasowej pomiędzy zabiegami przerwania ciąży i porodami badane podzielone zostały wg schematu:
- Kobiety, które rodziły przynajmniej raz i nigdy nie poddawały się aborcji
- Kobiety, które przerywały ciążę po przynajmniej jednym porodzie
- Kobiety, u których aborcja poprzedzały późniejsze porody
Dane uwzględnione w szczegółowej analizie to wiek w momencie pierwszego porodu, liczba porodów, ewentualna terapia hormonalna, korzystanie z antykoncepcji hormonalnej, karmienie piersią, wykształcenie, palenie papierosów, konsumpcja alkoholu, BMI, aktywność fizyczna. Ze względu na niezgodność z profilem badania lub brak istotnych danych wyłączono z oceny 4299 uczestniczek - ostateczna liczba badanych wyniosła 25 576. 27% spośród nich przynajmniej raz w życiu usunęło ciążę. Podczas 12 lat trwania badania zdiagnozowano 1215 przypadków raka piersi. Naukowcom nie udało się doszukać żadnego istotnego statystycznie związku pomiędzy przebytymi aborcjami a ryzykiem zachorowania, niezależnie od relacji czasowej pomiędzy zabiegami a ciążami nieprzerwanymi. Próba wyłączenia z analizy którejkolwiek z wymienionych dodatkowych zmiennych również nie wpłynęła znamiennie na rezultat.
Wynik badania pozostaje w zgodności z dotychczasowymi badaniami prospektywnymi zajmującymi się tym tematem - nie notuje się negatywnego wpływu terminacji ciąży na ryzyko zachorowania na raka sutka w przyszłości, nawet w długotrwałej perspektywie.
Artykuł: Induced abortion and breast cancer among parous women: a Danish cohort study. CM Braüner, K Overvad, A Tjønneland, J Attermann. Abstrakt. Paulina Łopatniuk |